Alžírsko poprvé postoupilo do osmifinále MS, Rusové končí

26. 6. 2014 23:55
Alžírsko díky remíze 1:1 s Ruskem senzačně postupuje do osmifinále MS.
Alžírsko vybojovalo proti Rusku potřebnou remízu a raduje se z postupu do osmifinále MS | Foto: Reuters

Praha - Kdo by to byl před začátkem šampionátu čekal. Fotbalisté Alžírska si poprvé v historii zahrají ve vyřazovací části mistrovství světa.

V přímém souboji o postup remizovali v závěrečném zápase skupiny H s Ruskem 1:1, díky čemuž na úkor favorizovaného soupeře postoupili do osmifinále.

"Tento tým tvrdě dřel a vysloužil si respekt celého světa. Doufám, že naše příznivce proti Německu nezklameme. Bude to zápas malého Alžírska proti velkému Německu, ale nic nevzdáváme a půjdeme se poprat o další historický moment," řekl po zápase trenér Alžírska Vahid Halilhodzic.

I když Alžířané prohrávali od 6. minuty po gólu Alexandra Kokorina, v 60. minutě vstřelil postupový gól Islam Slimání.

První místo ve skupině pak ovládla Belgie, která triumfovala i ve třetím zápase ve skupině, když i v oslabení dokázala zásluhou gólu Jana Vertonghena porazit 1:0 Jižní Koreu.

Alžírsko v osmifinále narazí v pondělí na Němce, Belgičané vyzvou v úterý Spojené státy americké.

Rusové po vedoucím gólu odpadli

Rusko přitom mělo nakročeno za postupem, když mu v 6. minutě vyšla rychlá akce po levé straně.

Bek Dmitrij Kombarov vyslal z voleje do vápna skvělý centr a Alexandr Kokorin hlavou nedal šanci brankáři Raísovi Mbuhlimu. Alžírsko v tu chvíli hrálo bez ošetřovaného Sufjána Fighúlího a právě z jeho prostoru přišel centr.

Africký tým sice hrál vyrovnaný zápas, ale dlouho se nemohl prosadit do šance. Klíčem však byly standardní situace. Poprvé z ní Alžířané zahrozili po půlhodině hry, kdy se rohový kop dostal až k Islámu Slimanímu, který hlavičkoval pod břevno, ale brankář Igor Akinfejev skvěle zasáhl.

Oba si souboj zopakovali v 60. minutě a to už slavil alžírský útočník. Akinfejev neodhadl správně centr z přímého kopu, na míč nedoskočil a Slimaní hlavou trefil odkrytou branku a srovnal.

Závěrečný tlak Rusů k ničemu nevedl

Rusové tak doplatili na to, že nevyužili několik brejků. Velkou šanci měl například Alexandr Samedov, ale trefil jen gólmana. Po střele střídajícího Igora Denisova se k dorážce nedostal Kokorin.

Postupně si sice Rusko vytvořilo tlak, ale větší šance nepřicházely. Svěřencům trenéra Fabia Capella chyběla kreativita a nedokázali si poradit s důslednou obranou soupeře.

Alžírsko se tak bez větších problémů ubránilo a jako šestá africká země v historii prošlo do osmifinále. V minulosti se to povedlo Maroku, Kamerunu, Senegalu, Ghaně a Nigérii. Nigerijci postoupili i letos, a tak vůbec poprvé budou ve vyřazovací fázi dva africké celky.

Belgičané vyhráli i ve slepené sestavě

Belgie nastoupila s jistotou osmifinálové účasti a podle toho vypadala i její sestava. Trenér Marc Wilmots udělal hned sedm změn. Zranění nepustila do hry kapitána Vincenta Kompanyho a Thomase Vermaelena, jen na lavičce zůstal Eden Hazard.

Na Korejcích bylo vidět, že se chtějí poprat o nepravděpodobný postup, a za celý první poločas nepustili soupeře k jediné střele na branku. Přispěl k tomu i Mertens, ke kterému v 25. minutě propadl centrovaný míč, jenže belgický záložník z malého vápna trestuhodně mířil nad.

Korea zahrozila o pět minut později. Nejprve po rychlém protiútoku střílel Ki Song-jung, ale brankář Courtois konečky prstů vyrazil na roh. Po něm sice následoval závar ve vápně a další rohový kop, ale bez gólového efektu.

I v deseti Belgičané dokázali rozhodnout

Zlom přišel v poslední minutě prvního poločasu. Defour skočil oběma nohama na holeň Kim Šin-uka a dostal červenou kartu. Belgie tak do druhého dějství nastoupila v deseti, jenže na ní vůbec nebylo poznat, že hraje v oslabení.

V 59. minutě nebezpečně vystřelil Mertens, o dvacet minut později ho napodobil střídající Origi a jeho ránu po nejistém zákroku Kim Sung-kjua dorazil do branky Vertonghen. Belgie tak pošesté za sebou skórovala v poslední dvacetiminutovce a poprvé se dočkala tří výher na mistrovství světa za sebou.

Do osmifinále ji doprovodilo druhé Alžírsko, které při premiérové účasti v play off čeká Německo. Třetí příčku obsadilo Rusko, poslední Korea.

Výsledky skupiny B:

Alžírsko - Rusko 1:1 (0:1)

Branky: 60. Slimaní - 6. Kokorin. Rozhodčí: Cakir - Duran, Ongun (všichni Tur.). ŽK: Misbáh, Ghilas, Cadamuro (mimo hřiště) - Kombarov, Kozlov. Diváci: 39.311.
Alžírsko: Mbuhli - Mandí, Bilkalím, Hallíš, Misbáh - Medžání, Bin Tálib - Fighúlí, Brahímí (71. Jibdá), Džabú (77. Ghilas) - Slimaní (90.+1 Súdání). Trenér: Halilhodžič.
Rusko: Akinfejev - Kozlov, V. Berezuckij, Ignaševič, Kombarov - Glušakov (46. Denisov), Fajzulin - Samedov, Kokorin, Šatov (67. Dzagojev) - Keržakov (81. Kanunnikov). Trenér: Capello.

Korea - Belgie 0:1 (0:0)

Branka: 78. Vertonghen. Rozhodčí: Cream - Anaz, Carrillo (všichni Austr.). ŽK: Hong Čong-ho - Dembélé. ČK: 45. Defour (Belgie). Diváci: 61.397.
Korea: Kim Sung-kju - I Jong, Jun Sok-jong, Kim Jong-kwon, Hong Čong-ho - Ki Song-jung, Han Kuk-jong (46. I Kun-ho), I Čong-jong, Son Hung-min (73. Či Tong-won), Ku Ča-čchol - Kim Šin-uk (66. Kim Po-kjong). Trenér: Hong Mjong-po.
Belgie: Courtois - Vertonghen, Van Buyten, Lombaerts, Vanden Borre - Fellaini, Mertens (60. Origi), Mirallas (88. Hazard), Dembélé, Defour - Januzaj (60. Chadli). Trenér: Wilmots.