Fotbal vrací rowdies úder. Dává na ně trestní oznámení

Miloslav Lubas
26. 5. 2011 10:50
Hašek: Fotbal musíme ochránit přísnějším zákonem

Praha - Kvůli výtržnostem při finále Ondrášovka Cupu podá ČMFS na policii trestní oznámení na neznámého pachatele. Aktuálně.cz to řekl bezpečnostní manažer svazu Martin Synecký.

"Výtržnosti v Jihlavě vyprovokovalo asi 250 až 300 fanoušků Olomouce. Po skončení utkání vtrhli na hřiště a napadali slavící fanoušky Mladé Boleslavi," uvedl Synecký.

Svaz jako pořadatel zápasu poskytne policii záběry ze stadionu, zachycené bezpečnostními kamerami. Pokud se podaří některé chuligány odhalit, hrozilo by jim hlavně obvinění z výtržnictví.

Vniknutí fanoušků na fotbalové hřiště musí být trestným činem jako ve Velké Británii, řekl po ostudných nepokojích po finále Ondrášovka Cupu v Jihlavě předseda ČMFS Ivan Hašek.

Po přísnějších zákonech proti fotbalovým výtržníkům voláme už dlouho a nelze čekat až se stane nějaká tragédii, stojí v prohlášení ČMFS.

Zákon, který by se stal zbraní proti nepokojům na stadionech, ČMFS pracovně nazývá ´Zákon Ondrášovka´.

Čtěte také:
Jako na Balkáně. Běsnící zvěř dala fotbalu další facku
Mladá Boleslav po penaltovém dramatu vyhrála pohár

Ve finále poháru se střetly Olomouc s Mladou Boleslaví. Boleslav vyhrála po dramatickém penaltovém rozstřelu.

ČMFS: Fotbaloví chuligáni využívají měkkost zákonů

Podle Syneckého se běsnící fanoušci Olomouci nedostali k hráčům. Většina chuligánů si maskovala obličeje, například klubovými šálami.  "Doufáme, že se řadu z nich podaří identifikovat," dodal Synecký. Záběry ze svých kamer může poskytnout policii mimo jiné Česká televize.

ČMFS upozorňuje, že chuligáni využívají měkkost současných zákonů, s chutí volí stadiony jako místa pro své stupidní kousky, a odrazují a děsí slušné lidi.

ČMFS nasadil v Jihlavě 130 pořadatelů, čtyřikrát víc, než je na stadionu běžné. "Utkání jsme brali jako rizikové především kvůli fanouškům Olomouce," vysvětlil Synecký.

Na stadionu v Jihlavě se rvali i rowdies z Ostravy

Jihlavská policejní mluvčí Dana Čítrková uvedla, že první větší incident se odehrál v přestávce mezi poločasy za plechovou tribunou.

Nás fotbal vůbec nezajímá...
Nás fotbal vůbec nezajímá... | Foto: ČTK

"Prali se tam mezi sebou fanoušci Mladé Boleslavi, Olomouce a také Baníku Ostrava," řekla mluvčí. Potyčku ´hasila´policejní pořádková jednotka - takzvaní těžkooděnci. Policisté řešili i bitku mezi třemi fanoušky Olomouce, jeden z nich skončil se zraněním v nemocnici.

Fanoušek Boleslavi spáchal přestupek, když neuposlechl policejní výzvu, aby opustil stadion. Předtím ničil plot. Policisté do čtvrtečního dopoledne neobvinili žádného chuligána z trestného činu. Několik fanoušků se dopustilo přestupku.

"Stále ještě vyhodnocujeme, co se na stadionu dělo po skončení zápasu, a nelze vyloučit, že se tam trestné činy staly," řekla Čírtková. Policie nasadila v Jihlavě při Ondrášovka Cupu 150 příslušníků. Ve městě se podle Čírtkové žádné výtržnosti neobjevily ani před utkáním a a ni po něm.

Policisté zasáhli, až když rowdies zaplavili hřiště

Olomoučtí fanoušci již během zápasu vyvalili plot. Policejní těžkooděnci zasáhli až ve chvíli, kdy se stovky výtržníků zaplavily hřiště.

"Pořadatelé mimo jiné chránili hráče, což se jim podařilo. Nevíme ani o žádných vážnějších zraněních fanoušků," konstatoval Synecký.

Čtěte také:
VIDEO Brankář dostal dělbuchem a ještě jej udeřil divák
Trest pro Slavii: 750 tisíc a tři zápasy bez diváků

Synecký tvrdí, že šance pořadatelů jsou velmi omezené, pokud se větší skupina fotbalových chuligánů rozhodne vyvolat nepokoje.

Hezčí tvář českého fotbalového publika - plzeňské fanynky
Hezčí tvář českého fotbalového publika - plzeňské fanynky | Foto: Jakub Šafránek

Velké výtržnosti zmařily v první polovině května první semifinále Ondrášovka Cupu mezi Slaviií Praha a Olomoucí. Domácí fanoušci obsadili hřiště v Edenu a poškodili vybavení stadionu.

Protestovali proti kritické situaci v klubu a neprůhledným vlastnickým vztahům.

Fotbaloví rowdies nedělají problémy jen v Česku. Nedávno se kvůli nim nedohrálo vídeňské derby mezi Rapidem a Austrií, řádění vandalů ničí polskou ligu a zasáhlo dokonce i švédskou ligu, kde fanoušek zaútočil na brankáře.

ČMFS věří, že Zákon Ondrášovka najde podporu u politiků. "Utkání v Jihlavě ukázalo, že rafička hodin se blíží k dvanácté," varoval Hašek. "Podklady pro nový zákon připraví bezpečnostní manažer Synecký s odborníky na divácké násilí."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy