ME 21: Pelta bojuje s Watfordem o Vydru. A co sparťani?

Luděk Mádl Luděk Mádl
25. 5. 2015 12:00
Anglický Watford nechce uvolnit Matěje Vydru pro turnaj ME fotbalistů do 21 let. Otazníky visí i nad hráči Sparty
Objeví se Matěj Vydra na fotbalovém ME "21" v Praze?
Objeví se Matěj Vydra na fotbalovém ME "21" v Praze? | Foto: FAČR

Praha - Fotbalové Euro "21", které uvítá Česká republika, se kvapem blíží, ale otazníků přibývá.

Velmi negativní postoj k uvolnění Matěje Vydry zastává anglický Watford, v zákulisí se hlasitě mluví také o nechuti pražské Sparty uvolnit na tento turnaj Pavla Kadeřábka a Ladislava Krejčího.

Watford s Vydrou postoupil do Premier League a chce, aby měl hráč přes léto klid. Spartě se nelíbí, že by hráči mezi Eurem "21" a třetím předkolem Ligy mistrů měli mít jen dva týdny dovolené a dva týdny přípravy.

"Já věřím, že zejména české kluby pochopí, jak významnou událostí pro český fotbal Euro "21" je, a že by proto měl na něm startovat nejsilnější možný výběr," říká Jaromír Šeterle, manažer českého týmu.

"Co se týče Watfordu, do vyjednávání se zapojil i Miroslav Pelta, předseda FAČR, který v pátek poslal do Anglie dopis, ve kterém vysvětluje naše stanovisko.  Jednáme přímo s majitelem klubu," říká Šeterle.

Akce není v kalendáři FIFA

Potíž je v tom, že předpisy FIFA nařizují klubům, aby uvolnily hráče na soutěže z mezinárodního kalendáře FIFA. "A turnaj mistrovství Evropy hráčů do 21 let do něj bohužel nepatří," vysvětluje Šeterle.

I trenér Jakub Dovalil věří, že nakonec všechno dobře dopadne. "S hráči jsme mluvili, jasně řekli, že mají zájem se turnaje účastnit."

Kadeřábek a Krejčí poletí nejprve s A-týmem na Island, k výběru do 21 let by se měli připojit až následně. Na soustředění "21" v Rakousku ale budou chybět, protože se termínově kryje s islandskou expedicí.

Dnes bylo v Praze zveřejněno 27 jmen, "která přicházejí do úvahy pro turnaj," jak to naformuloval Jaroslav Kolář, mluvčí týmu. Jsou tedy na něm hráči, kteří by měli odjet na soustředění do Rakouska + "Islanďani" Krejčí s Kadeřábkem. A na seznamu nechybí ani Matěj Vydra.

Jenže finální nominace na turnaj se bude na UEFA posílat až 7. června. To je klíčové datum, kdy zjistíme, kdo se v českém dresu turnaje skutečně zúčastní. Pak už lze provádět změny jen při zranění, které potvrdí lékař.

Absence Vydry by byla pro český tým o tolik citelnější, že má na celé soupisce jen dva klasické útočníky. Jeho a Václava Kadlece. A právě Kadlec (spolu se stoperem Kalasem) nesmějí hrát v prvním utkání turnaje proti Dánsku. To kvůli starému disciplinárnímu trestu.

"Kdo tam nastoupí? Určitě nějaký útočník. Já pevně věřím, že bude k dispozici Matěj Vydra. A pak tu máme třeba Honzu Klimenta z Jihlavy, který se poslední dobou v lize prosazoval na podhrotu i jako útočník. Hodně jsme ho teď sledovali," říká Jakub Dovalil.

Kliment přitom za "21" zatím nikdy nehrál. Je to vyloženě nominace z nouze, protože další alternativa na hrot, kterou je Michal Krmenčík, je zraněný.

Skalák je po operaci

Navíc visí otazník nad dalším ofenzivním esem Jiřím Skalákem. "Absolvoval artroskopickou operaci kolena, snad bude v pořádku, ten by nám hodně chyběl, na jaře měl výtečnou formu," podotýká Dovalil.

S Vydrou a Kalasem, kteří na jaře hráli anglickou Championship za Watford, resp. Middlesbrough, se ještě pojí problém spočívající v tom, že naposledy hráli zápasy na začátku května.

"Vydra předtím hrál 10 měsíců, dovolenou si teď zaslouží. Já myslím, že v tom nebude problém," říká Jaromír Šeterle.

Širší nominace hráčů pro ME "21"

Post Jméno a příjmení Klub Počet startů Branky
Brankáři Tomáš Koubek Hradec Králové 13 0
Jiří Pavlenka Ostrava 5 0
Michal Reichl Olomouc 1 0
Obránci Jan Baránek Plzeň 6 0
Jakub Brabec Sparta Praha 10 0
Tomáš Holeš Hradec Králové 9 0
Jakub Jugas Brno 8 0
Roman Polom Dukla Praha 5 0
Matěj Hanousek Dukla Praha 11 1
Matěj Hybš Jihlava 8 0
Tomáš Kalas Middlesbrough 19 0
Pavel Kadeřábek Sparta Praha 4 0
Záložníci Martin Frýdek Liberec 7 0
David Houska Olomouc 12 0
Ladislav Takács Teplice 4 1
Lukáš Masopust Jablonec 7 0
Robert Hrubý Slavia 2 0
Ondřej Petrák Norimberk 9 1
Tomáš Přikryl Dukla 9 1
Michal Trávník Slovácko 6 1
Jaromír Zmrhal Slavia Praha 15 1
Jan Kliment Jihlava 0 0
Ladislav Krejčí Sparta Praha 6 0
Adam Jánoš Jihlava 8 0
Útočníci Václav Kadlec Sparta 13 7
Jiří Skalák Mladá Boleslav 14 1
Matěj Vydra Watford 4 0
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm s až 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkách s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Dodávky plynu Nord Streamem 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. Oznámila to v pátek ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml.

Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko se v žebříčku čerpání z EU fondů dostala na čtvrté místo, dosud nejvýše

Česká republika v posledních měsících rychle stoupá v žebříčku čerpání evropských fondů, ke konci července se mezi členskými zeměmi dostala na čtvrté místo. Je to dosud nejvyšší dosažená pozice. Evropská komise na uskutečnění projektů do ČR poslala 81 procent vyčleněných peněz pro období 2014 až 2020, konkrétně 535 miliard korun. Ke konci června byla ČR v žebříčku sedmá z unijní sedmadvacítky. Vyplývá to z dnes zveřejněných informací ministerstva pro místní rozvoj (MMR).

Na hodnotu 80 a více procent se dostalo zatím jen pět států. V čerpání fondů byly podle nich ke konci července úspěšnější než ČR Irsko, Lucembursko a Finsko. Těsně za ČR se umístilo Portugalsko, které dostalo proplaceno 80,8 procenta vyčleněných financí. Polsko se dostalo na 79,8 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy