Revoluce začíná: Nechte praporek dole, video pomůže. I v televizním studiu budou mít arbitři dresy

Karel Häring
13. 6. 2018 10:46
Při šampionátu v Rusku se budou moci rozhodčí poprvé v historii MS obrátit s konzultací na kolegu u videa.
fotbal, MS 2018, Pierluigi Collina
fotbal, MS 2018, Pierluigi Collina | Foto: Reuters

Moskva (od našeho zpravodaje) - Velkou důvěru, ale taky moc, vkládá FIFA do systému videorozhodčího (VAR) při fotbalovém mistrovství světa v Rusku. Sudí dokonce dostali instrukce, aby při těsných ofsajdech nezvedali praporek a v případě gólu nechali situaci prověřit prostřednictvím videa.

"Pokud uvidíte, že asistent nezvedl praporek, neznamená to automaticky, že udělal chybu. Je to proto, že se držel instrukcí. Řekli jsme jim, aby nechali praporek dole, pokud jde o velmi slibnou akci na hranici ofsajdu. Protože pokud by jej asistent odmával, celá situace tím končí. V případě, že jej nechá dole a příležitost skončí gólem, je tady prostor pro video, aby případně změnilo verdikt," prohlásil Pierluigi Collina, šéf komise rozhodčích FIFA.

Bývalý sudí, kterému mnoho českých fanoušků nemohlo přijít na jméno poté, co na EURO 2000 odpískal proti Česku penaltu, včera usedl na tiskové konferenci v útrobách stadionu v Lužnikách.

Holohlavý Ital odpovídal spolu s kolegou Massimem Busaccou téměř hodinu a půl v sále zaplněném novináři. Není divu, jde o revoluční projekt. O zavedení videa do fotbalu, především na velkých akcích, se hovořilo už před mnoha lety. Hlasy mimo jiné zesílily po osmifinále mezi Německem a Anglií na MS 2010, v němž se za stavu 1:2 parádní střela Franka Lamparda odrazila od břevna evidentně za brankovou čáru, nicméně sudí gól neuznal. Albion nakonec padl 1:4.

FIFA se dlouho bránila, ale nakonec kývla. A už na loňském Poháru FIFA, tradiční generálce pořadatelské země před samotným turnajem, systém VAR vyzkoušela. Test dopadl úspěšně a přípravy se rozjely naplno.

Jak bude systém pracovat?

V centru Moskvy funguje během šampionátu obří vysílací středisko, ze kterého jde televizní i rádiový signál do celého světa. V průběhu turnaje v něm najdete i chlapíky v oficiálních dresech rozhodčích.

Nepůjde o žádný karneval nebo vtip. Takto bude oblečeno všech třináct videorozhodčích vyškolených pro šampionát. "Budou sedět před televizními obrazovkami a potit se. Není možné, abyste si tam sedli jen tak v košili a kravatě jako úředník," vysvětlil zvláštní rozhodnutí Collina. "Pracují pod tlakem, ve stresu, to je důvod, proč chceme, aby nosili klasický dres."

Každý zápas budou sledovat čtyři osoby, jeden hlavní se třemi asistenty, kteří pomohou co nejrychleji najít ideální záběr. Jeden má na starost klasickou kameru z tribuny, druhý záběry z kamery umístěné vedle branky, což je důležitá pozice pro určení případného penaltového faulu, a další sleduje možné ofsajdy.
Právě ty patří do kvarteta situací, které bude VAR kontrolovat, pokud budou předcházet gólu (stejně jako fauly).

Dále bude hlídat možné penaltové zákroky, přímé udělení červené karty a nápravu chyby v případě udělení karetního trestu jinému hráči. Videorozhodčí však nedělá žádné rozhodnutí, jen pomáhá hlavnímu sudímu utkání v procesu rozhodování.

Používání VAR si v průběhu ligové sezony vyzkoušelo několik soutěží, včetně HET ligy v jarní části. Novinkou na šampionátu je, že jakmile se po kontrole verdiktu začne znovu hrát, celou situaci s vysvětlením uvidí diváci na stadionu na velkoplošné obrazovce.

Oponenti využití VAR tvrdí, že dojde ke zbytečným prodlevám během utkání při posuzování sporných situací. Busacca nicméně věří, že je to jen drobná daň za minimalizaci rizika velké chyby, která může ovlivnit výsledek. Připouští, že ne vše se povede na sto procent, nicméně podle něj se prý turnaj vyhne skandálu a může i snížit počet nafilmovaných pádů (ve vápně), protože budou odhaleny a potrestány.

Poprvé se VAR dostane do akce už ve čtvrtek, v zápase zahajovacího duelu domácího Ruska se Saúdskou Arábií.

 

Právě se děje

Další zprávy