Madrid/Londýn - Není to paradox? Španělská ekonomika se potácí, i většina klubů v tamní fotbalové lize má s penězi problém.
Jenže v Realu Madrid a Barceloně, tam přemýšlejí jinak: a lanaří hráče i z Premier League. Vlastním dluhům navzdory.
Real Madrid si vyhlédl Luku Modriče z Tottenhamu (podrobněji zde), Barcelona zase hodila laso po Alexandru Songovi, klíčovém muži hry Arsenalu. A podle zpráv, které se objevují na různých neoficiálních blozích, mu už utáhla i pevnou smyčku kolem krku.
Časy, kdy tahle španělská dvojka angažovala co půl roku fenomény typu Rivalda, Figa, Beckhama či Zidana jsou ovšem pryč. I tady se teď přeci jen hledí víc na efektivitu, než na velká jména pořízená za pohádkové peníze.
Půlku peněz shrábnou giganti, ústatní úpí
Ve španělské i anglické lize už se jde teď o víkendu "na to", Němci či Italové roztočí své ligové soutěže za týden.
Moc nechybělo a Španělé si stejně jako před rokem posunuli start o týden kvůli stávce hráčů. Ta byla sice zažehnána, nicméně hlavní problém, z něhož vše pramení, zůstává. Jde o televizní práva na ligu, jejichž výtěžek se nerozdělují rovnoměrně.
Televize za ně sice platí 600 milionů eur, ale ty peníze se nerozsekají na 18 stejných dílů pro každého účastníka, jak je běžné kdekoli jinde. Kdepak - Real a Barca shrábnou zhruba polovinu. A ostatní pak mají logicky problémy.
Valencie proto musela do Barcelony prodat Albu, Málaga, která tolik spoléhala na katarské majitele zase Cazorlu do Arsenalu. Tihle Katařani totiž zjevně nejsou tak štědří (a solventní?) jako třeba šejkové stojící za ManCity...
Válka nejen o Španělsko, ale o celý svět
Hlavní pozornost se ale upírá na tradiční adresy. "Real a Barcelona jsou kluby, které bojují o hegemonii v celém světovém fotbalu. Jejich souboj způsobuje, že se hráči obou týmů stávají stále lepšími," pronesl před startem ligy pateticky José Mourinho, kouč Realu.
Změny v kádru dělal minimální, odešli nepříliš nasazovaní Drenthe a Gago, za Altintopa (Galatasaray) si kouč vysnil zmíněného Modriče.
Ani Barcelona netočila kádrem, ale udělala významnou změnu jinde. Na konci minulé sezony se totiž rozloučil kouč Pep Guardiola, jehož podpis se skvěl pod fenomenální sbírkou úspěchů posledních let.
Na příznivce Arsenalu jdou mdloby: ještě Song?
Tým po něm převzal dosavadní asistent Tito Vilanova. Do útoku už může počítat s uzdraveným Davidem Villou, na problematický levý kraj obrany (Abidalova nemoc) si Barca pořídila mistra Evropy Albu. Keita po skončení smlouvy odešel do Číny a právě na jeho místo lanaří Katalánci Songa z Arsenalu.
O fanoušky Kanonýrů se proto pokoušejí mdloby. Vždyť se ještě ani nestačili vzpamatovat z odchodu kapitána Robina van Persieho do Manchesteru United. (Pásku po něm mimochodem převezme stoper Vermaelen.)
Arsenal sice v létě na své poměry nakupoval velmi intenzivně, přišli Podolski, Giroud a Cazorla, jenže odejde-li po Van Persiem i Song, bude to nejspíš obrovská rána pro dosavadní funkčnost týmu.
Arsenal by pak spíš překvapil, kdyby se mu podařilo zúčastňovat se aktivně všeobecného "honu na Citizens".
Abramovič pootevřel peněženku
Manchester City, bohatě dotovaný petrodolary šejka Maktúma, totiž na jaře oslavil první titul po 44 letech, a to jeho konkurentům samozřejmě vadí.
I začali posilovat. Chelsea uvolnila na investice největší prostředky: za 80 milionů eur přivedla Brazilce Oscara, Belgičana Hazarda a také Marina z Brém. Naopak odešli Drogba (Čína), Bosingwa (QPR) či Kalou (Lille).
Mimochodem - z QPR naopak odešel na roční hostování do Marseille "zlý muž" Joey Barton. Vyřešil tak dvanáctizápasový trest za své extempore z posledního ligového kola s ManCity.
V bundeslize zalovil Manchester United, ponížený ligovým triumfem svého městského rivala. A z Dortmundu získal Japonce Kagawu. Nákupem Van Persieho pak vzkázal, že chce jít tvrdě po titulu.
Čeká se, co provede André Villas-Boas s týmem Tottenhamu, kde se o posilách s výjimkou obránce Vertonghena zatím spíš mluví, než že by se realizovaly. Přijde třeba Moutinho z Porta?
Mancinimu koupili jen Rodwella
Nový pokus o restart čeká Liverpool pod novým koučem Rodgersem. V útoku by měl zářit Ital Borini z AS Řím, do středu zálohy přišel Velšan Allen ze Swansea.
A co obhájce trofeje? Šejkové si zjevně řekli: Ligu už jsme vyhráli, mužstvo je hotové. Kouč Mancini neskrýval frustraci, čekal výrazně vyšší aktivitu na přestupovém trhu.
Nakonec ale musel vzít zavděk talentovaným Jackem Rodwellem, který z Evertonu přišel za 15 milionů eur.
Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz