Cirkus Pelta kamaráda Starku nezklamal, v ligovém šapitó se ztrapnil i pestrobarevný klaun Krejčí

Luděk Mádl Luděk Mádl
16. 5. 2016 11:00
Poslední kolo Synot ligy přineslo divoké výsledky, vysoké pokuty a duel Jablonec-Příbram, kde domácí na branku moc neútočili. Pomohli hostům?
Miroslav Pelta.
Miroslav Pelta. | Foto: Lukáš Bíba

Glosář - Poslední kolo ligy bývá takové zvláštní, většina zápasů už se hrává jen tak nějak pro pořádek, kolikrát už se hodně spekuluje, kdo se kam přes léto přesune a tak podobně.

Jenže letos bylo to poslední kolo ještě o něco podivnější než obvykle. Dokonce i šéfům Viktorie Plzeň přišlo ostudné, že jejich mistrovský tým v koncovce ligy potřetí prohrál, tentokrát na Slavii a především spektakulárně 0:5.

Vedení Teplic pro změnu zaujalo, že jejich celek podlehl na hřišti Olomouce (marně) bojující o záchranu 0:6.

V Jihlavě jsou podle všeho rádi, že se už před týdnem zachránili, a se skutečností, že na Spartě prohráli 0:5 a že jim všechny góly nastřílel David Lafata, jsou patrně vyrovnaní, což se jim ani nelze úplně divit.

Místo aby ses radoval, kolik padlo gólů, tak tady zase vymýšlíš nějaké temnoty, říkám si, jestli to náhodou nejsem já, kdo je ve skutečnosti "divnej".

Vzhledem k tomu, že v Plzni budou, tedy alespoň podle vyjádření generálního manažera klubu Adolfa Šádka, vracet týmové prémie za titul, zatímco v Teplicích se stal výkon v Olomouci důvodem k tomu, že hráčům plošně snížili platy o 30 procent, to ovšem vypadá, že se pár lidí, kterým tady některé věci nepřipadají úplně normální, ještě najde.

Jak tak koukám na web FK Jablonec, tam se žádná reakce na to, že tým trenéra Frťaly v domácím utkání s (úspěšně) se zachraňující Příbramí jen jednou vystřelil na bránu, neobjevila.

Že v případě potřeby Příbram na stadionu, kde hrává klub předsedy asociace Miroslava Pelty, spásný záchranářský bod získá, se tak nějak tušilo. A vidíte, stalo se.

Jistě, takový výsledek 0:0 se může přihodit úplně normálně, bez jakýchkoli vlivů a tlaků. Jen třeba můžete zpozornět u toho, že poměr střel na branku v celém utkání zůstane na poměru 1:0. I to se, samozřejmě stát může.

Vysvětlujte to ale Olomouci, která svou část svého záchranářského plánu splnila, ale potřebovala ještě, aby Jablonec tým Příbrami porazil, což se nestalo, takže Sigma sestupuje.

Živě si představuju, jak na příštím zasedání výkonného výboru FAČR metá Josef Lébr, majitel olomouckého klubu, očima blesky po Miroslavu Peltovi, předsedovi asociace a zároveň majiteli jabloneckého klubu. A ten mu sdělí něco ve stylu: "Takovej je holt fotbal, Pepíku, je to kulatý."

Pulp Fiction, historky ze Synot ligy

Problém je v tom, že i kdyby se v Jablonci nakrásně hrálo doopravdy poctivě, chtěl bych vidět někoho, kdo by tomu věřil.

Speciálně poté, co si prohlédl fotku, která prosvištěla na sociálních sítích a ukazuje idylické předzápasové zastaveníčko na jabloneckém trávníku v sestavě Miroslav Pelta, Ivan Horník, Jaroslav Starka, Roman Rogoz.

Je mi líto, ale když si někdo prohlédne tento obrázek, tak při vědomí historek z minulosti zmíněných pánů opravdu nejspíš nedokáže úspěšně bojovat s představou, že je tady zase něco nakřivo. A to je právě podstata celé věci.

Pořád slyšíme argumentaci: Podívejte se za hranice, tam taky někdy padá hodně gólů, taky tam sudí dělají chyby a nikdo to nezpochybňuje jako u nás.

Ano, jenže asi v málokteré zemi řídí fotbal v zemi tak zprofanovaní lidé jako Miroslav Pelta a Roman Berbr, kteří dokonce připouštějí, že někdy před dvaceti lety se tu děly ošklivé věci, které je neminuly, ale dneska už je prý všechno naprosto fajn a jen milovníci konspiračních teorií pořád slyší trávu růst.

Realita je taková, že prakticky týden co týden exploduje v lize nějaký skandál, většinou skrze rozhodčí. A když už výjimečně nepískají a nemávají šejdrem, tak zase jdou do zápasu a mají v krvi pár promile alkoholu. Načež močí u branky v nepřerušené hře...

Všechno se to motá v nějakém bláznivém bizarním kruhu, kde nikdo nikomu nevěří a asi také moc dobře tuší proč.

Jen si zkusme cvičně představit, jak to může vypadat, když takový Miroslav Pelta jedná s firmami, které oslovuje v souvislosti s obsazením pozice titulárního sponzora ligy.

"Aha, vy jste ten pán, co jste měl celý jaro cinklý, že? Ha, ha, no tak to už je dávno. A jak že jste to říkal, že byste chtěl peníze pro ligu i pro Jablonec? Jo vy to máte obojí, aha. A není to střet zájmů? No tak když říkáte, že není, tak to vy to určitě musíte vědět nejlíp. A vy jste tam u vás v Jablonci zaměstnali pana Horníka, viďte? No to my jsme se nasmáli, když s ním šel ten Titanic ke dnu, no jo, to ale my snad bychom naše peníze dali někam, kde by naši značku týden co týden neskandalizovali, víte, pane Pelto? A pozdravujte pana Starku, jak jste mu teď nechali ten bod. Že to je nesmysl? Aha, tak nám řekněte: byly v tom peníze Jardy, nebo Ivana? Každopádně sbohem."

Vstřícnost oplatit vstřícností

Alespoň by člověk čekal, že v každé seriózní firmě, jejíž majitelé či manažeři se nestydí podívat se sami na sebe do zrcadla, by měl Pelta na něco takového narazit. Však taky žádného sponzora zatím nenašel, a pokud nebude z Číny, nebo se věci nechopí O2, která na tuhle kašpárkovskou ligu a její největší šlágry koupila televizní práva, tak se po těch opakovaných cirkusových představeních, jež manéž s principály Peltou a Berbrem uváděla na jaře na pokračování, asi se zlou potáže.

Ale on to Číňan nebo Kellner nejspíš nakonec zaplatí. Podstatné je, že na vedení a vůbec dění v českém fotbale neshledává nejmenší závadu ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vedené Kateřinou Valachovou. Její úřad dotace pro fotbalovou asociaci průběžně stále zvyšuje, bavíme se prakticky o 400 milionech ročně.

A nikoho nevzrušuje ani útržek e-mailové korespondence, uniknuvší před několika lety, kde Roman Berbr zadával úkol rozdělit v regionu dotace podle tohoto klíče: "Vyberte jen spřízněné kluby a ty, co nás volí."

Kdepak. Všem přijde všechno normální, paní ministryně určitě přijede povzbudit českou reprezentaci na Euro. A kdo ví, kdyby ji někdy za něco vyhodili, tak jí třeba na FAČR taky vymyslí nějaký džob jako pro jejího předchůdce Marcela Chládka. Za vstřícnost vstřícnost, no ne?

Díky Euru, ať už dopadne jakkoli, se stejně zase na všechno zapomene a v červenci už budeme opět všichni pobláznění z toho, kdy ten cirkus začne nanovo.

Ještě co se týče debaklů Plzně a Teplic, za které padaly vysoké pokuty. Nejpřirozenější výklad je samozřejmě ten, že se na jednom místě dlouhodobě slavil titul, na tom druhém po středečním 29. kole zase záchrana - a takhle to dopadlo.

A pak jsou tu alternativní výklady. Bohužel žijeme v době, kdy se na fotbal sází po internetu i v průběhu utkání a vysoké počty nastřílených gólů znamenají vysoký kurz. Tím vůbec neříkám, že se to mělo stát zrovna tady, ale ten jev prostě existuje.

Prostřílel se Lafata na Euro? A co Vaněk?

Existují i další výklady, třeba hráčská revolta. V minulém týdnu šla krajem neoficiální zvěst, že sportovní vedení FK Teplice bylo ve funkcích potvrzeno i pro příští sezonu. Třeba hráči mohli šesti inkasovanými brankami poslat někomu vzkaz, že to vidí trochu jinak. Nevím, možná jim křivdím. Nicméně kromě toho, že teď budou o třetinu platů chudší, jsem si přečetl i to, že se vedení klubu bude personálními otázkami směrem k trenérovi Vavruškovi i sportovnímu šéfovi klubu Skýpalovi nadále zabývat.

V posledním kole se můžou dohánět i mnohé další věci, o kterých nevíme. Veřejnost řeší umístění na pohárových nebo sestupových příčkách, ale prémie v jednotlivých klubech bývají někdy závislé na konkrétním celkovém umístění, takže někomu je jedno, jestli je sedmý nebo osmý, zatímco dalšímu v tom mohou "lítat" statisíce.

Takový David Lafata bude mít nejspíš ve smlouvě zajímavý bonus za korunu krále střelců. Tím jeho pětigólovou střeleckou erupci proti Jihlavě, chraň bůh, nijak nezpochybňuju, jen to podotýkám pro širší kontext.

Ten ostatně letos musí počítat i s dalším faktorem, a to je nominace na Euro. Zatímco před pár dny se proslýchalo, že třeba zrovna David Lafata se do ní dost možná nevejde, je otázkou, jestli na tom jeho 5 branek v jihlavské síti náhodou něco nezmění.

A když už jsme u těch drbů ohledně nominace... Možná prý nebude na škodu začít se vnitřně mentálně připravovat na jméno Ondřej Vaněk... Aby pak ve čtvrtek ten náraz nebyl takový, kdyby k němu opravdu došlo.

Seriózní klub, nebo provokativní estráda?

Poslední krátkou poznámku ještě k Viktorii Plzeň. Je opravdu dojemné přečíst si zase po čase výplod Adolfa Šádka o odpovědnosti vůči klubu a fanouškům a tak různě - viz klubový web.

Naposledy Šádek takhle hřímal, když jel David Limberský podnapilý autem a pak světu ukázal, jak na veškerou kritiku dlabe, když při oslavě gólu sehrál pantomimu s volantem.

No a teď při oslavách titulu měl volant v ruce znova. Republikou oběhla fotka, jak Limberský jakoby točí volantem autobusu. Někdo řekne veselá kulišárna, pro jiného je to další nestoudná provokace ve stylu: "My si tady v Plzni budeme dělat, co my budeme chtít - a co si o tom myslí zbytek světa, z toho máme tak akorát srandu, lol, vy nuly!"

Podstatné je, že na tom snímku z aktuálních oslav rozjuchaně dovádí s Limberským u volantu autobusu právě generální manažer klubu Adolf Šádek. Ano, to je ten pán, co se po debaklu v Edenu tak pohoršuje nad ztrátou koncentrace.

V Plzni by se měli rozhodnout, jestli se budou tvářit jako provokativní estrádní divadlo, nebo jako seriózní klub. Obojí najednou nejde. Nebo jde, ale nevypadá to úplně důvěryhodně, když v průběhu jednoho týdne ty dvě polohy párkrát prostřídáte.

Trenér Karel Krejčí si posteskl, že co si v rámci sázky spojené se ziskem mistrovského titulu nechal obarvit vlasy na červeno-modro, tak Viktoria prohrává.

Ono to trochu souvisí s tím, jestli je Plzeň seriózní klub, nebo estrádní soubor volných mravů, jehož generální manažer dvakrát do roka napíše na web nějakou tu stať o tom, jak teď už bude "strašlivě přísnej".

Jenže v seriózních fotbalových klubech se obvykle nestává, že by trenér souhlasil s tím, že se nechá obarvit na klauna. Protože když potom jako klaun vypadá, nemůže se moc divit tomu, že ho hráči budou jako klauna vnímat.

Tak na shledanou příště u samostatné ligy, která bude určitě mnohem lepší a serióznější, protože všichni ti pánové, co jsme je tady dnes jmenovali, v ní budou samozřejmě účinkovat nadále, jenže tentokrát už budou určitě ještě mnohem polepšenější než kdy jindy!

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Akituálně.cz

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 26 minutami

Nekula by měl nového ředitele Lesů ČR jmenovat do konce února, dosavadního šéfa odvolal Jurečka

Nového generálního ředitele státního podniku Lesy České republiky by měl ministr zemědělství jmenovat do konce února. V neděli 16. ledna uplynul termín pro podání přihlášek do výběrového řízení. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) ředitele jmenuje na základě doporučení výběrové komise. V pondělí to sdělil mluvčí ministerstva Vojtěch Bílý. 

Podrobnosti k počtu uchazečů Bílý zatím nesdělil. "Vzhledem k možnosti podání přihlášek prostřednictvím České pošty není v tuto chvíli možné říci, kolik přihlášek do tohoto výběrového řízení ministerstvo zemědělství obdrží," uvedl.

Resort výběrové řízení vyhlásil 30. prosince. Lesy ČR jsou bez generálního ředitele od 22. prosince. Tehdy Marian Jurečka (KDU-ČSL) pověřený vedením ministerstva zemědělství odvolal generálního ředitele Josefa Vojáčka a řízením podniku dočasně pověřil lesního správce Lesní správy Vítkov na Opavsku Jiřího Grodu. Jurečka Vojáčka odvolal kvůli údajným manažerským pochybením a neefektivní reorganizaci firmy. Vojáček si za rozhodnutím o restrukturalizaci stojí. 

Měnit se bude i nejvyšší management Lesů ČR. Podnik na konci prosince vypsal výběrové řízení na čtyři odborné ředitele. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy