Lewandowski se dočkal. Polákům zařídil výhru, i když Saúdové znovu hrozili

26. 11. 2022 16:11
Fotbalisté Polska porazili v druhém kole skupinové fáze mistrovství světa 2:0 Saúdskou Arábii a připsali si první vítězství na turnaji v Kataru.
Robert Lewandowski.
Robert Lewandowski. | Foto: Reuters

Na stadionu Education City v Dauhá otevřel skóre ve 39. minutě záložník Piotr Zieliňski. V 82. minutě přidal další trefu a svůj premiérový zásah na MS hvězdný útočník Robert Lewandowski.

Polsko porazilo dnešního soupeře i ve čtvrtém vzájemném duelu a se čtyřmi body se posunulo do čela neúplné tabulky. Saúdská Arábie nenavázala na senzační výhru 2:1 proti Argentině a zůstala na třech bodech. Druhý dnešní zápas skupiny C mezi Argentinou a Mexikem je na programu od 20:00 SEČ.

V závěrečném třetím kole se ve středu utkají dvojice Saúdská Arábie - Mexiko a Polsko - Argentina.

Saúdové stejně jako proti Argentině vstoupili do utkání s velkou energií a Poláci si museli v úvodu dokonce třikrát pomoct "žlutým" faulem. Po čtvrthodině navíc mohl Kanú otevřít skóre, Szczesny jeho ránu ze střední vzdálenosti vyrazil nad bránu.

Polský tým se v ofenzivě prosazoval jen ztěžka, ačkoliv nastoupil se dvěma čistokrevnými útočníky Lewandowským a Milikem. Kapitán Lewandowski ale nakonec byl ve 39. minutě u prvního gólového momentu, když přebral ve vápně míč a vrátil ho pod sebe na nabíhajícího Zieliňského. Opora Neapole už neměla problém do odkryté brány vstřelit desátý gól v národním týmu.

O chvíli později Šahrí upadl ve vápně po nepatrném kontaktu s Bielikem a brazilský sudí Sampaio nařídil po konzultaci s videorozhodčím pokutový kop. Kapitán Sálim Davsárí ale druhou trefu na šampionátu nepřidal, Szczesny navíc následně přidal další fantastický zákrok proti Braíkově dorážce.

"Věděl jsem, jakým způsobem zahrává penalty. Snažil jsem se ho rozhodit, a vyplatilo se," uvedl dvaatřicetiletý brankář. Ani druhá penalta v utkáních Polska neskončila gólem, v úvodním duelu s Mexikem neuspěl Lewandowski.

Sudí rozdal v prvním poločase pět žlutých karet, což je nejvíc na MS od finále v roce 2010 mezi Nizozemskem a Španělskem. Po změně stran tento trend nepokračoval, nepolevila ale aktivita arabského týmu. V 55. minutě se po zmatcích v obraně opět blýskl Szczesny proti Sálimu Davsárímu a vyrovnávací brankou neskončila ani nadějná Buraikánova rána z úhlu.

Bránící se Poláci tak mohli z brejků přidat pojistku, Milikova hlavička i Lewandowského krkolomné zakončení kolenem ale skončily na brankové konstrukci. Hvězda Barcelony a se 77 trefami nejlepší polský střelec se ale v pátém zápase přece jen premiérové trefy na MS dočkal. V 82. minutě obral Lewandowski o míč Malkího a sám před gólmanem Uvaísem levačkou nezaváhal.

"Pro každého útočníka je důležité, když konečně skóruje. Navíc jsem přidal i asistenci a vyhráli jsme, takže jsem pochopitelně spokojený," řekl Lewandowski.

Druhý gól Saúdskou Arábii zlomil a zbytek utkání už Polsko dohrálo s přehledem. Svěřenci kouče Michniewicze udrželi počtvrté za sebou čisté konto.

"Abyste uspěli na mistrovství světa, musíte být efektivnější. Na své hráče jsem ale pyšný. Na tomhle turnaji jsme ještě neřekli poslední slovo," řekl novinářům trenér Saúdské Arábie Hervé Renard.

Mistrovství světa ve fotbale - skupina C (Dauhá, Education City):

Polsko - Saúdská Arábie 2:0 (1:0)

Branky: 39. Zieliňski, 82. Lewandowski. Rozhodčí: Sampaio - Boschilia, Pires (všichni Braz.) - Fischer (video, Kan.). ŽK: Kiwior, Cash, Milik - Malkí, Amrí. Diváci: 44.259.

Polsko: Szczesny - Cash, Glik, Kiwior, Bereszyňski - Krychowiak, Bielik - Milik (71. Piatek), Zieliňski (63. Kamiňski), Frankowski - Lewandowski. Trenér: Michniewicz.

Saúdská Arábie: Uvaís - Abdal Hamíd, Amrí, Buláihi, Braík (65. Ghanám) - Nadžáí (46. Abad, 90.+5 Bahabrí), Malkí (86. Abúd), Kanú - Buraikán, Šahrí (86. N. Davsárí), S. Davsárí. Trenér: Renard.