MS ve fotbale • Skupina C • 20:00

Argentina - Mexiko

Argentina
2:0
0:0, 2:0
Konec zápasu
Mexiko
64. Messi
87. Fernández

Dobrý večer, vítejte u on-line přenosu z utkání skupiny C na mistrovství světa ve fotbale v Kataru mezi Argentinou a Mexikem. Zápas začíná v sobotu 26. listopadu ve 20 hodin.

Argentina si zadělala na obrovské problémy, když v roli obrovského favorita na úvod turnaje prohrála se Saúdskou Arábií 1:2. Jednalo se navíc o první porážku po 36 zápasech, která by klidně mohla být tou rozhodující v bitvě o postup do osmifinále. Jihoameričané každopádně mají situaci ve svých rukou, pokud zvítězí ve zbývajících dvou skupinových utkáních, postup je nemine. Směrem dopředu svěřenci kouče Scaloniho tak špatně nehráli, vstřelili sice jenom jeden gól, ale další tři z těsného ofsajdu. Naopak je třeba zapracovat více směrem dozadu, kde v některých případech chyběl potřebný důraz.

Mexičané na úvod turnaje odehráli zápas, který mohl hodně napovědět směrem k dalšímu průběhu skupiny, jenže s Polskem uhráli bezbrankovou remízu, takže situace zůstává hodně zapeklitá, i vzhledem k selhání hlavního favorita Argentiny. Mužstvo ze Střední Ameriky evropského soupeře herně přehrálo, ale největší šanci měl Robert Lewandowski, z penalty ovšem na Ochou nevyzrál. V případě dnešního vítězství by Martinova družina udělala důležitý krok směrem k postupu, ale i remízový výsledek by určitě trenér, který půjde proti své rodné zemi, bral.

Argentina

Argentina nastoupí do utkání s pozměněným rozestavením, v útoku Lionel Messi s Lautarem Martínezem.

Mexiko

Kouč Martino udělal pro utkání s Argentinou dvě změny v sestavě, první minuty na turnaji zapíšou Néstor Araujo a Andrés Guardado.

1.

Zápas začal.

2.

Fotbalisté Argentiny do důležitého utkání nastoupili v tradičních modro-bílých dresech. Mexičané také vsadili na tradiční dresy, hrají v zeleném.

3.

Ángelu Di Maríovi se po pravé lajně rozebíhal Rodrigo de Paul. Nahrávku na jeho osobu srazil do zámezí Néstor Araujo.

4.

S malou domů si Emiliano Martínez poradil na jedničku. Po rychlém zpracování hrál k pravé lajně na osamoceného Montiela.

5.

Útočný faul odpískán Alexisi Vegovi. Ve snaze o odpoutání se od Gonzala Montiela se ohnal levou rukou, tou soka trefil do obličeje.

6.

Na trávníku probíhá ošetřování argentinského pravého obránce. Nevypadá to ovšem na zranění, jež by jej mělo vyřadit pro zbývající průběh střetnutí.

7.

Zápas pokračuje. Argentinci sice kombinují, ale zatím pouze kolem vlastního pokutového území, znovu si nohama zahrál i gólman Martínez.

8.

Dobrou práci odvedl u levé lajny Alexis Vega. Odstavil tělem Gonzala Montiela, načež vyslal střílený centr do vápna, míč skončil u Lisandra Martíneze.

9.

Nedovolený zákrok na svou osobu vybojoval Hirving Lozano. Šikovně si píchl míč po levé lajně, křídelníka podrazil Rodrigo de Paul.

10.

Centr propadl na zadní tyč, kam klouzal Héctor Moreno, ani ve skluzu však na kulatý nesmysl o pár čísel nedosáhl.

11.

Mexický stoper César Montes si nekomplikoval situaci a pod tlakem napadajícího Lautara Martíneze hrál směrem dozadu na gólmana.

12.

Tvrdý střet absolvovali Rodrigo de Paul s Andrésem Guardadem. Ukázali tuhý kořínek, oba fotbalisté totiž zůstali na nohou.

13.

Šikovně si Jesús Gallardo pustil balón mezi nohama. Jenže Ángel Di María tento úmysl soupeře přečetl a míč vypíchl do zámezí.

14.

Na útočné polovině kontrolují míč argentinští fotbalisté. Nakonec vyzkoušel oblouček za obranu Rodrigo de Paul, Messiho pokryl Néstor Araujo.

15.

Hirving Lozano ukázal, že umí zabojovat i směrem dozadu. Výborně vypíchl míč Guidovi Rodríguezovi, pas k lajně na Vegu vystihl skluzující Lisandro Martínez.

16.

Středem hřiště se zkusil probojovat až do vnitra pokutového území Alexis Vega, stopku mu vystavil poslední bránící Nicolás Otamendi.

17.

V ofsajdovém postavení nachytán Lautaro Martínez. Pomezní zvedl praporek včas, přesto došlo k nepříjemnému střetu mezi útočníkem a Andrésem Guardadem.

18.

Zabojoval, aby nakonec Kevin Álvarez udržel míč na hrací ploše. Zkontroloval rozestavení spoluhráčů, po pravé lajně zapojil do hry Héctora Herreru.

19.

Mexičané ukazují, že rozhodně nebudou pouze bránit. I oni dokáží velmi dobře kombinovat, i když převážně kolem poloviny hřiště.

20.

Standardku vybojoval Hirving Lozano. Využil svých fyzických předností k uniknutí Nicolási Otamendimu, stoper nakonec protihráče zezadu zatáhl za dres.

21.

Zajímavý signál, kdy Andrés Guardado rozehrál po zemi na Alexise Vegu, až od něj přišel centr do vápna. Před Héctorem Herrerou sebral míč brankář.

22.

První žlutou kartu utkání si vykoledoval Néstor Araujo. Míč měl na dlouhou nohu, ve skluzu místo balónu trefil nohy Marcose Acuni.

23.

Poměrně dlouho Argentina obléhala pokutové území soupeře. Do jeho vnitra se ovšem neprobojovali, centr zleva pohlídal stoper Héctor Moreno.

24.

Hodně se na sebe zlobí Andrés Guardado. Skvěle vystihl pas Guida Rodrígueze na Ángela Di Maríu, jenže nohou míč poslal jenom do zámezí.

25.

Ofenzivní složku mužstva podpořil Gonzalo Montiel. Právě u něj ovšem celá akce skončila, protože Rodrigo de Paul mu přihrával do ofsajdu.

26.

Centr od pravé lajny se Kevinu Álvarezovi vůbec nepovedl. Poskakující balón napálil příliš prudce, ten doputoval až do zámezí.

27.

Narážečka mezi Guidem Rodríguezem a Rodrigem de Paulem nevyšla, zpětný pas na prvního jmenovaného vystihl pozorný Luis Chávez.

28.

Při útočném snažení fauloval Marcos Acuña. Místo centru bolestivě přišlápl levou nohu skluzujícímu Kevinu Álvarezovi.

29.

Klání se v posledních okamžicích hodně kouskuje. Další přerušení hry způsobil Hirving Lozano, jenž se pozdě vytáhl s obrannou linií soupeře.

30.

Dlouhý nákop na Ángela Di Maríu nevyšel. Argentinec vyskočil vysoko do vzduchu, ani tak však na kulatý nesmysl nedosáhl.

31.

Faul na svou osobu vybojoval Alexis Mac Allister. Udělal pěknou kličku po vlastní levé ruce, Jesús Gallardo jej posléze podrazil.

32.

Proti Lionelovi Messimu vystoupil Héctor Herrera. Nevymýšlel žádné složitosti, prostě hlavní hvězdu konkurenta zezadu podrazil.

33.

Od praporku centroval Lionel Messi. Hledal Nicoláse Otamendiho, stopera o kousek přehlavičkoval bránící Néstor Araujo.

34.

Středopolař Rodrigo de Paul si šel pro faul a získal ho. Jesús Gallardo si nepočínal vůbec dobře, přestože byl soupeř pod tlakem, tak ho nesmyslně dohrál pravou nohou na kotník.

35.

Lionel Messi kroutil míč přímo do brány. Guillermo Ochoa nebyl úplně jistý, když míč pouze vyboxoval nad sebe, Lisandro Martínez poté fauloval právě brankáře.

36.

Vysoko zvedl svou pravou nohu Hirving Lozano. Míč netrefil, naopak trefil levou tvář Lisandra Martíneze. Jasný faul.

37.

Odkop od brány Guillermu Ochoovi vůbec nevyšel. Balón hrál z první k levé lajně, hrací předmět doputoval mimo hrací plochu.

38.

Lionel Messi nahrál mezi dva protihráče Rodrigu de Paulovi, jenž si posunul míč na pravou stranu, načež centroval až v momentě, kdy byl kulatý nesmysl mimo hrací plochu.

39.

Úvodní dějství se chýlí ke konci a my stále marně čekáme na první větší příležitost jednoho z mužstev, dominují defenzivy obou celků.

40.

Od pravé lajny centroval Ángel Di María. Napálil clonícího Kevina Álvareze, Argentina bude zahrávat rohový kop.

41.

Lionel Messi rozehrál na krátkou vzdálenost k nohám Ángela Di Maríi. Následoval centr do vnitra pokutového území, Lautaro Martínez zakončoval hlavou o kus vedle levé tyče.

42.

Překvapivé střídání na straně Mexika. Andrés Guardado střídá podle všeho ze zdravotních důvodů, jeho místo ve středu hřiště přebírá Erick Gutiérrez.

43.

Žlutému trestu neunikl Gonzalo Montiel. Do souboje s nově příchozím Erickem Gutiérrezem přiběhl pozdě, pravou dolní končetinou ho trefil přes nohy.

44.

K exekuci standardní situace se postavil Alexis Vega. Balón kroutil zajímavě přes zeď do pravého horního rohu, s čímž Emiliano Martínez počítal a robinzonádou míč udržel v rukavicích.

45.

Hlavní rozhodčí nastavuje nad rámec základní hrací doby pět minut.

45.+1

Přenesení hry Marcosi Acuñovi nevyšlo. Gonzalo Montiel zabral příliš pozdě, kulatý nesmysl na hrací ploše o kousek nestihl.

45.+2

Defenzivní povinnosti si Nicolás Otamendi pokryl na jedničku. Za jeho zády číhal Alexis Vega, stoper ale hlavou poslal k Lisandru Martínezovi.

45.+3

Ještě na útočné polovině fauloval Lionel Messi. S rozhodnutím arbitra Orsata nesouhlasí, leč Herreru zezadu podrazil bez debat.

45.+4

Střední záložník Rodrigo de Paul chtěl hrát směrem dopředu, jenže neměl na koho. Proto se s míčem otočil a zapojil do hry Gonzala Montiela.

45.+5

Jesús Gallardo viděl rozebíhajícího se Alexise Vegu. Zkoušel ho vyslat do příležitosti po levé lajně, Guido Rodríguez srazil hrací předmět do zámezí.

45.+6

Konec prvního poločasu.

Úvodní dějství mezi Argentinou a Mexikem nenadchlo. Hlavně od jihoamerického favorita se určitě čekalo víc, ale především směrem do ofenzivy to zatím není vůbec dobré. Největší příležitost poločasu měl mexický útočník Alexis Vega, jenž kroutil střelu z volného přímého kopu do pravé šibenice, Emiliano Martínez ovšem v letu schoval míč do rukavic.

STATISTIKY PO 1. POLOČASE

Držení míče: 67 % - 33 %

Střely celkem: 2 - 3

Střely na bránu: 1 - 1

Střely mimo bránu: 1 - 2

Zblokované střely: 0 - 0

Rohové kopy: 3 - 1

Ofsajdy: 2 - 2

Fauly: 6 - 10

Žluté karty: 1 - 1

Druhý poločas začne přibližně ve 21:05.

46.

Začal druhý poločas.

47.

Ani jeden z trenérů neudělal o poločasové přestávce žádnou změnu v sestavě. Jediným střídáním tak zůstává vynucené stažení Andrése Guardada, jehož nahradil Erick Gutiérrez.

48.

Hra rukou odpískána Alexisovi Mac Allisterovi. Argentinský reprezentant se hodně zlobí, nicméně je pravda, že ruku dal k tělu příliš pozdě.

49.

Teatrální pád Orsato Lautaru Martínezovi nespolkl a Mexičané podnikli zajímavý protiútok, který zakončil Hirving Lozano střelou do Otamendiho.

50.

Slibnou standardní situaci vybojoval Lionel Messi. Nabral velkou rychlost středem hřiště, za cenu žluté karty jej kousek za velkým vápnem podrazil Erick Gutiérrez.

51.

Lionel Messi standardku v gól nepřetavil. Balón podebral až příliš, Guillermo Ochoa pohlídal ránu směřující nad břevno pohledem.

52.

Po většinu času se Alexis Vega pohybuje na hraně ofsajdu. Nyní se zapomněl za Nicolásem Otamendim, po pasu Herrery na jeho osobu byla hra přerušena z důvodu ofsajdu.

53.

Na pravé lajně si vytvořil prostor k centru Ángel Do María. Hledal Alexise Mac Allistera, těsně před ním hlavičkoval Néstor Araujo mimo vápno.

54.

Ze zadní pozice sledoval počínání svých spoluhráčů Lionel Messi. Poté se míč odrazil do jeho blízkosti, vyprodukoval ovšem pouze faul na Gutiérreze.

55.

Argentina je častěji na balónu, ale zatím jí to není nic platné, protože vlastní pokutové území má Mexiko velmi dobře pokryté.

56.

Kdo je v průběhu druhé půle hodně vidět, to je Ángel Di María. V pravý čas centroval po zemi do středu vápna, před Mac Allisterem v poslední chvíli odkopával Héctor Herrera.

57.

První střídání na straně Argentiny. Zápas skončil pro středního záložníka Guida Rodrígueze, novým mužem na trávníku je Enzo Fernández.

58.

Messiho oblouček za obranu se nesetkal s úspěchem. Marcos Acuña úmysl spoluhráče nepochopil a hrací předmět zamířil mimo hrací plochu.

59.

Lionel Messi vymýšlel další průnikovou nahrávku, tentokráte na Lautara Martíneze. Situaci přečetl Néstor Araujo a míč získal pro sebe.

60.

Standardní situace pro svůj tým vybojoval Alexis Vega. Tělem podržel míč před Lisandrem Martínezem, jenž si pomohl lehkým potažením za dres.

61.

Centr směřoval na přední tyčku, kde úřadoval Enzo Fernández, středopolař nasměroval hrací předmět mimo vlastní pokutové území.

62.

Argentinský protiútok neměl dlouhého trvání. Gonzalo Montiel nabral velkou rychlost po pravé lajně, ale v plné rychlosti odcentroval nepřesně.

63.

Dvojitá změna na straně Argentiny. Dolů jde nevýrazný Lautaro Martínez, na hrot míří útočník Manchesteru City Julian Álvarez. I druhé střídání je post za post, pozici pravého beka převzal Nahuel Molina po Gonzalu Montielovi.

64.

Přes dva protihráče se Rodrigo de Paul nedostal. Zkusil si míč prohodit mezi nimi, narazil ovšem na levou nohu Héctora Herrery.

64.

LIONELOVI MESSIMU stačí opravdu málo! Argentinská megastar dostala za velkým vápnem trošku volného prostoru a Mexiko bylo potrestáno, za přízemním pokusem k levé tyči natahoval Guillermo Ochoa ruku marně. Argentina se ujímá důležitého vedení.

66.

Gerardo Martino okamžitě reaguje střídáním. Ze hřiště zamířil Alexis Vega, nově příchozím mužem je Uriel Antuna.

66.

Vega není jediným střídajícím hráčem Mexika. Zápas skončil rovněž pro Kevina Álvareze, beka nahradil forvard Raúl Jiménez.

67.

Slibný argentinský protiútok zastavil Héctor Herrera stažením konkurenta za dres k zemi, žlutá karta je logickým vyústěním situace.

68.

Mexiko cítí, že potřebuje zabrat směrem dopředu. U pravé lajny se dostal k centru Hirving Lozano, ve vzduchu kraloval zkušený Nicolás Otamendi.

69.

Dvojité argentinské střídání. Kouč Scaloni posiluje defenzivu, když místo Ángela Di Maríi s Alexisem Mac Allisterem zamířili na hřiště Exequiel Palacios s Cristianem Romerem.

70.

Od levé lajny centroval Lionel Messi. Hledal podle všeho Juliana Álvareze, toho ve vzduchu pohlídal Héctor Herrera.

71.

Argentinské snahy směrem dopředu výrazně ochably. Modro-bílí nechávají kombinovat soupeře, ale daleko od vlastní brány.

72.

Ze střední vzdálenosti vypálil Luis Chávez. Emiliano Martínez mohl zůstat ledově klidným, míč zamířil vysoko nad horní tyč.

73.

Hirving Lozano toho dnes hodně naběhal. Na zbývající čtvrt hodinu mu Gerardo Martino dopřává zasloužený odpočinek, do zápasu naskakuje čerstvý Roberto Alvarado.

74.

Po vstřeleném gólu utkání není příliš atraktivní. Argentinský protiútok založil Julian Álvarez, leč nedostalo se mu podpory, takže střílel sám o kus vedle brány.

75.

Mexičané u míče dlouho nevydrželi. Héctor Herra viděl rozběhnutého Raúla Jiméneze, jenže kulatý nesmysl mu adresoval za paty.

76.

Palacios uvolnil po levé lajně Juliana Álvareze, který ještě přihrával na střed Messimu, toho pohlídal Héctor Moreno.

77.

S velkou chutí hrající Lionel Messi ještě udržel míč ve hře a v pádu centroval před bránu, bezprostřední nebezpečí zažehnal Héctor Herrera.

78.

Fotbalistům v zelených dresech se nedaří přiblížit soupeřově svatyni. Útočí do plných, Argentinci brání hluboko v devíti lidech.

79.

Cenné vteřinky pošetřil Exequiel Palacios. Tělem pokryl míč tělem proti dvojici protihráčů, fauloval jej Luis Chávez.

80.

Jako další v pořadí byl faulován Lionel Messi. I on dokonale pokryl balón, zezadu jej lehkým podražením vyvedl z rovnováhy Jesús Gallardo.

81.

Rozběhla se závěrečná desetiminutovka základní hrací doby. Argentina hájí nad Mexikem těsný jednobrankový náskok, zisk tří bodů by znamenal přiblížení se postupu do osmifinále.

82.

Od pravé lajny kroutil míč z přímého kopu do pokutového území Uriel Antuna, Héctoru Morenovi se nepodařilo míč vrátit do ohně.

83.

Přenesení míče doprava hrubě nevyšlo. Marcos Acuña měl situaci pod kontrolou, hrací předmět nechal doletět mimo pokutové území.

84.

Tělem skvěle zahrál Jesús Gallardo, jenže při odstrčení Rodriga de Paula se dotkl balónu, takže Argentina zůstává na míči.

85.

Hodně vysoko hrál Nicolás Otamendi, který akrobaticky odvrátil balón směřující před Martíneze, Mexiko bude pokračovat v útoku rohovým kopem.

86.

Centr na přední tyč nebyl vůbec povedený a favorit vystartoval do protiútoku. Lionel Messi rozvinul akci na Rodriga de Paula, jehož ve skluzu zastavil Jesús Gallardo.

87.

Je rozhodnuto, Argentina získá důležité tři body! Rohový kop byl rozehrán na krátkou vzdálenost na Lionela Messiho, jenž posunul míč na ENZA FERNÁNDEZE. Jednadvacetiletý záložník si posléze udělal vzpomínku na celý život, když z levé strany zakroutil balón fantasticky do protějšího horního růžku, čímž zaznamenal svůj premiérový gól v reprezentaci.

89.

Žlutého trestu se dočkal Roberto Alvarado. U levé lajny hodně zbytečně dohrál soka, alespoň částečně ze sebe vylil frustraci.

90.

Hlavní rozhodčí nastavuje nad rámec základní hrací doby šest minut.

90.+1

Mexičané se ještě pokoušejí zdramatizovat střetnutí. Proti centru z pravé strany však dominoval Lisandro Martínez, hlavou dostal balón pryč z vápna.

90.+2

U levé lajny fauloval Marcos Acuña. Mexiko má možnost snížit na rozdíl jednoho gólu z přímého kopu.

90.+3

Centrovaný míč zamířil do prostoru, který měl pevně pod kontrolou Nicolás Otamendi, zkušený stoper navíc sklepl míč pro Rodriga de Paula.

90.+4

Fotbalisté Mexika sice působí na míči, jenže daleko od soupeřovy svatyně, mezitím probíhají závěrečné okamžiky střetnutí.

90.+5

Zleva centroval do vnitra pokutového území Raúl Jiménez. Adresáta Roberta Alvarada bez problémů přehlavičkoval Enzo Fernández.

90.+6

Zřejmě poslední útok mexického národního týmu zastavil nedovoleným zákrokem ofenzivu podpořivší levý obránce Jesús Gallardo.

90.+7

Konec zápasu.

Argentina proti Mexiku urvala potřebné vítězství, soupeře porazila 2:0 a výrazně se přiblížila postupu do osmifinále.

Klíčový moment střetnutí přišel v 64. minutě, kdy se zpoza velkého vápna opřela do balónu největší hvězda týmu v podobě Lionela Messiho, za jehož přízemním pokusem natahoval Ochoa ruku marně. Pojistku na vítězství Jihoameričanů dal v 87. minutě parádním technickým pokusem do levé šibenice Enzo Fernández, pro nějž se jednalo o premiérovou trefu v reprezentaci.

Scaloniho družina získala první tři body na turnaji a v tabulce skupiny B poskočila na druhé místo o skóre před Saúdskou Arábii. I Mexiko nicméně zůstává ve hře o postup, avšak ani vítězství nad Saúdskou Arábií nemusí k proniknutí mezi nejlepší šestnáctku turnaje stačit.

STATISTIKY UTKÁNÍ

Držení míče: 58 % - 42 %

Střely celkem: 6 - 4

Střely na bránu: 3 - 1

Střely mimo bránu: 3 - 1

Zblokované střely: 0 - 1

Rohové kopy: 4 - 2

Ofsajdy: 2 - 4

Fauly: 15 - 19

Žluté karty: 1 - 4

To je ode mě vše. Děkuji za pozornost a u dalších přenosů se budu těšit zase někdy na počtenou.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Dánští házenkáři jako první tým v historii potřetí za sebou vyhráli MS

Dánští házenkáři jako první tým v historii potřetí za sebou vyhráli mistrovství světa. Ve finále ve Stockholmu porazili Francii 34:29 a oplatili jí porážku z duelu o zlato na předloňských olympijských hrách v Tokiu. Ke všem třem titulům z let 2019, 2021 i letos dovedl Dány trenér Nikolaj Jacobsen.

Dánové, kteří za celý turnaj ztratili v devíti zápasech jediný bod za remízu s Chorvaty, dnes před více než 23 tisíci diváků ani jednou neprohrávali. V první půli vedli až čtyřgólovým rozdílem, Francouzi ale do přestávky stáhli manko na jediný gól.

Hned po pauze šestinásobní světoví šampioni vyrovnali, ale Seveřané znovu odskočili a tentokrát už vedení nepustili. Deseti brankami se na výhře Dánů podílel nejlepší střelec zápasu Rasmus Lauge Schmidt, jehož vydatně podporovali Simon Pytlick a Mathias Gidsel.

Další zprávy