Manchester vyhrál na Chelsea, Čecha překonal Rooney

Aleš Vávra Aleš Vávra
6. 4. 2011 23:10
Barcelona rozdrtila Šachtar Doněck 5:1

Londýn - Fotbalisté Manchesteru United porazili ve čtvrtfinále Ligy mistrů Chelsea na jejím hřišti 1:0 a mají nakročeno mezi nejlepší čtyři týmy prestižní soutěže.

Red Devils dokázali na Stamford Bridge vyhrát po devíti letech, jejich triumf v prvním poločase zařídil milimetrově přesnou trefou Wayne Rooney.

V útoku londýnského klubu spolu nastoupili zabijáci Didier Drogba a Fernando Torres, ani jeden z nich ovšem v současné době neoplývá střeleckou formou.

VIDEO Stankovičův gól z půlky hřiště debaklu nezabránil
Schalke zneuctilo obhájce Inter, Real smetl Tottenham
Čech provokuje United: ´V Moskvě jste nás neporazili´

Chelsea měla v prvním poločase územní převahu, k výraznějším příležitostem se však nedostávala. Van der Sara protáhl tvrdou střelou Drogba.

Ve 24. minutě udeřilo na druhé straně a byla to překrásná moderní akce. Carrick čtyřicetimetrovým pasem vyzval na levém křídle operujícího Ryana Giggse, sedmatřicetiletý veterán se prohnal kolem beka a zpětnou přihrávkou našel Rooneyho, který z první snadno překonal Petra Čecha. Střela anglického kanonýra se odrazila od levé tyče branky Chelsea.

Nutno říci, že Čech s gólem nemohl absolutně nic dělat a po celý zápas působil jistým dojmem. I když ve druhé půli se musel poněkud nudit.

Obrovskou šanci na vyrovnání pak spálil Lampard. Z levého křídla centroval Drogba, Torres jeho nabídku minul a míč skončil na tyči. Lampard mohl dorážet ze dvou metrů, trefil však pouze blokující obránce Manchesteru.

Gól Rooneyho se ve druhém poločase ukázal jako rozhodující, Chelsea se totiž trápila a United zvolili udržovací defenzivní taktiku. Vylepšit nepříznivý stav nedokázali ani střídající Francouzi Anelka a Malouda.

V samotném závěru žádali domácí po španělském rozhodčím odpískání penalty, když Evra ve vápně kontroverzním způsobem zastavil unikajícího Brazilce Ramirese. Sudí byl ale jiného názoru.

Prakticky rozhodnutý je po prvním utkání další duel čtvrtfinále mezi Barcelonou a Šachtarem Doňeck. Španělský gigant na Nou Campu ukrajinského šampiona, v jehož sestavě nastoupil český reprezentant Tomáš Hübschman, rozdrtil 5:1.

Skóre otevřel už po dvou minutách hry Andrés Iniesta, který se dostal až před brankáře Pjatova a nezaváhal.

Šachtar zvolil poměrně otevřenou taktiku a snažil se útočit, ofenzivní síla Barcelony ale byla nad síly ukrajinského klubu. V obraně Doněcku citelně chyběl Čigrinskij.

Rýsuje se španělské derby

Na 2:0 zvýšil po půlhodině hry pravý obránce Daniel Alves, který si výborně seběhl až do vápna. Na začátku druhé půle dal třetí gól Barcelony stoper Gerard Piqué.

V tu chvíli důležitý gól, který mohl Šachtaru vykřesat do odvety jiskřičku naděje, pak vstřelil Rakickij, poslední slova ale patřila znovu Barceloně.

Trefil se Keita a v samotném závěru také Xavi, který pečetil na 5:1. To už na hřišti nebyl Hübschman, kterého v 82. minutě vystřídal útočník Eduardo.

V semifinále Ligy mistrů se tak rýsuje španělské derby mezi Barcelonou a Realem Madrid, který v úterý porazil Tottenham 4:0.

Úvodní čtvrtfinálová utkání fotbalové Ligy mistrů:

Chelsea - Manchester United 0:1 (0:1)
Branka: 24. Rooney. Rozhodčí: Undiano Mallenco - Ibaňez, Jiménez (všichni Šp.). Diváci: 37.915.

FC Barcelona - Šachtar Doněck 5:1 (2:0)
Branky: 2. Iniesta, 34. Daniel Alves, 53. Piqué, 61. Keita, 86. Xavi - 60. Rakickij. Rozhodčí: Thomson - Andrews, Chambers (všichni Skot.). Diváci 86.518.