Přímý postup do Ligy mistrů má být jen pro deset nejlepších lig

ČTK ČTK
27. 1. 2017 14:50
O novém modelu informuje iDnes.cz na základě dopisu, který UEFA rozesílá jednotlivým asociacím.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Přímý postup do základní skupiny fotbalové Ligy mistrů má mít od sezony 2018/19 jen deset místo současných dvanácti nejlepších lig podle koeficientu UEFA. Česko aktuálně drží jedenáctou příčku zaručující podle nových kritérií pouze 4. předkolo. Pokud však udrží současnou pozici a vítěz Ligy mistrů z roku 2018 si zajistí postup do soutěže ze své ligy, tak český mistr ze sezony 2017/18 půjde přímo do hlavní fáze Ligy mistrů. O novém modelu informuje iDnes.cz na základě dopisu, který UEFA rozesílá jednotlivým asociacím.

V současném modelu postupují přímo do elitní soutěže zástupci dvanácti nejlepších lig. Česku se povedlo mezi nejlepší dvanáctku v této sezoně probojovat, ale UEFA se kvůli tlaku velkoklubů rozhodla změnit postupová kritéria, která však dosud oficiálně nezveřejnila. Podle iDnes.cz však už rozeslala asociacím dopisy, ve kterých podmínky jsou. A podle nich se potvrzuje dlouho očekávané rozhodnutí, že předkolům se vyhnou jen mistři z prvních deseti lig.

Nově mají mít čtyři nejlepší ligy po čtyřech jistých účastnících, pátá a šestá po dvou a sedmá až desátá po jednom. Mistři lig na 11. a 12. místě půjdou do čtvrtého předkola, jejich vicemistři do 2. předkola. Jinak k výrazným změnám nedochází. I dvanáctá příčka bude vítězi českého poháru stačit na přímý postup do Evropské ligy.

Vzhledem k tomu, že na desáté Turecko má česká liga v žebříčku UEFA výraznou ztrátu, musí se soustředit hlavně na udržení 11. pozice dávající alespoň teoretickou šanci na přímý postup. A to pokud šampion Ligy mistrů projde do hlavní soutěže ze své ligy.

 

Právě se děje

Další zprávy