Liberec zaváhal, Sparta vede díky penaltě

ČTK, SportPlus
9. 5. 2007 22:09
Praha - Fotbalisté Liberce zaváhali v boji o titul, když doma jen remizovali se Zlínem 2:2. Naopak Sparta vyhrála v Brně 2:1.

Severočeši tak přišli o vedení v lize. Sparta, které k vítězství pomohla penalta, vede o jeden bod. Na opačném pólu tabulky má takřka zpečetěný sestupový osud Slovácko, které prohrálo doma s Kladnem 0:1.

• Sparta o titul, Olomouc o záchranu
    Pohled expertů BettingCentra

Brno - Sparta 1:2 (0:1)

Plný bodový zisk zajistil Pražanům třináct minut před koncem Rezek brankou z penalty.

Moravané i v oslabené sestavě začali podle útočných not. Trenérovi Josefu Mazurovi chyběli oba brankáři zraněný Lejsal a potrestaný Bureš, a tak příležitost dostal mladý slovenský brankář Hrdlička. Spartě pro změnu citelně chyběli potrestaní Horváth a Došek.

Domácí se pokoušeli Spartu přehrát aktivní hrou a po rychlých protiútocích si vypracovali i několik střeleckých příležitostí. Vyložená šance přišla už v sedmé minutě, kdy se po akci z pravé strany dostal po přistrčení od Vrány míč k nabíhajícímu Bestovi, který ale z bezprostřední blízkosti nestačil přehodit brankáře Blažka.

Sparta přestála desetiminutový nápor Brna a začala postupně odpovídat stejnou zbraní. V týmu Sparty se začal zapojovat pravý obránce Pospěch a po jeho akcích hrozilo Brňanům největší nebezpečí.

Ve 32. minutě po Kiselově přihrávce Pospěch mířil sice vysoko nad branku, ale už dvě minuty později stál u zrodu první branky Sparty: po spolupráci s Kolářem našel z pravé strany zpětnou přihrávkou volného Juna, pro kterého nebylo problémem z hranice malého čtverce poslat míč do sítě.

Nedlouho po obdržené brance vhodili příznivci brněnských fotbalistů na hrací plochu dýmovnice a rozhodčí Matějek musel zápas do rozplynutí kouře na tři minuty přerušit.

Hned po přestávce vsadili Brňané opět na útočnou hru a touha po vyrovnání se jim vyplatila. V 51. minutě sice stačil brankář Blažek akrobatickým zákrokem chytit Bestovu ostrou přízemní střelu, ale už o dvě minuty později potrestali Brňané o dvě minuty později sparťanské váhání.

Hušek váhal na hranici velkého čtverce s odkopem, Besta stačil přistrčit míč Poláchovi a ten přesnou přízemní střelou k tyči vyrovnal.

Po inkasované brance se Sparťané zvýšili útočnou aktivitu a domácí se často bránili jen s velkým vypětím sil. V 55. minutě po Matušovičově centru ještě hlavičkoval Kulič nad branku, ale rozhodnutí padlo v 76. minutě. Obránce Siegl při pokusu zastavit Koláře zavinil penaltu a střídající Rezek ji dokázal jistě proměnit.

V závěru se už nervózní Brňané na zvrat nezmohli, naopak v poslední minutě ještě mohl zvýšit náskok Sparty Kisel, jehož střelu ale brankář Hrdlička vyrazil.

Výsledek
1. FC Brno - AC Sparta Praha 1:2 (0:1)
53. Polách - 34. Jun, 77. Rezek z pen. Rozhodčí: Matějek - Hojsík, Jiřík. ŽK: Mezlík - Kolář, Rezek, Hušek. Diváci: 7215
Brno: Hrdlička - Mazuch, Trousil, Pavlík, Siegl - P. Mezlík (85. Chlup), Holek, Polách, Besta (89. Kalouda) - Zelenka, Vrána (78. Wagner). Trenér: Mazura.
Sparta: Blažek - Pospěch, Řepka, Kučera, Zabavník - Kolář, Kisel, Hušek, Matušovič (90. Mareš) - Jun (71. Rezek), Kulič (86. Sylvestre). Trenér: Bílek.

Liberec - Zlín 2:2 (0:2)

Hráči Liberec dokázali vybojovat remízu 2:2, přestože ještě dvanáct minut před koncem prohrávali o dvě branky.

To, že Liberec čeká krušný podvečer, naznačila už první minuta utkání. Útočník Blažek se totiž hned v první minutě s natrženým stehenním svalem skácel u zlínského pokutového území a vzápětí jej musel vystřídat Kostaričan Parks.

Blažek, který se blýskl brankami ve třech utkáních za sebou a v minulých dnech liberecký klub dal hlasitě najevo, že se mu nelíbí uvolnění na kvalifikační zápasy reprezentace do devatenácti let, Slovanu hodně chyběl. Stejně jako ofenzvní záložník Hodúr, jehož nepustilo do hry pochroumané koleno.

Liberec si ve středu hlavně v prvním poločase vůbec nevybral svůj den a hlavně obrana nechávala aktivním hostům ze Zlína až příliš mnoho prostoru.

První varování od Krause ještě domácí nebrali úplně vážně, ale ve 22. minutě po levém křídle unikl Červenka a přestože Šmahaj ideální nahrávku promáchl, dobíhající Kraus pohodlně trefil opuštěnou bránu.

S mdlými Severočechy, kteří museli otáčet i minulé domácí utkání s dalším o záchranu bojujícím týmem Příbramí, Krausova trefa hodně otřásla.

Vzápětí se navíc do dalších šancí tlačili Vyskočil se Šmahajem, ale Hauzr Liberec podržel. Liberec se trápil i v ofenzivě a jediné nebezpečí vzbudila jen krásná střela Papouška, kterého ale efektním zákrokem vychytal Zlámal.

Zlín si na konec poločasu schoval ještě jeden nebezpečný výpad a Liberec ztrestal i podruhé. Červenka se pustil do dalšího sóla, na hranici pokutového území si pohrál s Brezinským a Bílkem a chladnokrevně prostřelil i Hauzra.

Liberecký kouč Lavička před druhým poločasem stáhl ze hry záložníka Ricka a nasadil beka Matulu, zatímco Papoušek se z pravé strany zálohy přesunul do jejího středu.

Ale dlouhé minuty se zdálo, že ani takové změny Liberec neprobudí. Naději vzbudila až Papouškova rána z trestného kopu, kterou ale znovu vytáhl mimo tyče jistý Zlámal.

Slovan před jeho zdrcujícím závěrem nastartovala až situace ze 70. minuty, kdy po druhé žluté kartě předčasně opustil hřiště zlínský kapitán Švach. Obrana hostí ztratila svého dirigenta a pod tlakem domácích se v závěru rozdrolila.

Nezmar si sice nejprve šel pro penaltu, ale po střetu se Zlámalem sudí Jára jeho pád označil za simulování. Až v 79. minutě se domácí dočkali vysněné kontaktní branky: Papouškův centr z pravé strany před Vidličkou tečoval právě Nezmar a zadělal na závěrečné drama.

Domácí vsadili na absolutní riziko a po pouhých třech minutách byli za aktivitu odměněni i podruhé. V hlavní roli byl znovu Nezmar, který po dlouhém autu střídajícího Jonáše potrestal zlínské za to, že mu deset metrů od branky nechali až příliš mnoho prostoru.

Slovan nasadil k mohutnému finiši, ale hosté už s vypětím všech sil alespoň remízu udrželi. V samém závěru nastaveného času na tom nic nebezpečnou střelou nezměnil ani domácí záložník Bílek. Zlín nakonec remízu bral, přestože byl během zápasu blízko tomu, aby po 36 zápasech ukončil čekání na výhru venku.

Výsledek:
Slovan Liberec - Tescoma Zlín 2:2 (0:2)
79. a 82. Nezmar - 22. Kraus, 45+2. Červenka. Rozhodčí: Jára - Zlámal, Pinkas. ŽK: Rick, Brezinský, Nezmar - Penner, Zlámal, Švach, Šmahaj. ČK: 71. Švach (ZLín). Diváci: 5857.
Liberec: Hauzr - Šinglár, Košťál, Brezinský, Janů - Papoušek, Bílek, Rick (46. Matula), Pudil (78. Jonáš) - Blažek (6. Parks), Nezmar. Trenér: Lavička.
Zlín: Zlámal - Janíček, Švach, Zúbek, Penner (65. Vidlička) - Vyskočil, Vrtělka, Dian (83. Opiela), Červenka - Šmahaj, Kraus (73. Zbožínek). Trenér: Hoftych.

Olomouc - Příbram 0:0

Nedostatkem snahy o nátlakovou hru domácí netrpěli, ale proti pozorně bránícímu soupeři se neuměli prosadit. Olomouc měla problémy už v přechodu do útoku, kde Hanákům chyběla rychlejší přihrávka.

Příbramský obranný val se spíše snažili překonat vysokými centry, ale ty neměly šanci na úspěch. Přitom když se Olomoučtí nadechli ke hře po zemi, vedlo to málem k cíli.

Janotka nejprve nadělal ve 22. minutě Pařízkovi starosti tečovanou střelou, v další minutě pasem z pravé strany objevil v čisté gólové šanci kanonýra Schulmeistra, který však trestuhodně minul míč.

Příbram toho dopředu příliš nevymyslela, jejím stěžejním záměrem bylo evidentně neinkasovat. Po Schumleistrově příležitosti Kotrbův výběr srovnal krok, v závěru půle mu však bylo dusno.

Andrův stadion a s ním i olomoucká střídačka se rozbouřily ve 43. minutě, když Mácha v pokutovém území zezadu zachytil pravou nohu unikajícího Schulmeistra, ale sudí Franěk do píšťalky nefoukl. Sigma se mohla zahojit už v nastaveném čase, jenže Pařízek Pulkertovu teč Melinhovy střely do branky nepustil.

Domácí se ve druhé půli nastěhovali na útočnou polovinu, výrazná územní převaha jim však byla téměř k ničemu. Příbramského brankáře protáhl pouze Rýdel svou dělovkou z trestného kopu.

Středočeši málem vydolovali z minima maximum. Ač se po přestávce jen výjimečně objevovali na olomoucké části trávníku, v 64. minutě měl po rohu a Lesákově nepovedené ráně výbornou gólovou pozici Šmerda, ale v pádu před Lovásikem na míč nedosáhl.

Bod byl Sigmě očividně málo, Petržela hnal své svěřence do ofenzívy. Hostující obranný blok udělal jednu z mála chyb v 73. minutě, kdy se rozestoupil před Schulmeistrem, ale ten svou střeleckou nepohodu završil bombou nad břevno.

Střídající Hubník se v 83. minutě dral před Pařízka, ale gólman Marilu podržel dalším zákrokem. Domácí se pak ještě
znovu rozčilovali za údajné Halamovo hraní rukou, ale sudí Franěk ani tentokrát jejich penaltové tužby nevyslyšel.

Výsledek:
Sigma Olomouc - Marila Příbram 0:0

Rozhodčí: Franěk - Filípek, Wilczek. ŽK: Komárek - Hašek, Otepka, Navrátil, Lesák. Diváci: 3753.
Olomouc: Lovásik - Jindřišek, Komárek, Škerle, Randa - Janotka, Rýdel, Onofrej, Pulkert (72. Hubník) - Melinho, V. Schulmeister. Trenér: Petržela.
Příbram: Pařízek - Halama, Navrátil, Hunal, Mácha - Lesák, Hašek, Šmerda (90. Eisman), Jungr (87. Sviták) - Otepka, Rilke (77. Huňa). Trenér: Kotrba.

Slovácko - Kladno 0:1

Fotbalisté posledního týmu tabulky Slovácka se po porážce s Kladnem 0:1 ještě víc přiblížili sestupu. Jedinou branku vstřelil už ve 2. minutě Killar a byla to jeho vůbec první ligová trefa.

Už po 66 sekundách po dlouhém autovém vhazování Šelicha poslal hlavou míč za domácí obránce a zcela volný Killar hlavičkou k opačné tyči překonal bezmocného brankáře Drobisze.

Rychle inkasovaný gól sebral domácím hráčům sebevědomí, jejich souhra viditelně skřípala a jen těžko se prosazovali přes pozornou obranu soupeře. Jediným zablýsknutím byla v 7. minutě chyba brankáře Pavlíka, který po vyběhnutí špatně vyřešil vzdušný souboj s Marešem, ale odražený míč poslal Kúdela mimo branku.

Fotbalisté Slovácka měli sice územní převahu, která ale nevedla ke koncovce. Trápení domácího týmu násobili nespokojení diváci, kteří nepřesné akce doprovázeli pískotem.

Snaha o vyrovnání se drobila hlavně do osobních soubojů ve středu hřiště, jen ve 27. minutě chyběl po Marešově trestném kopu Brožíkovi krůček k tomu, aby se ve skluzu dostal k míči.

V poločasové přestávce poslal trenér Slovácka Malura do hry nejlepšího ligového střelce loňského ročníku Ivanu. Ani tato změna ale výkon domácího týmu neoživila. Pouze po hodině hry získalo Slovácko proti houževnatě bránícímu Kladnu převahu, kterou ale vyjádřilo pouze centrovanými míči do trestného území.

Hosté chytře bránili a čekali jen na chyby nervózního protivníka. Sedm minut před koncem po Kalinově protiútoku Kaciáň hlavou těsně minul branku. Slovácko se v závěru už nevzchopilo, naopak dvě minuty před koncem byl vyloučen domácí obránce Kubáň, který srazil pronikajícího Radzinevičiuse.

Výsledek:
1. FC Slovácko - SK Kladno 0:1 (0:1)
Branka:
2. Killar. Rozhodčí: Příhoda - Chytil, Ubias. ŽK: Pavlík (Kladno). ČK: 88. Kubáň (Slovácko). Diváci: 3600.
Slovácko: Drobisz - Kubáň, Šuškavčevič, Ineman, Kaspřák - Kúdela, Němčický, Mareš (46. Ivana), Šimáček (77. Filipský) - Brožík, Görner (73. Stýskala). Trenér: Malura.
Kladno: Pavlík - Šimůnek, Farbák, Killar, Hamouz - Cigánek, Šelicha, Strnad, Kalina - Kousal (63. Kaciáň, 90. Hlava), Radzinevičius. Trenér: Koubek.

Most - Plzeň 1:1 (1:1)

Oba celky nastoupily oslabeny - na domácí straně chyběli z různých důvodů Pikl, Johana, Suchý a Schut, hostující kouč Levý postrádal Limberského a Müllera.

Hosté začali podle tradice i na hřišti soupeře ofenzivně a již v šesté minutě dělovkou Šíma z pětatřiceti metrů vyzkoušel pozornost Vaniaka. Odpověď domácích byla rychlá: za dvě minuty odcentroval Gašparík na Mendyho a po jeho hlavičce před dotírajícím Brzezinou zachránil na poslední chvíli pozorný Daněk.

Krátce nato napřáhl z dálky Pešír a jeho střela jen těsně minula plzeňskou branku. Domácí hráli s chutí a jejich útočná snaha hodně zaměstnávala obranu Plzně.

Po čtvrthodině střelu Gašparíka neudržel Daněk, ale pomohlo mu břevno. Ve 22. minutě si odvážným průnikem mezi dvojici domácích stoperů došel pro faul na hranici vápna Trapp; k trestnému kopu se postavil Jarolím a trefil se přesně do rohu Vaniakovi branky.

Hosté vedli, ale domácí měli nadále více ze hry a po krásné akci přišla další šance: Gašparík našel Mendyho, ten přiťukl zpět Vozábalovi, ale jeho tvrdá střela mířila přímo do náruče Daňka. Plzeňský gólman po půlhodině s námahou vyrazil střelu Škoda z dálky, ale z něj posadil Gašparík míč na hlavičku Brzeziny a bylo vyrovnáno.

Rychlý a bojovný fotbal se hrál i po přestávce, ale brankové šance již nepřicházely. Až v 73. minutě srazil po rohovém kopu Trapp domácího stopera Procházku a rozhodčí nekompromisně ukázal na značku pokutového kopu. K tomu se postavil Vozábal, ale střelu poslal vysoko nad břevno.

V závěrečných minutách se hráči obou celků snažili strhnout výhru na svoji stranu, ale obrany byly pozorné. Ofenzivní snaha na obou stranách k šanci, natož brance, již nevedla a s bodem byli po závěrečném hvizdu spokojenější určitě hosté.

Výsledek:
SIAD Most - Viktoria Plzeň 1:1 (1:1)
31. Brzezina - 22. Jarolím. Rozhodčí: Adam - Košec, Tulinger. ŽK: Krejčí, Prášil, A. Mendy, - Fillo, Trapp, Pilař. Diváci: 3150.
Most: Vaniak - Prášil, Krejčí, Procházka, Zbončák - A. Mendy, Krejčí, Vozábal, Gašparík (69. Jendruščák) - Brzezina (84. Štípek), Pešír (90. Boutasgount). Trenér: Ščasný.
Plzeň: Daněk - Procházka, Rada, Zakopal, Smola - Malcharek, Trapp (82. Borek), Pilař, Jarolím (65. Krbeček), Šíma (74. Róth) - Fillo. Trenér: Levý.

České Budějovice - Teplice 1:2 (0:1)

Zásluhu na vítěztsví Teplic měl kanonýr Džeko, který vstřelil svoji jedenáctou a dvanáctou branku v sezoně. Za domácí snižoval Táborský.

Ani na lavičce domácích náhradníků neseděl zraněný středopolař Karel Poborský a hře Dynama od začátku výrazně scházel. Hosté, kteří nastoupili bez Benáta, Valenty, gólmana Slavíka i potrestaného Saboua, v úvodu ovládli střed hřiště a získali mírnou převahu.

V desáté minutě vysunul Doležal Džeka a jeho centr poslal Štohanzl přímo do břevna. O chvíli později se probíjel teplický Fenin, při kontaktu s Kladrubským upadl a rozhodčí Racek ukázal na značku pokutového kopu. K Míči se postavil kanonýr Džeko a bez problémů vsítil svoji jedenáctou branku v sezoně.

Za dvě minuty se i domácí vehementně dožadovali penalty, ovšem sudí ruku hostujícího hráče neviděl. V 21. minutě se opět prosazoval agilní Džeko, upadl v šestnáctce Jihočechů, ale druhý pokutový kop proti domácím se nepískal. Za dvě minuty se uvolnil Táborský, jenže jeho povedenou střelu skvěle skokem zachytil brankář Belic.

Na druhé straně se na Doležalův roh naskakoval Klein a Křížek jen s vypětím všech sil vyrazil. Domácí pomalu přebírali iniciativu, ale zformovaná teplická obrana s navrátilcem na stoperu Lukášem, který oslavil 150. ligový start, na dostřel Dynamo příliš nepouštěla.

Českobudějovičtí tak své štěstí pokoušeli z dálky, ovšem ani Černého pokusy ze 29. a 32. minuty se neujaly.

Jestliže hosté začali první půli mírnou převahou, domácí zahájili druhé dějství místy až drtivou převahou, které však chyběla přesnější finální fáze. Ve 48. minutě se marně do Volešákova přímého kopu pokládal Táborský, o minutu prosvištěla jen kolem šibenice slibná střela agilního Černého.

Statistiky

• Tabulka střelců:
    16 - Pecka (Ml. Boleslav), 12 - Džeko (Teplice), 11 - Střihavka (Ostrava), 10 - Došek (Sparta), 9 - Vlček (Slavia), Zelenka (Brno), 8 - V. Schulmeister (Olomouc), 7 - Fořt (Slavia), Lafata (Jablonec), T. Krbeček (Plzeň), Rajtoral (Ostrava), 6 - Gašparík (Most), Volešák (Č. Budějovice), Fillo (Plzeň), Blažek (Liberec), 5 - Veleba (Kladno), Varadi (Ostrava), Zápotočný (Liberec), Holub (Ml. Boleslav).
  • Brankáři s čistým kontem:
    14 - Blažek (Sparta), 13 - Miller (Boleslav), 10 - Čech (Liberec), Špit (Jablonec), 8 - Lejsal (Brno), Daněk (Plzeň), Zlámal (Zlín), Pařízek (Příbram), 7 - Vaniak (Most), 6 - Kozáčik (Slavia), Pavlík (Kladno), Drobisz (Slovácko), 5 - Poštulka (Teplice/Sparta), Filipko (Č. Budějovice), Vorel (Slavia).

Klidné postavení ve středu tabulky dávalo oběma týmům prostor k bezstarostnému fotbalu, a tak necelé dvě tisícovky diváků viděly především na začátku druhé půle množství šancí.

V době narůstající aktivity Dynamo však přišel nečekaný úder Teplic: hlavičku Fenina ze 61. minuty ještě Křížek stihl zlikvidovat, ale dorážející Džeko propasíroval míč do sítě.

V 73. minutě rozzlobil domácí příznivce sudí Racek, který nejprve po ruce jednoho z teplických beků ukázal na značku penalty, ale po konzultaci s asistentem svůj výrok odvolal a nařídil jen přímý kop ze šestnáctky.

Jihočeské příznivce uklidnil až Táborský, který 11 minut před koncem snížil, a oslavil tak svoje čtvrteční 22. narozeniny. Dynamo odstartovalo nápor, který podpořil kouč Cipro tím, že poslal na hřiště k prvnímu ligovému startu Ondráška, ale Tepličtí už třetí výhru za sebou se štěstím ubránili.

České Budějovice tak ani na pátý pokus doma Teplice nezdolaly, hosté si pojistili páté místo v tabulce.

Výsledek:
Dynamo České Budějovice - FK Teplice 1:2 (0:1)
79. Táborský - 12. z pen. a 61. Džeko. Rozhodčí: Racek - Pelikán, Kubáň. ŽK: Kladrubský, Hrbáč, Peroutka, Žižka - Klein, Štohanzl, Fenin, Dort. Diváci: 1948.
České Budějovice: Křížek - Plocek, Horejš (46. Pravda), Kladrubský, Peroutka - Hrbáč, Volešák (54. Holenda), Žižka, Černý - Mrkvička (79. Ondrášek), Táborský. Trenér: Cipro.
Teplice: Belic - Kaufman (51. Merzič), Lukáš, Krmaš, Dragoun - Doležal, Klein, Jirsák, Štohanzl (81. Ohněník) - Džeko, Fenin (63. Dort). Trenér: Bartl.