Praha - Po devátém kole fotbalové Gambrinus ligy už celá čtvrtina hlavních trenérů přišla o místo. Ve třech případech byli odvoláni mladí kouči, kteří neustáli premiéru v nejvyšší soutěži. Pád mladíků předběhl vyhazov trenérského doyena Františeka Cipra.
Nebývalá krize panuje hlavně pod Ještědem. Luboši Kozlovi v Jablonci i Michalu Zachovi v Liberci se kuriózně staly osudnými naprosto stejné bilance jedné výhry, tří remíz a pěti porážek se skóre 5:10. Liberec i Jablonec tak společně okupují předposlední příčku tabulky, přitom jejich ambice byly přesně opačné.
Ani Mladé Boleslavi ani Liberci tak nevyšel tah s povýšením bývalých asistentů po odchodech výrazných osobností z pozic hlavních koučů. Luděk Zajíc a Michal Zach na úspěšné předchůdce Uhrina respektive Lavičku nenavázali.
Nejvíce se před sezonou asi věřilo Luboši Kozlovi v dobře zajištěném Jablonci. Bývalý úspěšný hráč Slavie a později trenér její rezervy ale nedokázal ze zkušených harcovníků v čele s Fukalem, Barankem a Špitem a perspektivních mladíků udělat fungující celek.
Kozla i Zacha zároveň spojuje neúspěch v pohárové Evropě, přitom oba měli hratelné soupeře. Liberec si však uřízl ostudu s kazašským Tobolem Kostanaj v Poháru Intertoto, Jablonec vypadl v předkole Poháru UEFA s Austrií Vídeň.
Vedení severočeských celků se dost možná inspirovalo u konkurence, které se pod novými kouči výsledkově daří. A to zejména v případě Zdeňka Ščasného v Mladé Boleslavi.
Středočeši hrají pod novým vedením jako vyměnění. Vzestup ze spodních pater ligové tabulky korunovali postupem do skupiny Poháru UEFA přes silné Palermo.
České Budějovice se pod Františkem Strakou probouzí přeci jen o něco těžkopádněji. V případě Jihočechů vypadají lépe výsledky než předvedená hra. Nakonec ale vždy rozhodují body a těch získal Straka z pěti zápasů po dvou remízách a dvou výhrách poměrně dost.
Kdo usedne na Lavičku Liberce a Jablonce?
Po skončení minulé sezony vypadala situla na "trhu" trenérů zcela opačně než v současnosti. K mání byla jména jako Rada, Lavička, Ščasný, Hapal, Hřebík, Straka a další.
Jenže situace se radikálně změnila. Pro oba severočeské kluby se hovoří jako o nejžhavějších kandidátech na trenérskou židli v souvislosti s Jaroslavem Hřebíkem a Josefem Csaplárem, v hře jsou údajně i Ladislav Škorpil a František Komňacký a překvapivě také prezident Sparty Josef Chovanec.
Jaroslav Hřebík už dříve v Jablonci působil, nejvíce pozornosti však na sebe strhl při dvou angažmá ve Spartě. Při prvním na Letné zažil pohádkové tažení Ligou mistrů, jenže ztráty před koncem ligového ročníku ho stály místo.
Po neúspěšném angažmá v Dynamu Moskva vystřídal Hřebík ve Spartě Františka Straku. S letenským týmem získal titul, ale v následující sezoně se jeho tým trápil jak v lize, tak Lize mistrů a vedení jej odvolalo. Hřebík trénoval také ve Slavii, Plzni, Benešově, Žižkově a Hradci Králové.
Svoji povahou a neúspěchy si nadělal spoustu nepřátel. Dokonce se hovořilo o tom, že v Česku už nikdy angažmá získat nemůže. O své nesporné teoretické znalosti se často dělí v televizních studiích.
Josef Csaplár je Hřebíkovi v lecčem podobný. V Liberci už se jednou proslavil, když se Slovanem získal premiérový titul v roce 2002. Následná angažmá ve Slavii, Panionosu Atény a Wisle Plock už moc úspěšná nebyla.
I on, stejně jako Hřebík, platí za velkého teoretika. V minulosti proslul přenášením igelitek s videokazetami ze sestříhaných zápasů a přezdívkou "tréňa".
Ladislav Škorpil dovedl spolu s Csaplárem Liberec k titulu a zřejmě se dobře doplňovali. Na rozdíl od bývalého kolegy má Škorpil spíše pověst praktika, který z ničeho nedělá velkou vědu a sází spíše na "lidový" přístup a komunikaci s hráči.
Škorpil byl po většinu kariéry spojován s královéhradeckým fotbalem, ale kromě Liberce trénoval i Dunajskou Stredu, Duklu Praha a také mládežnické reprezentace.
V jedenadvacítce letos v létě skončil poté, co se jeho tým neprobojoval ze skupiny na ME. Po menší aféře kolem poškození vybavení hotelu po oslavách postupu z kvalifikace v Bosně se Škorpil blýskl hláškou: "Policie zjišťovala, jestli záchod ucpal bobek, nebo šiška."
Josef Chovanec už dva roky netrénoval žádný tým. Ikona Sparty i reprezentace před deseti lety vedla Spartu, odkud rodák Dolné Kočkovce zamířil rovnou k reprezentaci. S ní se rekordně snadno dostal na Euro 2000, kde nepostoupil ze skupiny a následně nedovedl tým na MS 2002. Zpackáná baráž s Belgií, na níž měl jistě svůj podíl, je dodnes velkým strašákem reprezentace. Cesta z prezidentského křesla na lavičku Liberce či Jablonce by byl málo vídaným krokem.
František Komňacký získal premiérový titul v samostatné české lize pro Baník Ostrava. V následující sezoně však byl odvolán a úspěchy pak sbíral na Slovensku, kde získal slovenský double s Ružomberokem. Dříve získal slovenský pohár s Matadorem Púchov. Nedávno ukončil angažmá v ruském Rostovu a vrací se zpět do Čech.
Kdo je ohrožený?
Robert Žák s Mostem čekal na výhru až do devátého kola. Mužstvo z velké části poskládané z levných cizinců sice moc neboduje, ale prezentuje se pohledným fotbalem a střílí góly. Už jich nasázelo čtrnáct a velkou zásluhu na tom má nelepší ligový kanonýr Goče Toleski. Pokud by však výsledkové trápení trvalo déle, mostecké vedení by zřejmě sáhlo k výměně trenéra.
Stanislavu Grigovi Praha zřejmě není souzena. Po Spartě se trápí i na lavičce Viktorie Žižkov. Jeho tým má nehorší obranu v lize, zatím jen jednou vyhrál a patří mu poslední příčka. Jakékoliv další zaváhání může rozhoupat žižkovský management k výměně kouče.
Dvojvládí na lavičce Bohemians 1905 v podání Zbyňka Busty a Václava Hradeckého zatím dokázalo dovést tým po senzačním postupu jen k jediné prvoligové výhře. V Ďolíčku mají velmi silnou pozici, vrátili slavný klub nečekani brzy do první ligy. Jenže jak dlouho je sláva minulé sezony udrží na lavičce u tápajícího mužstva?