Ekvádor remizoval s Nizozemci, bod zařídil Valencia. Hřiště ale opustil na nosítkách

25. 11. 2022 18:58
Fotbalisté Nizozemska remizovali na mistrovství světa v Kataru s Ekvádorem 1:1. Oba celky vyhrály své úvodní zápasy shodně 2:0 a po druhém kole mají v čele skupiny A čtyři body a totožné skóre.
Nizozemsko - Ekvádor, MS v Kataru 2022, Jeremy Sarmiento a Frenkie de Jong
Nizozemsko - Ekvádor, MS v Kataru 2022, Jeremy Sarmiento a Frenkie de Jong | Foto: Reuters

Evropský tým brzy vedl po trefě ve formě hrajícího Codyho Gakpa, ale po změně stran vyrovnal Enner Valencia. Útočník Fenerbahce dal posledních šest gólů Ekvádoru na mistrovství světa, na turnaji v Kataru skóroval potřetí a vede tabulku střelců.

Nizozemsko neprohrálo ve skupinové fázi na MS už 15 zápasů po sobě, což je třetí nejdelší série v historii. O její prodloužení se budou "Oranjes" snažit v úterním zápase s Katarem, který už nemá šanci na postup. Ekvádor se v souběžně hraném duelu utká se Senegalem, jenž má jen o bod méně.

Nizozemci ve druhém utkání na turnaji vystřelili na branku pouze jednou, a to už v 6. minutě. Klaassen přenechal míč Gakpovi, který pod tlakem zakončil přesně k levé tyči a prosadil se i ve druhém startu na mistrovství světa. Ekvádor inkasoval poprvé od 30. března.

Nizozemsko - Ekvádor, MS v Kataru 2022, Enner Valencia
Nizozemsko - Ekvádor, MS v Kataru 2022, Enner Valencia | Foto: Reuters

Ve 32. minutě mohl vyrovnat Valencia, který na hranici vápna odskočil od bránícího Dumfriese a pohotově vystřelil. Brankář Noppert ale jako pokus vyrazil na rohový kop.

V poslední minutě nastavení prvního dějství se po rohu dostal ke střele Estupiňán, který sice brankáře Nizozemska překonal, gól ale nebyl uznán. Ekvádorský obránce Vernaza se aktivně zapojil do herní situace z ofsajdového postavení.

Branky se tak Ekvádor dočkal až na začátku druhé půle. Prudkou střelu Estupiňána vyrazil Noppert pouze k nohám Valencii, který pohotově dorazil míč do sítě.

Ekvádor byl v zápase aktivnější, svěřenci argentinského trenéra Gustava Alfara vystřelili čtrnáctkrát, zatímco Nizozemci pouze dvakrát, což je nejmenší počet střel evropského celku na mistrovství světa od roku 1966. Na výkon soupeř poukázal v pozápasovém rozhovoru i nizozemský kapitán Virgil Van Dijk. "Byli nám hodně v patách. Byli jsme nuceni hrát rychle a nevypořádali jsme se s tím nejlépe. Měli jsme si lépe počínat v držení míče," řekl.

Trenér Louis van Gaal také kritizoval nedostatečnou aktivitu svého týmu. "Soupeř byl nažhavený, fyzicky zdatnější a rychlejší. Vyhrával každý souboj. Pokud chceme být mistry světa, musíme se zlepšit," prohlásil.

Jihoamerický tým navíc mohl dokonat obrat v 58. minutě. Valenciovu střelu nejprve zblokoval obránce, míč se poté odrazil k Platovi, jehož rána ale skončila pouze na břevně.

"Někdy si zasloužíte vyhrát, přesto se vám to nepodaří. To je fotbal. Potkali jsme opravdu dobrý tým. Občas nám chyběly zkušenosti z mistrovství světa, ty má jen Enner Valencia," řekl kouč Ekvádoru Alfaro. "Zápas se Senegalem bude ještě intenzivnější, bude to ještě větší výzva," dodal.

Právě Valencia ale v poslední minutě základní hrací doby musel kvůli problémům s pravým kolenem střídat, podobně jako v prvním zápase s Katarem. Na otázku o zdravotním stavu kapitána v pozápasovém rozhovoru Alfaro neodpověděl.

Mistrovství světa ve fotbale - skupina A (Dauhá, stadion Chalífův mezinárodní):

Nizozemsko - Ekvádor 1:1 (1:0)

Branky: 6. Gakpo - 49. Valencia. Rozhodčí: Ghurbal - Džurárí, Atčialí (všichni Alž.) - Evans (video, Austr.). ŽK: Méndez (Ekv.). Diváci: 44.833.

Nizozemsko: Noppert - Timber, Van Dijk, Aké - Dumfries, Koopmeiners (80. De Roon), De Jong, Blind - Klaassen (69. Berguis) - Bergwijn (46. Depay), Gakpo (79. Weghorst). Trenér: Van Gaal.

Ekvádor: Galíndez - Porozo, Torres, Hincapié - Ángelo Preciado, Méndez, Caicedo, Estupiňán - Plata (90. Ibarra), Estrada (74. Sarmiento), Valencia (90. Rodríguez). Trenér: Alfaro.