Pelta: Na kongresu se nám vysmáli, chci za šéfa rozhodčích bývalého polského sudího

ČTK ČTK
Aktualizováno 20. 5. 2016 14:54
"Dnes po valné hromadě přijdu na výkonný výbor s požadavkem, že bych chtěl do čela komise rozhodčích odborníka ze zahraničí, který je členem komise FIFA a má nejvyšší renomé. Má rovněž blízko k České republice a neměla by tam být jazyková bariéra," prohlásil Pelta. "Doufám, že by se tímto krokem zvýšila důvěra v rozhodčí a přestalo se řešit, zda je nominován ten či ten," uvedl ve svém projevu.
Michal Listkiewicz
Michal Listkiewicz | Foto: ČTK

Brno - Předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta chce do funkce šéfa rozhodčích angažovat cizince se zkušenostmi z FIFA. Potvrdil spekulace médií, že jeho kandidátem je bývalý polský sudí Michal Listkiewicz, který je v komisi rozhodčích FIFA a v minulosti vedl i polskou asociaci. K jednání s ním už dostal Pelta zelenou od výkonného výboru.

„Listkiewicz je velmi důvěryhodná osoba. Jde o bývalého sudího a předsedu polského svazu, který má vynikající mezinárodní renomé a zkušenosti z práce v komisích UEFA. Tento model je navíc běžný i v řadě jiných evropských zemích,“ uvedl Pelta.

Polák pískal i finále MS

Třiašedesátiletý Listkiewicz býval elitním evropským sudím. Pískal i finále MS 1990, nominován byl i na olympijské hry 1988, ME 1988 či MS 1994. Od roku 1989 působil v polské asociaci jako tiskový mluvčí, generální sekretář, místopředseda a mezi lety 1999 až 2008 i jako předseda. Momentálně je členem komise rozhodčích FIFA.

„V České republice je řada mladých a talentovaných rozhodčích. Určitě bych jim chtěl, v případě mého zvolení, dát šanci. Chtěl bych nastavit takový systém, který se osvědčil i v Polsku. Důkladně bychom analyzovali každý zápas. Fungování komise rozhodčích není jen o jednom člověku, ale musíme pracovat jako tým,“ prozradil své případné první kroky dvaašedesátiletý Listkiewicz.

"Po Dáše Damkové (bývalá šéfka sudích) je třeba, aby přišel další člověk s mezinárodními zkušenostmi. Byl v komisi UEFA, teď je na FIFA. Splňuje vše, co by takový člověk měl. Jako bývalý předseda polského svazu zná ty procesy. Při jednáních z něj bylo poznat, že má naprosto jasno, jak by to mělo fungovat," řekl předseda FAČR.

"Je také jazykově mimořádně zdatný. Jeho manželka měla předtím za manžela Čecha. Já se s ním bavím českopolsky, on navíc umí i mnoho jiných jazyků. Takže jestli něco nebude problém, tak jazyková bariéra," mínil Pelta.

Po zahraničním odborníkovi sahá i kvůli tomu, aby zabránil různým spekulacím. "Nejprve jsem se chtěl porozhlédnout v Česku, ale když jsem viděl tu náladu spekulací v posledních týdnech, tak jsem si řekl, že ať vyberu kohokoli, stejně by se řešilo, zda nemá vztah k Plzni či ke Spartě," prohlásil Pelta.

Na kongresu se jim vysmáli

Jeho rozhodnutí kvitoval i šéf první ligy Dušan Svoboda. "Že by komisi rozhodčích řídil cizinec, to není žádný český originál. Tady je to otázka důvěryhodnosti. Jsem rád, že se vedení FAČR tímto směrem vydalo. Ať by to byl kdokoli z České republiky, tak by se řešilo, s kým se zná," dodal Svoboda.

Pelta už ve středu řekl, že se chystá udělat zásadní změny mezi rozhodčími nejen na listině, ale vytvořit i novou komisi. "Bude nová komise s novým předsedou, kterým bude bývalý rozhodčí s vysokým morálním kreditem. Jsem v závěrečné fázi jednání s jednotlivými členy," uvedl před dvěma dny.

K těmto krokům ho vede mimo jiné skandál s rozhodčími Markem Pilným a Jiřím Jechem, kteří se před ligovým zápasem Příbrami se Slavií opili. Oba byli vzápětí potrestáni, Pelta navíc chce, aby byli doživotně vyloučeni z FAČR.

"To (chování Pilného s Jechem) je nepřijatelné. Kdybyste slyšeli, jak se nám na kongresu FIFA v Mexiku všechny asociace smály. To je k pláči," řekl dnes Pelta.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy