Trest za řádění fandů? Svaz by měl zaplatit 400 tisíc

ČTK ČTK
9. 6. 2011 18:25
Peníze by pak měly jít na charitu

Praha - Disciplinární komise fotbalového svazu navrhne výkonnému výboru ČMFS za řádění fanoušků při finále Ondrášovka Cupu v Jihlavě mezi Olomoucí a Mladou Boleslaví pokutu 400 tisíc korun pro svaz jako pořadatele akce a 100 tisíc pro každý klub.

Komise to oznámila s tím, že zároveň doporučí, aby peníze byly věnovány na charitu.

Disciplinárka se uchýlila k doporučení, jelikož je sama součástí svazu, a tak nemůže svaz trestat.

Čtěte také:
Dozvuky rvačky. Jihlava nebyl dobrý nápad, uznal Hašek
Sigma k pohárové rvačce: Byli to bitkaři, ne naši fans
Jako na Balkáně. Běsnící zvěř dala fotbalu další facku

"V právní rovině je to tak, že svaz nemůže trestat sám sebe. Proto jsme k tomu přistoupil tak, že jsme všechno řádně prošetřili a konstatovali jsme, že kdyby šlo o klub, udělili bychom pokutu 400 tisíc korun. Takto to sdělíme výkonnému výboru a ten rozhodne. Doufám však, že výkonný výbor se s naším rozhodnutím ztotožní," uvedl předseda disciplinární komise Jiří Golda.

Foto: ČTK

Oba kluby byly potrestány za vniknutí hráčů a masové nepokoje. "Navrhli jsme, aby i jejich pokuta byla dána na charitativní účely, aby nemohl být svaz osočen z toho, že z pokuty pro kluby umořil polovinu své vlastní pokuty," dodal Golda.

Po skončení pohárového finále, které se hrálo před dvěma týdny, vtrhli fanoušci na hrací plochu a pustili se do šarvátek. Násilnostem nezabránilo ani posílení pořadatelské služby a spolupráce s policií, jejíž zásah měl podle ředitele oddělení profesionálního fotbalu ČMFS Iva Lubase přijít dřív a měl být razantnější.

Podle Goldy by svaz neměl kázat vodu a pít víno

Podle disciplinární komise došlo hned k několika pochybením. "Od výběru stadionu, organizaci, bezpečnostní opatření, tiketing, těch problémů tam bylo mnoho," vyjmenoval Golda.

"Je to nepříjemné, protože tu trestáme kluby za tyto prohřešky a poté sám svaz něco organizuje a dojde k něčemu takovému. Pak se naplňuje přísloví: Káže vodu a pije víno," dodal.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy