Kouče Jarolíma čeká krušná analýza. Ve funkci by ale měl zůstat, lepší varianta v současnosti není

Jiří Škuba Jiří Škuba
9. 10. 2017 8:55
Až trenér Karel Jarolím v úterý předstoupí před výkonný výbor FAČR, bude mít co vysvětlovat; u takových zápasů se Severním Irskem, Ázerbájdžánem nebo v Německu se asi bude muset zdržet o něco déle. Ale i přes neúspěšné vystoupení české fotbalové reprezentace v kvalifikaci MS by měl být jednašedesátiletý kouč tím, kdo povede národní tým do boje o mistrovství Evropy.
Karel Jarolím
Karel Jarolím | Foto: Tomáš Liška

Komentář - Pouze jednou, a to v roce 2005, postoupili čeští fotbalisté na mistrovství světa ve fotbale. Neslavnou kvalifikační historii nezměnil ani Karel Jarolím, prostovlasý muž s pověstí tvrdého, ale fundovaného trenéra.

"Nerad chodím od rozdělané práce, mužstvo prochází nějakým procesem, je v nějakém vývoji. Někam se to pohnulo," tvrdil Jarolím po závěrečném utkání se San Marinem, ve kterém sice jeho svěřenci přejeli výletníky z jihu Evropy 5:0, ale zase - nepřesvědčili.

Jarolím má ale pravdu. S mužstvem žádné zázraky nesvedl ani do té doby glorifikovaný kouč Pavel Vrba, a po nevydařeném mistrovství Evropy potichu a náhle prchl do Ruska. Před novým trenérem navíc stál náročný úkol: mužstvo omladit, pustit na plac dravou krev. A to se Jarolímovi z velké části podařilo.  

Ve srovnání s posledním zápasem minulého kvalifikačního cyklu uzavírali kvalifikaci na MS v Rusku pouze dva stejní hráči: Bořek Dočkal a Vladimír Darida.

Do zmíněného duelu s Tureckem na loňském ME nastoupilo hned pět třicátníků, věkový průměr činil 28 a půl roku. To jedenáctka, která vyběhla proti San Marinu, byla výrazně mladší: její průměr byl 24,8 let, přičemž ho nejvíce "kazil" devětadvacetiletý Dočkal.

Jarolímovi se podařilo do sestavy napevno zapasovat dvojici talentů z italského Udine. Jakub Jankto svůj potenciál demonstruje (především) v Serii A, blonďatý záložník s prudkou levačkou Antonín Barák je ideálním dlouhodobým řešením na pozici podhrotového hráče.

Do útoku se národnímu týmu tříbí parafráze dvojice veleúspěšné dvojice Baroš, Koller. Rychlý a šikovný Patrik Schick se nedávno stal nejdražším českým fotbalistou v historii, když s téměř miliardou dvojnásobně trumfnul Tomáše Rosického. Michael Krmenčík se zase v Plzni prostřílel do životní formy a v utkání se San Marinem byl jen kousek od hattricku.

Ani v defenzivě to není v kontextu budoucnosti úplně beznadějné. gólman Jiří Pavlenka si výkony v Brémách i v Ázerbájdžánu razantně říká o pozici jedničky, do stoperské dvojice dostávají šanci Tomáš Kalas a Michael Lüftner. Jedním z velkých objevů kvalifikace je pak Jan Bořil, který je využitelný jak napravo, tak i nalevo.

Jarolím žádá výkonný výbor o možnost pokračovat v rozdělané práci. V dalším kvalifikačním cyklu, v boji o mistrovství Evropy, které se v roce 2020 odehraje roztroušené po celé Evropě.

A měl by ji dostat.

Už jen pro to, aby o osudu reprezentačního trenéra rozhodoval nově zvolený výkonný výbor, ne pohlaváři FAČR v současné době vedeni "heretikem" Romanem Berbrem.

Už jen pro to, že nikdo vhodnější momentálně v českém fotbale prostě není.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Dálnice uzavřená kvůli popraskané vozovce způsobuje na Olomoucku dopravní komplikace

Dálnice D35 ve směru z Olomouce na Ostravu je uzavřena kvůli nehodě nákladního a osobního auta. Nehoda se stala na 279. kilometru, všechny nájezdy ve směru na Ostravu jsou uzavřeny, informoval mluvčí policie Libor Hejtman. Provoz je podle Ředitelství silnic a dálnic odkloněn na exitu 276 Holice. Okolnosti nehody se vyšetřují.

Dálnice je uzavřena od 275. kilometru. "Všechny nájezdy na 276. kilometru exit Holice ve směru na Ostravu jsou uzavřené a to od Olomouce i od Přerova. Řidiči mohou zpět na dálnici D35 najet na 290. kilometru exitu Velký Újezd," uvedl mluvčí policie.

Komplikace na dálnici D35 zkomplikoval o víkendu také teplem poškozený povrch a to v úseku mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem. Dálnice D35 je nyní v úseku od 281. kilometru do 290. kilometru zcela uzavřena v obou směrech. Kvůli zvlněné vozovce tam poté havarovala čtyři osobní auta a nákladní vůz, při nehodách utrpělo deset lidí lehčí zranění. Záchranáři zraněné ošetřili a některé převezli do nemocnice.

před 13 minutami

Německo zadrželo ruského univerzitního vědce, podle prokuratury byl špionem

Německo zadrželo ruského vědce působícího na jedné z německých univerzit, který přinejmenším od října 2020 pracoval pro ruské tajné služby. V pondělí to oznámila spolková prokuratura s tím, že Rusa policie zadržela v pátek ihned po získání zatykače.

Prokuratura bez bližších podrobností uvedla, že ruský občan Ilnur N. pracoval jako vědecký zaměstnanec na katedře přírodovědně-technického zaměření nejmenované německé univerzity. "Mezi říjnem 2020 a červnem 2021 se nejméně třikrát sešel s jedním příslušníkem ruské zpravodajské služby," uvedla prokuratura v prohlášení. V něm dále sdělila, že nejméně na dvou schůzkách zadržený Rus předal informace získané na univerzitě, za což jako odměnu dostal peníze v hotovosti.

Prokuratura rovněž uvedla, že u ruského vědeckého pracovníka podnikla domovní prohlídku a že prohledala také jeho pracoviště.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Švédský parlament vyslovil nedůvěru vládě premiéra Stefana Löfvena. Hlasování vyvolala pravicově populistická strana Švédští demokraté

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Meteorologové varovali před bouřkami, které mohou být v úterý v Čechách velmi silné. Problémy může způsobit přívalový déšť, nárazový vítr i krupobití.

Zdroj: ČTK
Další zprávy