Křetínský rozjel dráždivou předehru a Pelta oddálil orgasmus

Luděk Mádl Luděk Mádl
20. 9. 2012 5:30
Kauza může usnout, znovu se probrat třeba v dubnu - a rozhodnout o titulu...
Umyl si fotbalový předseda Miroslav Pelta ruce jako Pilát Pontský?
Umyl si fotbalový předseda Miroslav Pelta ruce jako Pilát Pontský? | Foto: Jakub Šafránek

Glosář - Důkazy místo řečí. Černá taška plná dokumentů. Úplatky? Manipulace? Cinklé sázky? Kauza roku!

Sparta svým ostrým úterním nástupem vydráždila smysly fotbalového národa k nevydržení:

Přivřete oči... Obnažení holé pravdy se blíží, chřípím lahodí vůně vzrušení, zbývá jen rozhrnout župánek, dech se zrychluje v očekávání velké jízdy!

Jenže v tom nový režisér zvolá: "Oblíkat, vážení! A rychle odsud, ať vás nikdo nevidí." Orgasmus pravdy se nekoná.

Co se stalo? Vždyť víte. Po dráždivé sparťanské předehře předal šéf fotbalového svazu Miroslav Pelta celou věc policii - a očekávanou "chvíli záplavy poznání" tak přinejmenším významně oddálil.

Zůstávají jen spekulace: třeba isport.cz přišel nyní s tezí, že za vším je albánská sázkařská mafie, která dlouhodobě ovlivňuje výsledky zápasů v Gambrinus lize. Web se přitom odvolává na nejmenovaný zdroj.

Tuzemské sázkové kanceláře ovšem hlásí, že u nich je všechno v nejlepším pořádku. "A ani monitorovací systém UEFA a Evropské asociace sázkových kanceláří v poslední době nic podezřelého nehlásil," říká Martin Synecký, bezpečnostní manažer FAČR.

I předseda Pelta včera řekl, že sázkařské mafie jsou problém, ale "směrem k současnosti bych neřekl, že to má prioritu."

Vezměme to opačně: kdo v kauze namočen není

Jenže z oficiálních kruhů zatím nikdo nic takového nepotvrzuje, a to se patrně ještě nějaký čas nezmění. Vtip je totiž v tom, že kdyby Pelta případ kromě policie předal standardně, tedy tak jak bylo dosud zvykem, i disciplinární komisi FAČR, začala by i ona vyšetřovat.

Neutajitelně by pak proti NĚKOMU KONKRÉTNÍMU zahájila řízení - a legální cestou bychom se patrně velmi rychle dozvěděli, O CO A O KOHO JDE. 

I kdyby šlo o onu zmiňovanou albánskou mafii, měla by dozajista své kontakty mezi rozhodčími a funkcionáři, kteří by byli fotbalovými orgány postižitelní.

Nyní je ale vše postaveno tak, že nedojde-li k předčasnému úniku informací z oficiálních míst, může se půlka ligy a většina rozhodčích strachovat před nejhorším třeba ještě i dlouhé měsíce.

Proč jen půlka ligy? Že by ta druhá byla čistá? No, ono je to nejspíš trochu jinak... Už včera jsme naznačili, kdo asi mohl být hlavním terčem vyšetřování, na které si Sparta najala detektivní agenturu. V zákulisí se logicky mluví zejména o hlavním rivalovi Letenských, tedy Viktorii Plzeň.

Proti spojenci Řebíčkovi by Křetínský nešel

Tutéž metodu ovšem můžeme aplikovat i opačně. Je totiž navýsost nepravděpodobné, že by Sparta šířila po světě kompromitující materiály na své zákulisní spojence. Mezi ně rozhodně patří Řebíčkova Slavia, Brno (přezdívané Řebíčkovo "béčko"), dále Olomouc a Teplice. Na těchto adresách nejspíš mohou být v klidu.

Tedy dokud se neobjeví v nějakém jiném spojenectví než se Spartou. Kdo ví, co detektivové nastřádali a co si Křetínský poschovával po trezorech. Kdo ví, co donesl Peltovi. A kdo ví, co Pelta odevzdal policii...

A kdo má v dnešním českém fotbale čisté svědomí? Stačí nastínit si situaci podle útržků "okamžiků pravdy" z časů nedávno minulých.

Cinklý jaro Miroslava Pelty je evergreen. Moravský místopředseda Dalibor Kučera je v souvislosti s mimofotbalovou podnikatelskou činností odsouzen v první instanci za korupci.

Lidé z horníkovských odposlechů pořád v akci

V Chomutově v ČFL už to zase rozjíždí Ivan Horník. Ten když před lety potřeboval zjistit, jestli může "po svém" a bez rizika promluvit se sudím z Plzeňska, zkonzultoval to nejdřív s Romanem Berbrem, nyní členem výkonného výboru (viz Insider).

Když žižkovský manažer nevěděl, koho z rozhodčích si nominovat na zápas do Jablonce, shodnul se s "Milánkem" Brabcem, že nejlepší na to bude "Čurda", tedy Tomáš Čuřín, nyní člen komise rozhodčích slečny Damkové.

Jistě, to nejsou obvinění, to jen několik minipříběhů popisujících kolorit, který přetrvává. V horníkovských odposleších takto v epizodních rolích "potkáte" skoro celou komisi Damkové: viz včerejší Insider.

"Rozhodčího můžete potrestat kdykoli a jakkoli, on už bude vědět za co." I mnoho let po horníkovské aféře vám znalci prostředí řeknou, že tahle věta popisující vlastně presumpci viny, je opravdu jen lehkou nadsázkou a platí víceméně pořád.

Vraťme se k aktuální kauze. Je samozřejmě otázkou, jak se k ní protikorupční policie postaví. Řešit ji může týden i několik měsíců. Jak by se vám líbilo, kdyby se celý příběh vynořil z říše polozapomění třeba v dubnu, pár kol před koncem ligy a udělal z boje o titul a Ligu mistrů galimatyáš? I to se může stát. A někomu to tak dokonce může i vyhovovat...

Je ministr spravedlnosti "fotbalová cesta"?

"Máme mimořádné obavy o vývoj českého fotbalového prostředí. Rozhodli jsme se, že první krok, kterým to budeme řešit, učiníme ve fotbalovém prostředí," řekl Daniel Křetínský, šéf Sparty.

A první věc, kterou Miroslav Pelta s kauzou provedl, bylo její opětné vyvedení z fotbalového prostředí. "Ať tu věc prošetří policie, my jsme občanské sdružení, nemáme prostředky k tomu tady něco takového vyšetřovat," řekl Pelta.

Co na to Sparta? "Nebudeme v tuto chvíli situaci nijak komentovat," hlásí její mluvčí Ondřej Kasík z Lyonu.

Jenže i nad počínáním Sparty je otazník. Mluví o prioritním řešení problému uvnitř fotbalu a přitom se v deníku Sport objeví věta, že o celé věci již sama informovala státní zastupitelství. Je to pravda? "Nebudeme se k tomu vyjadřovat," dozvíte se "pro změnu" od mluvčího Kasíka.

A Pelta přiložil další polínko, podle něj už Křetínský celý případ řešil i s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem. "Pana ministra jsem dnes nezastihla a žádné informace o tom nemám," nevyjasňuje bohužel situaci Petra Hrubá, mluvčí úřadu.

Velký třesk, nebo jen bublina, co poleká?

Jednota slov a činů se jaksi vytrácí a nabízí se úvaha, že tady někdo některá svá slova možná nemyslí tak úplně vážně. Odtud už je jen krok k myšlence, že to celé je jen velká a lesklá bublina. Ovšem se silným zastrašujícím efektem.

To celé mohou být jen velké šachy. Nebo spíš poker, ve kterém nevidíte soupeři do karet. "Udělali jsme bububu, vy pořádně nevíte, co máme, takže buď se v českém fotbalu všechno v tichosti přenastaví tak, jak to chceme my a půjde to tak celé víceméně po dobrém, anebo se v opačném případě celá akce spustí naplno a (obrazně řečeno) začnou padat hlavy a poteče krev." Osobně si dokážu představit, že filozofie Sparty může být nastavena zhruba tímto směrem.

Ale je to jen dohad. Každopádně lze předpokládat, že konexe Daniela Křetínského na těch správných místech budou v současné době asi výrazně efektivnějším vkladem do hry než přátelství plzeňského šéfa Tomáše Paclíka s politickým exponentem minulosti, nyní zákulisním stínem Ivanem Langerem.

Velké aféry vždy podle jiného mustru

Počítáme-li i tu současnou, pak posledních 17 let vygenerovalo v českém fotbale celkem tři velké aféry. V roce 1995 to všechno začalo vzpourou klubů, které v tajném hlasování vyřkly nedůvěru i předním rozhodčím typu Pučka a Berbra.

Následovala jejich tvrdá reakce, kdy ti dva nařkli z manipulativních či korupčních praktik funkcionáře Kubíčka a Gottwalda, resp. trenéra Slavie Cipra. Na Berbrovu údajnou žádost o úplatek si pak zase oplátkou vzpomněl trenér Bohemians Packert. V rozhodující chvíi před svazovou disciplinárkou pak ale víceméně všichni všechno zapomněli, kauzy byly předány policii - a ta je po čase spláchla do záchoda.

V roce 2004 se vše rozeběhlo z druhé strany. Byla to policie, kdo začal fotbalovým funkcionářům a rozhodčím sdělovat korupční obvinění. Fotbalový svaz se do jednotlivých kauz přihlásil jako poškozená strana, jeho zástupce, šéf disciplinárky Alexander Károlyi dostal příležitost nahlížet do policejních spisů - a díky tomu běželo paralelně s policejním vyšetřováním i to "fotbalové".

Teď je vše jinak, pátrat má jen policie. A fotbal bude čekat, co z ní vypadne. Jak dlouho asi?

Klid na práci? Ten už policie mít nebude

Jistě, je nabíledni, že jakmile by se o tom, "co obsahuje černá taška", dozvědělo ve fotbale víc lidí, věděla by to do půlhodiny celá republika. Jenže argument, že by to mařilo nějaké vyšetřování, se mi moc nezdá.

Pokud by tu někomu šlo opravdu o to, aby se nějaké zlo vyšetřilo do důsledků, měl vzít výsledky práce svých privátních detektivů a potichu je donést policii. Ta by pak snad měla šanci dílo dokončit.

Jenže Sparta vše pojala právě opačně, jako velký mediální cirkus s tajuplnou rekvizitou. Lze se nadít toho, že v oné pověsté černé kabele mohly být odposlechy, fotografie, výpovědi, které buď policie a případně soudci vezmou jako důkazní materiál, anebo ne. Že by k tomu v tomhle zmatku policie byla schopná něco dovyšetřit, bych se velmi divil.

A to víceméně platí i pro případnou verzi s albánskou sázkařskou mafií.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy