Nad rowdies se smráká. Tvrdý zákon proti nim je blízko

Miloslav Lubas
14. 6. 2011 6:30
Vtrhnutí na hřiště - trestný čin až za tři roky

Praha - Úsměv na rtech by měl pomalu tuhnout fanouškům, kteří si dělají zálusk na řádění na fotbalovém hřišti. 

Změna v trestním zákoníku, podle níž by se stalo neoprávněné vniknutí na trávník výtržnictvím, už začala zajímat i  Sněmovnu. 

Ostřejší legislativu proti rowdies chce prosadit poslanec, bývalý třetiligový hráč a současný fotbalový funkcionář Josef Tancoš (ČSSD).

Setkal se již s funkcionáři ČMFS. O tom, jak zabránit výtržnostem a násilí na českých fotbalových stadionech, jednal však i s kolegy poslanci - jak ze své ČSSD, tak i z opozice.

"Předpokládám, že návrh na změnu trestního zákoníku předložíme na zářijové schůzi Sněmovny," řekl Aktuálně.cz Tancoš.

Čtěte také:
Jako na Balkáně. Běsnící zvěř dala fotbalu další facku
Sigma k pohárové rvačce: Byli to bitkaři, ne naši fans
Trest za řádění fandů? Svaz by měl zaplatit 400 tisíc

Sešel s bezpečnostním manažerem ČMFS Martinem Syneckým a shodli se, že paragraf 358 výtržnictví by se měl doplnit o znění: "Kdo neoprávněně vstoupí před, během a po skončení sportovního utkání na hrací plochu, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta."

Kdyby někdo neoprávněně pronikl na hřiště opakovaně nebo jako člen organizované skupiny, mohl by skončit ve vězení až na tři roky.

Nový paragraf by chránil také ostatní sporty

Novinka v paragrafu 358 by se netýkala jenom fotbalových stadionů, ale také všech ostatních sportovišť. 

"Souhlas ke vstupu na hrací plochu - například při oslavách titulu - by směli udělit delegovaní rozhodčí nebo asistenti, majitelé oddílů, hlavní pořadatelé utkání nebo dalších sportovních soutěží nebo jimi pověřené osoby," vyjmenoval Tancoš.

Ve finále letošního domácího poháru v ženské kopané povolil ČMFS asi 50 fanouškům vítězné Sparty, aby po utkání se Slavií oslavili s hráčkami vítězství přímo na hřišti.  "Skvěle fandili a s jejich přítomností na hřišti souhlasil i trenér Sparty. A byla s nimi rozumná domluva," vysvětlil Synecký.

ČMFS spolupracuje při přípravě nového paragrafu nejen s Tancošem, ale také s odborníky na trestní právo ve svých řadách. "Naše kroky konzultujeme se soudcem Vrchního soudu Lubomírem Klimáčkem. Pracuje v disciplinární komisi ČMFS," konstatoval Synecký.

ČMFS chce dostat do zákona pasáž, aby se zákazem vstupu na stadion dalo potrestat rovněž ničení vlaku na cestě k zápasu či bitky fanoušků ve městě.  A všechny další delikty, spácháné v souvislosti s trestnými činy, které se vážou k fotbalovým zápasům a jiným sportovním akcím.

Anglická legislativa je vzorem, tragédie strašákem

Tancoš a ČMFS usilují o přísnější zákon, poněvadž se obávají, aby kvůli řádění extremistických skupin nepřišli při sportovních akcích o život lidé jako v minulosti v Anglii a v dalších zemích.

Na hřiště vnikli i fanoušci Slavie - protestovali proti praktikám bývalých majitelů Slavie
Na hřiště vnikli i fanoušci Slavie - protestovali proti praktikám bývalých majitelů Slavie | Foto: Jakub Šafránek

"V Anglii se dokázali s chuligány po velkých tragédiích na stadionech vypořádat, a právě anglická legislativa je pro mě vzorem," prohlásil Tancoš. "Považuji kromě jiného za důležité, aby zákon nedovoloval fanouškům, aby si zahalovali tváře šálami nebo kuklami. Při nepokojích je pak nelze identifikovat."

Tancoš věří, že ve Sněmovně sežene pro zákon proti fotbalovým chuligánům dostatečnou podporu.  "Určitě mi pomůže i kolega ´hokejista´ Jiří Šlégr," poznamenal Tancoš.

Naposledy vtrhli chuligání na hřiště po finále Ondrášovka Cupu v Jihlavě. Mladoboleslavští tam slavili výhru na penalty, Olomoučtí na ně surově zaútočili. Pořádek zjednala až policejní pořádková jednotka - takzvaní těžkooděnci.

Diváci pronikají na hřiště i v nižších soutěžích, kde napadají hráče soupeře a také rozhodčí.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy