Mír na Bazalech? Utopie. Fanoušci Baníku nevěří, bude bojkot

Adam Sušovský Adam Sušovský
18. 2. 2015 7:15
Majitel Baníku Ostrava Petr Šafarčík přišel na včerejší schůzku s příznivci Baníku sám. Fanoušci se s ním odmítají bavit a vyhlásili bojkot ligových zápasů.
Milan Baroš a spol. se budou muset na jaře obejít bez podpory fanoušků. Ti nevěří majitelům klubu a rozhodli se domácí zápasy bojkotovat.
Milan Baroš a spol. se budou muset na jaře obejít bez podpory fanoušků. Ti nevěří majitelům klubu a rozhodli se domácí zápasy bojkotovat. | Foto: ČTK

Ostrava - Nemůžete ho přehlédnout. Stojí jen pár desítek metrů od Bazalů a vidí ho všichni, kteří kolem stadionu Baníku Ostrava autem projíždějí. Na obřím bilboardu u silnice není pozvánka na první jarní zápasy Synot ligy, ale velká červená karta. Fanoušci ji udělili vedení oblíbeného klubu.

Baník chce na jaře bojovat o evropské poháry, ale podpora z hlediště mu bude chybět. Fanoušci se rozhodli jeho zápasy bojkotovat. Jak dlouho? Prý do doby, než do klubu vstoupí nový majitel.

Už o víkendu přibližně dvě stovky z nich během přípravného zápasu s Myjavou vběhly na trávník a na pár minut generálku na ligu přerušily. Poté fanoušci bojkot ligových utkání potvrdili, podporovat Baník budou jen na venkovních výjezdech.

Už loni se jim nelíbilo zavedení adresného ticketingu, teď se jim zase mimo jiné nelíbí například zacházení s Martinem Lukešem a Václavem Svěrkošem, kteří byli z kádru vyřazeni, zimní vyhazov trenéra Martina Svědíka či pozdější prodej klíčových hráčů Jana Baránka (Plzeň), Jána Greguše (Jablonec) a Patrizia Stronatiho (Austria Vídeň).

Myslel jsem, že mohou argumentovat z patra

Atmosféra kolem klubu je nervózní. S trochou nadsázky se dá říct, že v Ostravě zuří mezi fanoušky a vedením válka. Když se včera majitel klubu Petr Šafarčík pokusil sjednat příměří, dopadlo to zase špatně. Iniciátoři protestů s ním odmítli tváří v tvář diskutovat a pozvánku ke kulatému stolu odmítli.

Důvod? Podobná diskuse se Šafarčíkem prý v minulosti nikdy k ničemu konstruktivnímu nevedla, navíc majitel klubu údajně ani není ten, co si má co diktovat podmínky kdy, kde, v kolik a jakým způsobem bude jednání probíhat.

A tak včera Šafarčík v tiskovém středisku na Bazalech, kde se měla schůzka s fanoušky konat, vystoupil se svými argumenty před novináře úplně sám. A celé vystoupení, při kterém se ohradil proti "těm nejvěrnějším" fanouškům a prezentoval během něj veřejnosti současnou ekonomickou kondici i růžovou budoucnost klubu, vysílala živě na internetu také nová klubová televize.

„Absolutně nechápu, co je na Baníku netransparentní. Že mi fanoušci vystavili červenou kartu, to je jejich právo. Tak jsem je vyzval k diskusi a oni ji odmítli,“ nechápal Šafarčík, čímž naznačil, že část fanoušků je silná jen v hloučku kryta anonymitou, ale k věcné debatě se nemá.

600 tisíc. Tolik Baník loni platil za řádění fanoušků

„Pokud má někdo tak jasné argumenty a rozhodne se je prezentovat takovým způsobem jako oni, tak mám za to, že o nich mohou argumentovat takzvaně z patra,“ dodal Šafarčík.

Na tiskové konferenci poté předložil i konkrétní čísla. Jen za rok 2014 Baník na pokutách za řádění vlastních fanoušků prý zaplatil téměř 600 tisíc korun.

„To je zhruba 20 tisíc korun na jedno ligové kolo. Jsme přesvědčeni, že se tyto peníze daly využít mnohem prospěšněji,“ prohlásil Šafarčík. Také proto Baník spouští od jarní části sezony nový charitativní projekt Fandi slušně s Baníkem.

Za každé ligové kolo, které Baník „přežije“ bez pokuty za řádění fanoušků, kteří se k němu hlásí, daruje klub 20 tisíc korun v charitativní akci někomu, kdo tyto peníze opravdu potřebuje.

Baník po sezonách, kdy zoufale a na poslední chvíli pokaždé zachraňoval ligovou příslušnost, na podzim všechny překvapil. Obsadil pátou příčku a začal pokukovat po evropských pohárech.

Skoro by se dalo říct, jak klidná zima klub, který před pár měsíci málem zkrachoval, zase čeká. Jenže teď toto navzdory úspěchům na trávníku v Ostravě rozhodně neplatí. Kolem Baníku je stále větší dusno, fanoušci současnému vedení klubu nevěří a každý další krok vedení je dráždí ještě víc. Přitom nejde pouze o vyhazov trenéra či prodej klíčových hráčů z podzimu.

Zablokované přestupy, zastavená dotace

Jde jim údajně především o to, jak vedení situaci kolem klubu neustále prezentuje, jak mlží a někteří tvrdí, že i lže. Šafarčík a spol. několikrát ujišťovali veřejnost, že je Baník finančně stabilizovaný a v dobré finanční kondici. 

V minulých týdnech však vyšlo najevo něco, co v očích fanoušků všechna tato tvrzení vedení úplně popírá. Klub má od Vánoc pozastavené přestupy, protože dluží peníze Verneru a Mariu Ličkovým, navíc město Ostrava zastavilo i patnáctimilionovou dotaci pro Baník, který údajně neplatí ani nájem za Bazaly.

I to včera Šafarčík musel vysvětlovat. Novinářům a fanouškům v živém internetovém vysílání řekl, že za tři roky, co stojí v čele klubu, byly závazky Baníku sníženy ze 135 milionů na současných 35 s tím, že většina z nich jsou závazky vůči akcionářům a navíc jsou pohledávky Baníku za jinými subjekty mnohem vyšší.

"Baník nezpochybňuje, že dluží městu za nájem Bazalů, a městu tyto peníze také uhradí. Na druhé straně je tam spousta nedořešených věcí, které se týkají budoucí spolupráce Baníku s městem ohledně využití stadionu. Už ve středu proběhne s městem jednání a já věřím, že bude vše jinak," slíbil Šafarčík, který nedávno dluh vůči městu vysvětloval tím, že Baník neplatil nájem proto, že i město dluží peníze Baníku.

Podle něj Baník ve středu také uhradí zbylé úroky Ličkovým a budou mu ještě tentýž den uvolněny přestupy (více o tom čtěte ZDE), takže budou všechny nejasnosti brzy vyřešeny. V následujících třech letech chce Šafarčík z Baníku vybudovat klub, který se bude pravidelně ucházet o evropské poháry.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Březina na MS v kanoistickém maratonu podlehl jen obhájci titulu

Kanoista Jakub Březina se stal vicemistrem světa v maratonu. Český reprezentant na šampionátu v Číně přidal stříbro ke čtvrtečnímu bronzu z krátké trati.

Březinu porazil o deset sekund španělský kanoista Manuel Campos, který obhájil loňské prvenství a získal čtvrtý titul. Čtyřiatřicetiletý favorit nezískal z posledních třinácti šampionátů medaili jen v roce 2008.

Jan Dlouhý závod na 26 kilometrů se šesti přeběhy nedokončil, mezi kajakáři byli Anna Kožíšková osmá a Jakub Adam jedenáctý. Tituly získali premiérově Dán Mads Pedersen a podruhé za sebou Vanda Kiszliová z Maďarska.

V neděli jsou v Číně na programu závody dvoučlenných posádek a Březina s Dlouhým budou na C2 obhajovat bronz z minulého šampionátu v Portugalsku. Už v pátek skončily v Šao-Singu na třetím místě mezi juniorkami kajakářky Adéla Házová s Kateřinou Zárubovou.

před 1 hodinou

Země G20 se shodly na regulaci kryptoměn,obávají se jejich zneužití k praní špinavých peněz

Finanční představitelé zemí ze skupiny G20 zahrnující 20 největších ekonomik světa se shodli na přísnějších regulací kryptoměn, jako je plánovaná libra firmy Facebook. Vydávání těchto tzv. stablecoin by podle nich nemělo být povoleno, dokud nebudou vyřešena různá globální rizika, která tyto měny představují. Vyplývá to z prohlášení zveřejněném po zasedání ministrů financí a šéfů centrálních bank G20.

Ministři financí a šéfové centrálních bank zemí G20 se shodli na tom, že stablecoiny by mohly teoreticky přinést výhody z finanční inovace, současně však umožňují vznik řady vážných rizik. Tato rizika, zejména ta související s praním špinavých peněz, nepovoleným financováním a ochranou spotřebitelů a investorů, je potřeba před zahájením těchto projektů vyhodnotit a vyřešit.

G20 také požádala Mezinárodní měnový fond (MMF), aby prozkoumal ekonomické důsledky vydávání těchto měn, včetně otázek měnové suverenity.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

Další zprávy