LM: Arsenal začal výborně. Barcelonu zachránil Henry

24. 2. 2009 22:38
Arsenal - AS Řím 1:0
Atlético dalo dva góly, přesto Porto neporazilo
Atlético dalo dva góly, přesto Porto neporazilo | Foto: Reuters

Londýn/Milán - Do osmifinále Ligy mistrů nejlépe vstoupil Arsenal. Londýnský klub v úterním prvním zápase porazil AS Řím 1:0. Naproti tomu druhý anglický tým Manchester United jen remizoval na hřišti Interu Milán 0:0.

K senzaci se jeden poločas schylovalo v Lyonu, kde francouzský šampion vedl nad Barcelonou. Vedoucí tým španělské ligy zachránil v průběhu druhého dějství Henry.

Spokojení nebudou ani fotbalisté Atlétika Madrid včetně Tomáše Ujfalušiho, kteří proti Portu dvakrát promarnili jednogólový náskok.

Čtěte dále: Čech chce další nulu. Ranieriho si nevšímejte, varuje

Arsenal se ještě musí obejít bez záložníků Tomáše Rosického, Ceska Fabregase a znovu i útočníka Eduarda, i proto středové řadě dlouho chyběla myšlenka a střelci se také příliš nečinili.

Domácí sice měli mírně navrch, ale do sedla je dostala až penalta za faul na Van Persieho, který ji proměnil ve vedoucí gól.

Anglický klub nestihl zahájení druhého poločasu, a tak začal hru kuriózně pouze s devíti hráči bez Tourého a Gallase. Když se Touré pokoušel dostat zpět na trávník, byl napomínán kartou, Gallas dorazil vzápětí. I přes tuto neobvyklou eskapádu "Kanonýři" ještě přidali ve své snaze zlomit soupeřův odpor, ale přibývaly jim pouze střelecké pokusy.

Hosté se snažili změnit rytmus hry i střídáním a změnou rozestavení, ale moc platné jim to nebylo. Arsenal jako jediný tým večera mohl slavit výhru, navíc poveze do odvety čisté konto.

Pro Tomáše Rosického jde o dobrou zprávu, vzhledem k tomu, že kouč Arsene Wenger předpověděl jeho návrat na trávník už za tři týdny.

Šlágr na San Siru bez branek

Inter Milán mohl v duelu s Manchesterem United děkovat především svému gólmanovi Júliu Césarovi, který podržel italský velkoklub zvláště v prvním poločase.

Ani Zlatan Ibrahimovič, ani Adriano se neprosadili
Ani Zlatan Ibrahimovič, ani Adriano se neprosadili | Foto: Reuters

Jeho spoluhráči působili pasivně, téměř se nedostávali do koncovky a prim na hřiště hráli hosté, pro které to byl 200. zápas v soutěži. Nepotvrdila se tak slova domácího kouče Josého Mourinha, který předpovídal pasivní hru anglického klubu.

Když se však Manchester dostal k zakončení, brankář jeho hráče vychytal a trenér Alex Ferguson, koučující 147. zápas v evropských pohárech, si mohl ukroutit hlavu.

Po pauze Inter přece jen přidal a Mourinho v kabině své hráče nejspíš pořádně vyburcoval. Už ve 47. minutě se ocitl ve velké šanci Adriano, ale z otočky pálil nad. Podobně se vedlo i dalším aktérům utkání, takže zápas skončil bez branek.

I španělské kluby remizovaly

Jediným českým fotbalistou, který se v úterý dostal do hry, byl Tomáš Ujfaluši.

Jeho Atlético se velmi záhy radovalo z vedení po trefě Maxiho, ale španělský klub čisté konto dlouho neudržel. Už ve 22. minutě vyrovnal další Argentinec Lisandro.

Madridský celek sice ještě před poločasem dokázal vstřelit druhý gól, ale po druhé trefě Lisandra ze 72. minuty o výhru přišel. Pro pětadvacetiletého kanonýra to byl šestý gól v sedmém utkání v soutěži a ujal se vedení v tabulce střelců.

Barcelona potvrzovala i v Lyonu, že její skvělá forma z přelomu roku je pryč. Po sobotní porážce v lize, kdy v derby ukončil její 22 zápasů trvající neporazitelnost Espaňol, neuspěla ani v Lize mistrů.

Juninho dostal už v sedmé minutě francouzský klub do vedení a domácí byli dlouho aktivnější. V 67. minutě se ale předvedl po Messiho rohu kanonýr Henry a katalánský klub převážil díky remíze 1:1 postupové ambice na svou stranu.

Ve středu pokračuje osmifinále mimo jiné hodně zajímavým soubojem Chelsea s Juventusem Turín. Odvety jsou na programu 10. a 11. března.

Atlético Madrid - FC Porto 2:2 (2:1)
3. Maxi, 45.+2 Forlán - 22. a 72. Lisandro. Rozhodčí: Webb (Angl.). Diváci: 54.000.

Olympique Lyon - FC Barcelona 1:1 (1:0)
7. Juninho - 67. Henry. Rozhodčí: Stark (Něm.). Diváci: 41.000.

FC Arsenal - AS Řím 1:0 (1:0)