Uzavřené Rudé náměstí, špehovaný štáb BBC i "Lidové milice". Moskva před MS utahuje šrouby

Jiří Škuba Jiří Škuba
13. 6. 2018 6:18
Už zítra začne v Moskvě mistrovství světa ve fotbale. Akce, která klade na bezpečnost podstatně vyšší nároky než olympiáda v Soči.
Ruští vojáci pochodují na Rudé náměstí
Ruští vojáci pochodují na Rudé náměstí | Foto: ČTK

Moskva - Zatímco ještě v pondělí se po pětiproudých moskevských magistrálách šinuly zástupy aut, o den později už řada z nich připomíná spíš severokorejské bulváry. Dva dny před začátkem mistrovství světa Rusové omezili přístup veřejnosti do vybraných oblastí.

To se týká i Rudého náměstí. Skupinky cizinců, které dorazily v úterý odpoledne, už se na největší turistický tahák v Moskvě nedostaly a zklamaně postávaly v dešti před mobilními zátarasy. Místní policisté jsou nesmlouvaví.

Pod kremelskými zdmi mezitím vyrostla mobilní tribuna pro dnešní neoficiální zahájení šampionátu, o které se postará koncert španělské operní hvězdy Plácida Dominga a jeho peruánského kolegy Juana Diega Florese.

U stadionů Lužniky a Spartak zase bude ve dnech zápasů zrušena plavba po řece Moskvě. Místy může být zakázán prodej alkoholu, zejména ve skle, jakož i prodej zbraní všeho druhu. V hracích dnech má být také výrazně omezena oblíbená zábava Rusů - grilování na veřejných prostranstvích.

Všude se dá čekat "zvláštní bezpečnostní režim" a uzavřené zóny, kam nemá proklouznout ani myš, nasazení speciálních sil i utajovaných "chytrých přístrojů" a technických sítí k odhalování výbušnin a zbraní, napsal vládní list Rossijskaja gazeta.

Restriktivní opatření sílí s každým dnem, který přibližuje start globální fotbalové akce, již má navštívit celkem milion fotbalových fanoušků. A netýká se to pouze Moskvy, zvláštní bezpečnostní režim se chystá také v Petrohradu, Kazani, Nižním Novgorodu, Saransku, Samaře, Rostovu, Volgogradu, Kaliningradu a Jekatěrinburgu.

 "Loni jsme v Rusku odvrátili 25 teroristických útoků, spáchány byly čtyři," připomněl šéf ruské tajné služby FSB Alexandr Bortnikov. Byl mezi nimi i sebevražedný bombový atentát v petrohradském metru s 16 mrtvými.

Prakticky na každém moskevském rohu už hlídkují zástupci ruských bezpečnostních složek. Někteří z nich v typických širokých čepicích a se znuděným výrazem ovšem kdovíjaký respekt nebudí a ještě méně kompetentně působí desítky starších mužů v uniformách, kteří ze všeho nejvíc připomínají zašlou slávu Lidových milic.

Jak upozorňuje předák ruských policejních odborů Vladimír Vorontsov, kvalitně vyškolených pracovníků je nedostatek. Navíc jsou unavení, protože slouží dlouhé hodiny přesčas, čímž se samozřejmě snižuje schopnost reagovat na potenciální útok. "Situace je velmi nebezpečná, mohlo by to mít závažné důsledky," varuje.

Ruské úřady už také vyzvaly samozvané kozáky, aby pomohli policii kontrolovat davy fanoušků na fotbalovém mistrovství světa. Tři stovky tradičních válečníků si pro tu příležitost oblékly uniformy z carské éry. A slíbily, že nebudou zahraniční fanoušky mlátit a vůči homosexuálům se budou chovat zdrženlivě.

Ruské úřady vyzvaly samozvané kozáky, aby pomohli policii kontrolovat davy fanoušků na fotbalovém mistrovství světa. | Video: Rádio Svobodná Evropa

Sledovačka na BBC

V pohotovosti jsou samozřejmě i ruské tajné služby. Ty si nevšímají pouze potenciálních teroristů, ale obvzláštní péči věnují například i novinářům. Konkrétně těm, kteří pocházejí ze zemí s nepříliš přátelským vztahem k režimu prezidenta Vladimira Putina.

Přesvědčit se o tom mohl štáb britské stanice BBC, který se po cestě do Nižného Novgorodu, kde sehrají své zápasy Britové, ocitl pod bedlivým dozorem. Ruské ministerstvo zahraničí v reakci na zveřejněný videozáznam uvedlo, že celý incident nechá prošetřit.

Na video se můžete podívat zde:

Rusové sledují štáb BBC
 

Právě se děje

Další zprávy