Paráda odstartovala boj o MS. Tři roky před šampionátem dal první gól Mongol

Rudolf Černík
6. 6. 2019 16:01
V kvalifikaci o postup na fotbalové mistrovství světa v roce 2022 padl první gól. Připsal si ho mongolský reprezentant Norjmoogiin Tsedenbal, který z přímého kopu otevřel skóre utkání s Brunejí.
Norjmoogiin Tsedenbal, kapitán fotbalové reprezentace Momgolska
Norjmoogiin Tsedenbal, kapitán fotbalové reprezentace Momgolska | Foto: Twitter

Fotbalový světový šampionát v Kataru začne až 21. listopadu 2022, první boje o postup na závěrečný turnaj vypukly už dnes, tedy více než tři roky před zahájením mistrovství.

A tím, kdo dal první gól v kvalifikacích, byl kapitán Mongolska Norjmoogiin Tsedenbal. V deváté minutě prvního předkola asijské části kvalifikace si postavil míč k přímému kopu a parádní ranou překonal Haimieho Anaka Nyaringa v brance Bruneje. Druhou trefu přidal po změně stran Naranbold Nyam-Osor, a Mongolové si tak do odvety povezou nadějnou výhru 2:0.

Vítězně do první fáze soutěžení o turnaj v Kataru vstoupily i Bangladéš (1:0 v Laosu), Bhútán (1:0 s Guamem), Macao (1:0 nad Šrí Lankou) a Kambodža (2:0 s Pákistánem).

O 31 míst pro závěrečné klání v Kataru (domácí reprezentace má účast jistou) bude usilovat celkem 210 týmů, tedy všichni členové Mezinárodní fotbalové federace (FIFA). O tom, jak bude vypadat kvalifikační systém pro evropské účastníky, ještě evropská federace UEFA nerozhodla.

Takto padl první gól kvalifikace MS 2022:

Video: Youtube.com
 

Právě se děje

teď

Česko podepíše smlouvu s USA o dodání dvanácti vrtulníků do konce roku, oznámil Metnar

Ministerstvo obrany definitivně schválilo nákup 12 vrtulníků ze Spojených států v celkové ceně 14,6 miliardy korun bez DPH. Smlouvu chce uzavřít do konce roku. Resort o tom v úterý informoval vládu, řekl novinářům po zasedání kabinetu ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Všechny stroje by pak měla česká armáda dostat v roce 2023.

Metnar uvedl, že obrana dala při nákupu přednost nejbezpečnějšímu a nejtransparentnějšímu druhu zakázky, tedy na úrovni vlád. Česko díky tomu získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper za cenu, za kterou by je kupovala americká armáda. "Nové vrtulníky armáda nutně potřebuje, potřebujeme nahradit současné Mi-24, které jsou na hraně životnosti. A potřebujeme se odvázat od závislosti na ruské provenienci," řekl Metnar.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Vzniká nová španělská vláda. Sánchezovi socialisté se dohodli s levicí

Španělští vládní socialisté se předběžně dohodli na koaliční vládě s druhou nejsilnější levicovou aliancí Unidas Podemos. Lídři těchto formací Pedro Sánchez a Pablo Iglesias podepsali dohodu v úterý před novináři v salonku dolní komory parlamentu. K vládnutí ale budou potřebovat ještě podporu dalších menších stran, z nichž některé už jim ji slíbily.

Nedělní parlamentní volby ve Španělsku vyhráli socialisté úřadujícího premiéra Pedra Sáncheze, kteří v dolní komoře obsadí 120 křesel. Spolu s Unidas Podemos, kterou vede Iglesias, budou mít 155 mandátů. K absolutní většině ve 350členné dolní komoře parlamentu potřebují 176 hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy