Nad rowdies se smráká. Tvrdý zákon proti nim je blízko

Miloslav Lubas
14. 6. 2011 6:30
Vtrhnutí na hřiště - trestný čin až za tři roky

Praha - Úsměv na rtech by měl pomalu tuhnout fanouškům, kteří si dělají zálusk na řádění na fotbalovém hřišti. 

Změna v trestním zákoníku, podle níž by se stalo neoprávněné vniknutí na trávník výtržnictvím, už začala zajímat i  Sněmovnu. 

Ostřejší legislativu proti rowdies chce prosadit poslanec, bývalý třetiligový hráč a současný fotbalový funkcionář Josef Tancoš (ČSSD).

Setkal se již s funkcionáři ČMFS. O tom, jak zabránit výtržnostem a násilí na českých fotbalových stadionech, jednal však i s kolegy poslanci - jak ze své ČSSD, tak i z opozice.

"Předpokládám, že návrh na změnu trestního zákoníku předložíme na zářijové schůzi Sněmovny," řekl Aktuálně.cz Tancoš.

Čtěte také:
Jako na Balkáně. Běsnící zvěř dala fotbalu další facku
Sigma k pohárové rvačce: Byli to bitkaři, ne naši fans
Trest za řádění fandů? Svaz by měl zaplatit 400 tisíc

Sešel s bezpečnostním manažerem ČMFS Martinem Syneckým a shodli se, že paragraf 358 výtržnictví by se měl doplnit o znění: "Kdo neoprávněně vstoupí před, během a po skončení sportovního utkání na hrací plochu, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta."

Kdyby někdo neoprávněně pronikl na hřiště opakovaně nebo jako člen organizované skupiny, mohl by skončit ve vězení až na tři roky.

Nový paragraf by chránil také ostatní sporty

Novinka v paragrafu 358 by se netýkala jenom fotbalových stadionů, ale také všech ostatních sportovišť. 

"Souhlas ke vstupu na hrací plochu - například při oslavách titulu - by směli udělit delegovaní rozhodčí nebo asistenti, majitelé oddílů, hlavní pořadatelé utkání nebo dalších sportovních soutěží nebo jimi pověřené osoby," vyjmenoval Tancoš.

Ve finále letošního domácího poháru v ženské kopané povolil ČMFS asi 50 fanouškům vítězné Sparty, aby po utkání se Slavií oslavili s hráčkami vítězství přímo na hřišti.  "Skvěle fandili a s jejich přítomností na hřišti souhlasil i trenér Sparty. A byla s nimi rozumná domluva," vysvětlil Synecký.

ČMFS spolupracuje při přípravě nového paragrafu nejen s Tancošem, ale také s odborníky na trestní právo ve svých řadách. "Naše kroky konzultujeme se soudcem Vrchního soudu Lubomírem Klimáčkem. Pracuje v disciplinární komisi ČMFS," konstatoval Synecký.

ČMFS chce dostat do zákona pasáž, aby se zákazem vstupu na stadion dalo potrestat rovněž ničení vlaku na cestě k zápasu či bitky fanoušků ve městě.  A všechny další delikty, spácháné v souvislosti s trestnými činy, které se vážou k fotbalovým zápasům a jiným sportovním akcím.

Anglická legislativa je vzorem, tragédie strašákem

Tancoš a ČMFS usilují o přísnější zákon, poněvadž se obávají, aby kvůli řádění extremistických skupin nepřišli při sportovních akcích o život lidé jako v minulosti v Anglii a v dalších zemích.

Na hřiště vnikli i fanoušci Slavie - protestovali proti praktikám bývalých majitelů Slavie
Na hřiště vnikli i fanoušci Slavie - protestovali proti praktikám bývalých majitelů Slavie | Foto: Jakub Šafránek

"V Anglii se dokázali s chuligány po velkých tragédiích na stadionech vypořádat, a právě anglická legislativa je pro mě vzorem," prohlásil Tancoš. "Považuji kromě jiného za důležité, aby zákon nedovoloval fanouškům, aby si zahalovali tváře šálami nebo kuklami. Při nepokojích je pak nelze identifikovat."

Tancoš věří, že ve Sněmovně sežene pro zákon proti fotbalovým chuligánům dostatečnou podporu.  "Určitě mi pomůže i kolega ´hokejista´ Jiří Šlégr," poznamenal Tancoš.

Naposledy vtrhli chuligání na hřiště po finále Ondrášovka Cupu v Jihlavě. Mladoboleslavští tam slavili výhru na penalty, Olomoučtí na ně surově zaútočili. Pořádek zjednala až policejní pořádková jednotka - takzvaní těžkooděnci.

Diváci pronikají na hřiště i v nižších soutěžích, kde napadají hráče soupeře a také rozhodčí.

 

Právě se děje

Další zprávy