Mír na Bazalech? Utopie. Fanoušci Baníku nevěří, bude bojkot

Adam Sušovský Adam Sušovský
18. 2. 2015 7:15
Majitel Baníku Ostrava Petr Šafarčík přišel na včerejší schůzku s příznivci Baníku sám. Fanoušci se s ním odmítají bavit a vyhlásili bojkot ligových zápasů.
Milan Baroš a spol. se budou muset na jaře obejít bez podpory fanoušků. Ti nevěří majitelům klubu a rozhodli se domácí zápasy bojkotovat.
Milan Baroš a spol. se budou muset na jaře obejít bez podpory fanoušků. Ti nevěří majitelům klubu a rozhodli se domácí zápasy bojkotovat. | Foto: ČTK

Ostrava - Nemůžete ho přehlédnout. Stojí jen pár desítek metrů od Bazalů a vidí ho všichni, kteří kolem stadionu Baníku Ostrava autem projíždějí. Na obřím bilboardu u silnice není pozvánka na první jarní zápasy Synot ligy, ale velká červená karta. Fanoušci ji udělili vedení oblíbeného klubu.

Baník chce na jaře bojovat o evropské poháry, ale podpora z hlediště mu bude chybět. Fanoušci se rozhodli jeho zápasy bojkotovat. Jak dlouho? Prý do doby, než do klubu vstoupí nový majitel.

Už o víkendu přibližně dvě stovky z nich během přípravného zápasu s Myjavou vběhly na trávník a na pár minut generálku na ligu přerušily. Poté fanoušci bojkot ligových utkání potvrdili, podporovat Baník budou jen na venkovních výjezdech.

Už loni se jim nelíbilo zavedení adresného ticketingu, teď se jim zase mimo jiné nelíbí například zacházení s Martinem Lukešem a Václavem Svěrkošem, kteří byli z kádru vyřazeni, zimní vyhazov trenéra Martina Svědíka či pozdější prodej klíčových hráčů Jana Baránka (Plzeň), Jána Greguše (Jablonec) a Patrizia Stronatiho (Austria Vídeň).

Myslel jsem, že mohou argumentovat z patra

Atmosféra kolem klubu je nervózní. S trochou nadsázky se dá říct, že v Ostravě zuří mezi fanoušky a vedením válka. Když se včera majitel klubu Petr Šafarčík pokusil sjednat příměří, dopadlo to zase špatně. Iniciátoři protestů s ním odmítli tváří v tvář diskutovat a pozvánku ke kulatému stolu odmítli.

Důvod? Podobná diskuse se Šafarčíkem prý v minulosti nikdy k ničemu konstruktivnímu nevedla, navíc majitel klubu údajně ani není ten, co si má co diktovat podmínky kdy, kde, v kolik a jakým způsobem bude jednání probíhat.

A tak včera Šafarčík v tiskovém středisku na Bazalech, kde se měla schůzka s fanoušky konat, vystoupil se svými argumenty před novináře úplně sám. A celé vystoupení, při kterém se ohradil proti "těm nejvěrnějším" fanouškům a prezentoval během něj veřejnosti současnou ekonomickou kondici i růžovou budoucnost klubu, vysílala živě na internetu také nová klubová televize.

„Absolutně nechápu, co je na Baníku netransparentní. Že mi fanoušci vystavili červenou kartu, to je jejich právo. Tak jsem je vyzval k diskusi a oni ji odmítli,“ nechápal Šafarčík, čímž naznačil, že část fanoušků je silná jen v hloučku kryta anonymitou, ale k věcné debatě se nemá.

600 tisíc. Tolik Baník loni platil za řádění fanoušků

„Pokud má někdo tak jasné argumenty a rozhodne se je prezentovat takovým způsobem jako oni, tak mám za to, že o nich mohou argumentovat takzvaně z patra,“ dodal Šafarčík.

Na tiskové konferenci poté předložil i konkrétní čísla. Jen za rok 2014 Baník na pokutách za řádění vlastních fanoušků prý zaplatil téměř 600 tisíc korun.

„To je zhruba 20 tisíc korun na jedno ligové kolo. Jsme přesvědčeni, že se tyto peníze daly využít mnohem prospěšněji,“ prohlásil Šafarčík. Také proto Baník spouští od jarní části sezony nový charitativní projekt Fandi slušně s Baníkem.

Za každé ligové kolo, které Baník „přežije“ bez pokuty za řádění fanoušků, kteří se k němu hlásí, daruje klub 20 tisíc korun v charitativní akci někomu, kdo tyto peníze opravdu potřebuje.

Baník po sezonách, kdy zoufale a na poslední chvíli pokaždé zachraňoval ligovou příslušnost, na podzim všechny překvapil. Obsadil pátou příčku a začal pokukovat po evropských pohárech.

Skoro by se dalo říct, jak klidná zima klub, který před pár měsíci málem zkrachoval, zase čeká. Jenže teď toto navzdory úspěchům na trávníku v Ostravě rozhodně neplatí. Kolem Baníku je stále větší dusno, fanoušci současnému vedení klubu nevěří a každý další krok vedení je dráždí ještě víc. Přitom nejde pouze o vyhazov trenéra či prodej klíčových hráčů z podzimu.

Zablokované přestupy, zastavená dotace

Jde jim údajně především o to, jak vedení situaci kolem klubu neustále prezentuje, jak mlží a někteří tvrdí, že i lže. Šafarčík a spol. několikrát ujišťovali veřejnost, že je Baník finančně stabilizovaný a v dobré finanční kondici. 

V minulých týdnech však vyšlo najevo něco, co v očích fanoušků všechna tato tvrzení vedení úplně popírá. Klub má od Vánoc pozastavené přestupy, protože dluží peníze Verneru a Mariu Ličkovým, navíc město Ostrava zastavilo i patnáctimilionovou dotaci pro Baník, který údajně neplatí ani nájem za Bazaly.

I to včera Šafarčík musel vysvětlovat. Novinářům a fanouškům v živém internetovém vysílání řekl, že za tři roky, co stojí v čele klubu, byly závazky Baníku sníženy ze 135 milionů na současných 35 s tím, že většina z nich jsou závazky vůči akcionářům a navíc jsou pohledávky Baníku za jinými subjekty mnohem vyšší.

"Baník nezpochybňuje, že dluží městu za nájem Bazalů, a městu tyto peníze také uhradí. Na druhé straně je tam spousta nedořešených věcí, které se týkají budoucí spolupráce Baníku s městem ohledně využití stadionu. Už ve středu proběhne s městem jednání a já věřím, že bude vše jinak," slíbil Šafarčík, který nedávno dluh vůči městu vysvětloval tím, že Baník neplatil nájem proto, že i město dluží peníze Baníku.

Podle něj Baník ve středu také uhradí zbylé úroky Ličkovým a budou mu ještě tentýž den uvolněny přestupy (více o tom čtěte ZDE), takže budou všechny nejasnosti brzy vyřešeny. V následujících třech letech chce Šafarčík z Baníku vybudovat klub, který se bude pravidelně ucházet o evropské poháry.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Dallas zdolal basketbalisty New Orleans a na západě už je druhý

Basketbalisté Dallasu v NBA znovu potvrdili výtečnou formu, uspěli podesáté z posledních jedenácti utkání. K sobotnímu vítězství 130:84 nad New Orleans je dovedl mladík Luka Dončič, jenž zaznamenal 26 bodů, devět asistencí a šest doskoků. Mavericks se na západě posunuli už na druhé místo za Lakers. Vedle Denveru a Clippers je stíhá také Houston, jenž po boji zdolal Phoenix 115:109.

Dončič zaznamenal alespoň 20 bodů, pět asistencí a pět doskoků už poosmnácté v řadě, čímž dorovnal sérii legendárního Michaela Jordana ze sezony 1989/90. Na rekord Oscara Robertsona ztrácí mladý Slovinec, jenž na palubovce strávil jen něco málo přes 26 minut, ještě 11 duelů.

Tým se opíral o šest dvouciferných střelců včetně Bobana Marjanoviče, jenž si připsal double double za 15 bodů a 16 doskoků. "Je ohromně velký a silný. Jakmile dostane míč, už s ním pod košem moc nezmůžete," vyzdvihl srbského pivota spoluhráč Kristaps Porzingis, jenž přidal 13 bodů.

Výsledky NBA:

Dallas - New Orleans 130:84, Houston - Phoenix 115:109, New York - Indiana 103:104, Philadelphia - Cleveland 141:94, Utah - Memphis 126:112.

před 21 minutami

Vaněček udržel v AHL poprvé v sezoně čisté konto

Český hokejový brankář Vítek Vaněček z Hershey vychytal poprvé v sezoně v nižší zámořské soutěži AHL čisté konto. Třiadvacetiletý odchovanec Havlíčkova Brodu pomohl v sobotu 32 zákroky k vítězství farmy Washingtonu doma nad Lehigh Valley 1:0. Za svůj výkon byl vyhlášen první hvězdou utkání.

V této sezoně AHL má Vaněček z 12 duelů průměr 2,43 obdržené branky na zápas a úspěšnost zákroků 90,4 procenta. Vicemistr světa do 18 let z roku 2014, jehož si Washington vybral v témže roce v druhém kole draftu na 39. místě, stále čeká na premiéru v NHL.

Na farmách Capitals působí pátým rokem. Jako chráněný volný hráč uzavřel 1. července nový tříletý kontrakt s Washingtonem na 2,15 milionu dolarů. Na tuto sezonu má dvoucestnou smlouvu, ale na další dvě už jednocestnou, takže i v AHL může brát plný plat.

před 50 minutami

Další smrt domorodců: Útočníci v Brazílii zastřelili dva indiány

Dva domorodé obyvatele Brazílie zabili v sobotu neznámí ozbrojenci, kteří ve státě Maranhao zahájili palbu na skupinu příslušníků indiánského kmene Guajajara. Tento kmen je známý tím, že chrání amazonský prales před nelegálním kácením, napsala agentura AP.

Domorodci byli přepadeni na silnici nedaleko vesnice El-Betel na severovýchodě Brazílie. Útočníci stáhli okénko auto a začali na indiány střílet, přičemž dva usmrtili a další dva zranili. Násilný čin se odehrál v oblasti, kde byl minulý měsíc při plánovaném útoku zastřelen domorodý ochránce pralesa Paulo Paulino Guajajara. Podle agentury Reuters jsou za násilnosti vůči domorodcům zodpovědní hlavně ilegální těžaři a dřevorubci.

Guajajaraové jsou jednou z největších domorodých skupin v Brazílii, čítají asi 20 tisíc členů. V roce 2012 založili spolek Strážci lesa za účelem ochrany teritoria Arariboia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy