Mír na Bazalech? Utopie. Fanoušci Baníku nevěří, bude bojkot

Adam Sušovský Adam Sušovský
18. 2. 2015 7:15
Majitel Baníku Ostrava Petr Šafarčík přišel na včerejší schůzku s příznivci Baníku sám. Fanoušci se s ním odmítají bavit a vyhlásili bojkot ligových zápasů.
Milan Baroš a spol. se budou muset na jaře obejít bez podpory fanoušků. Ti nevěří majitelům klubu a rozhodli se domácí zápasy bojkotovat.
Milan Baroš a spol. se budou muset na jaře obejít bez podpory fanoušků. Ti nevěří majitelům klubu a rozhodli se domácí zápasy bojkotovat. | Foto: ČTK

Ostrava - Nemůžete ho přehlédnout. Stojí jen pár desítek metrů od Bazalů a vidí ho všichni, kteří kolem stadionu Baníku Ostrava autem projíždějí. Na obřím bilboardu u silnice není pozvánka na první jarní zápasy Synot ligy, ale velká červená karta. Fanoušci ji udělili vedení oblíbeného klubu.

Baník chce na jaře bojovat o evropské poháry, ale podpora z hlediště mu bude chybět. Fanoušci se rozhodli jeho zápasy bojkotovat. Jak dlouho? Prý do doby, než do klubu vstoupí nový majitel.

Už o víkendu přibližně dvě stovky z nich během přípravného zápasu s Myjavou vběhly na trávník a na pár minut generálku na ligu přerušily. Poté fanoušci bojkot ligových utkání potvrdili, podporovat Baník budou jen na venkovních výjezdech.

Už loni se jim nelíbilo zavedení adresného ticketingu, teď se jim zase mimo jiné nelíbí například zacházení s Martinem Lukešem a Václavem Svěrkošem, kteří byli z kádru vyřazeni, zimní vyhazov trenéra Martina Svědíka či pozdější prodej klíčových hráčů Jana Baránka (Plzeň), Jána Greguše (Jablonec) a Patrizia Stronatiho (Austria Vídeň).

Myslel jsem, že mohou argumentovat z patra

Atmosféra kolem klubu je nervózní. S trochou nadsázky se dá říct, že v Ostravě zuří mezi fanoušky a vedením válka. Když se včera majitel klubu Petr Šafarčík pokusil sjednat příměří, dopadlo to zase špatně. Iniciátoři protestů s ním odmítli tváří v tvář diskutovat a pozvánku ke kulatému stolu odmítli.

Důvod? Podobná diskuse se Šafarčíkem prý v minulosti nikdy k ničemu konstruktivnímu nevedla, navíc majitel klubu údajně ani není ten, co si má co diktovat podmínky kdy, kde, v kolik a jakým způsobem bude jednání probíhat.

A tak včera Šafarčík v tiskovém středisku na Bazalech, kde se měla schůzka s fanoušky konat, vystoupil se svými argumenty před novináře úplně sám. A celé vystoupení, při kterém se ohradil proti "těm nejvěrnějším" fanouškům a prezentoval během něj veřejnosti současnou ekonomickou kondici i růžovou budoucnost klubu, vysílala živě na internetu také nová klubová televize.

„Absolutně nechápu, co je na Baníku netransparentní. Že mi fanoušci vystavili červenou kartu, to je jejich právo. Tak jsem je vyzval k diskusi a oni ji odmítli,“ nechápal Šafarčík, čímž naznačil, že část fanoušků je silná jen v hloučku kryta anonymitou, ale k věcné debatě se nemá.

600 tisíc. Tolik Baník loni platil za řádění fanoušků

„Pokud má někdo tak jasné argumenty a rozhodne se je prezentovat takovým způsobem jako oni, tak mám za to, že o nich mohou argumentovat takzvaně z patra,“ dodal Šafarčík.

Na tiskové konferenci poté předložil i konkrétní čísla. Jen za rok 2014 Baník na pokutách za řádění vlastních fanoušků prý zaplatil téměř 600 tisíc korun.

„To je zhruba 20 tisíc korun na jedno ligové kolo. Jsme přesvědčeni, že se tyto peníze daly využít mnohem prospěšněji,“ prohlásil Šafarčík. Také proto Baník spouští od jarní části sezony nový charitativní projekt Fandi slušně s Baníkem.

Za každé ligové kolo, které Baník „přežije“ bez pokuty za řádění fanoušků, kteří se k němu hlásí, daruje klub 20 tisíc korun v charitativní akci někomu, kdo tyto peníze opravdu potřebuje.

Baník po sezonách, kdy zoufale a na poslední chvíli pokaždé zachraňoval ligovou příslušnost, na podzim všechny překvapil. Obsadil pátou příčku a začal pokukovat po evropských pohárech.

Skoro by se dalo říct, jak klidná zima klub, který před pár měsíci málem zkrachoval, zase čeká. Jenže teď toto navzdory úspěchům na trávníku v Ostravě rozhodně neplatí. Kolem Baníku je stále větší dusno, fanoušci současnému vedení klubu nevěří a každý další krok vedení je dráždí ještě víc. Přitom nejde pouze o vyhazov trenéra či prodej klíčových hráčů z podzimu.

Zablokované přestupy, zastavená dotace

Jde jim údajně především o to, jak vedení situaci kolem klubu neustále prezentuje, jak mlží a někteří tvrdí, že i lže. Šafarčík a spol. několikrát ujišťovali veřejnost, že je Baník finančně stabilizovaný a v dobré finanční kondici. 

V minulých týdnech však vyšlo najevo něco, co v očích fanoušků všechna tato tvrzení vedení úplně popírá. Klub má od Vánoc pozastavené přestupy, protože dluží peníze Verneru a Mariu Ličkovým, navíc město Ostrava zastavilo i patnáctimilionovou dotaci pro Baník, který údajně neplatí ani nájem za Bazaly.

I to včera Šafarčík musel vysvětlovat. Novinářům a fanouškům v živém internetovém vysílání řekl, že za tři roky, co stojí v čele klubu, byly závazky Baníku sníženy ze 135 milionů na současných 35 s tím, že většina z nich jsou závazky vůči akcionářům a navíc jsou pohledávky Baníku za jinými subjekty mnohem vyšší.

"Baník nezpochybňuje, že dluží městu za nájem Bazalů, a městu tyto peníze také uhradí. Na druhé straně je tam spousta nedořešených věcí, které se týkají budoucí spolupráce Baníku s městem ohledně využití stadionu. Už ve středu proběhne s městem jednání a já věřím, že bude vše jinak," slíbil Šafarčík, který nedávno dluh vůči městu vysvětloval tím, že Baník neplatil nájem proto, že i město dluží peníze Baníku.

Podle něj Baník ve středu také uhradí zbylé úroky Ličkovým a budou mu ještě tentýž den uvolněny přestupy (více o tom čtěte ZDE), takže budou všechny nejasnosti brzy vyřešeny. V následujících třech letech chce Šafarčík z Baníku vybudovat klub, který se bude pravidelně ucházet o evropské poháry.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 7 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy