Praha - Poslední minuta nastaveného času, střídající hráč přebírá míč na hranici vápna a skrz dezorientovanou obranu soupeře střílí gól. Pro AS Monako to znamená šťastnou výhru 1:0 a tři body, které si veze z Montpellieru. Celý klub si může otřít studený pot z čela, ještě žije a dokonce se posouvá tabulkou vzhůru.
V loňské sezoně by nad touhle hubenou výhrou ohrnuli v Monaku nos, letos jsou rádi, že povadlý celek body vůbec vyválčil. Příběh knížecího celku, který se po redukční dietě ve druhé lize vyšvihl zpátky do čela elitní francouzské soutěže a s kádrem plným hvězd ohromil Evropu, má letos neveselé pokračování.
Po hrůzostrašném vstupu do sezony patří Monaku v Ligue 1 až jedenáctá příčka, na kterou se postupně škrábe z úplného suterénu. O nějakém prohánění Paris St. Germain a obrozeného Olympique Marseille nemůže být letos ani řeč, kádr, který ztratil loňský lesk má zatím úplně jiné starosti.
Pryč je Falcao i James Rodríguez
Letní výprodej razantně oslabil červenobílé řady, pryč je kanonýr Radamel Falcao, kapitán Eric Abidal a hvězda světového šampionátu James Rodríguez. A aby toho nebylo málo, na lavičce schází i Claudio Ranieri, zkušený trenér, výrazně podepsaný pod loňské druhé místo v lize.
Díry v sestavě zkoušelo vedení zalátat hráči méně zvučných jmen a celý ansámbl svěřilo do rukou Leonardu Jardimovi, ještě donedávna trenérovi Sportingu Lisabon. "Mužstvo je skleslé, chtěli jsme vyhrát," opakoval nový kouč po ztracených ligových zápasech v úvodu sezony.
Z fotbalistů, za které klub loni utratil astronomické částky, mu v kabině zbyl jediný João Moutinho, a ten se zatím v dosavadních sedmi ligových kolech s přebudovaným kádrem trápí.
Monako má na kontě 10 bodů a záporné skóre 7:9, víc než jeden gól zatím dokázal vstřelit jedině veterán Dimitar Berbatov.
Fanoušci? Hněv a rozčarování
Fanoušci knížecího klubu musejí po loňských nadějích hodně truchlit. Ano, i Monako má svoje fanoušky, není jich sice moc, ale klubu jsou oddaní a na domácích zápasech zaplňují ochozy za brankou, vlevo od hlavní tribuny. "Balancujeme mezi hněvem, rozčarováním a zklamáním," stojí ostatně v jejich zářijovém prohlášení.
Loňský projekt velkorysých nákupů a vábení evropské pozornosti na světové top fotbalisty je v Monaku zkrátka minulostí. "Nezměnili jsme strategii klubu," prohlašuje sportovní ředitel Vadym Vasiljev pro deník L'Equipe. "Naše druhá možnost je pracovat na promyšleném dlouhodobém projektu. Bude méně luxusní a nebude tolik vidět v médiích, ale věříme mu," prozrazuje ovšem, že v Monaku opravdu přehodili výhybku.
Rozvod za 90 miliard korun
Důvodem pro tvorbu méně okázalého Monaka jsou především potíže klubového vlastníka.
Ruský magnát Dmitrij Rybolovlev, zbohatlý na těžbě uhličitanu draselného, prohrál soud se svojí expartnerkou Jelenou a v rozvodovém řízení ji musí vyplatit 4 miliardy švýcarských franků. To je zhruba 3,3 miliardy eur, nebo též 90 miliard korun. Rybolovlevův právník to označil za "nejdražší rozvod všech dob" a snaží se celou věc ještě zvrátit.
Astronomická suma, příliš vysoká i na poměry ruských oligarchů, představuje polovinu Rybolovlevova majetku, a není proto divu, že se "potašový král" ve svém fotbalovém podnikání začíná držet zkrátka. Tím spíš, že UEFA zařadila Monako mezi kluby, které vyšetřuje kvůli porušování pravidla o finančním fair-play. Rybolovlevův celek zkrátka za poslední dva roky utrácel výrazně víc, než kolik vydělal.
Prubířským kamenem zápas v Nice
Není ale všechno tak černé, jak v úvodu sezony vypadá. Když do trápícího se Monaka přijel k utkání Ligy mistrů v minulém týdnu Bayer Leverkusen, nestačil se divit. Tým, kde kromě Berbatova a Moutinha vyčnívá hlavně zkušený záložník Jérémy Toulalan, poslal vestfálské fotbalisty domů bez bodu.
Od té doby jako by se karta přece jenom začala obracet, Monako v lize porazilo Guingamp i Montpellier shodným výsledkem 1:0. Prubířským kamenem proto bude už tuto sobotu zápas v Nice. S odvěkým rivalem z Azurového pobřeží mají "knížata" stejně bodů v tabulce, stejnou bilanci výher a proher a na 11. a 12. místě je dělí pouze skóre.