Praha - Vyřazení Liberce od Žiliny v předkole Poháru UEFA dokonalo fiasko českých zástupců v pohárové Evropě, které načal kolaps Teplic proti maďarskému Honvédu.
Co to pro domácí fotbal znamená?
"Český fotbal čeká velký boom, který bude potřebovat manažerské schopnosti, aby byl zhodnocen" - takový vývoj předpovídal nejpopulárnějšímu sportu v zemi současný svazový místopředseda Vlastmil Košťál, když před pěti lety sháněl podporu ve svazových volbách.
Realita je však těmto růžovým vizím velmi vzdálena.
Čtěte více: Sparta a Slavia jedou na Balkán, Baník na Spartak |
Ze závěrečných předkol pohárových soutěží vytěžili čeští zástupci jediný bod. A co je horší, kluby z ligové špičky už nestačí ani na soupeře z Maďarska a ze Slovenska, které ještě donedávna bez větších problémů porážely.
Kdy zastaví pád?
Například Sparta, kdysi výkladní skříň české kopané v Evropě, nedokázala zastavit úpadek na pohárové scéně, který už se táhne čtyři roky od senzačního postupu do osmifinále Ligy mistrů.
Od té doby dokázali Letenští vyřadit kyperskou Nikosii, maďarský Ferensvaros, skotské Hearts, dánské Odense a moldavský Tiraspol. Naopak nestačili třeba na jednoho z nejslabších účastníků v historii Ligy Mistrů Thun či belgické amatéry z Waregemu.
Tyto ztráty s průměrnými týmy se negativně promítají do českého koeficientu a na kluby pak v předkole milionářské soutěže čekají mimořádně těžcí soupeři například v podobě Fiorentiny či Arsenalu.
Navíc sparťanské vedení řadou svých nekoncepčních kroků promrhalo příjmy a postavení v Evropě z úspěšných let.
Čtěte také:
Slavii vyšel jen poločas. Fiorentině znovu nedala gól
Sparta v Řecku gól nedala, sen o Lize mistrů je pryč
To by mělo být výstražným mementem i pro jejího rivala Slavii, která se probouzí z mistrovského opojení a premiérové sezony v Champions League.
Milionové příjmy se mohou rychle rozplynout, obzvlášť pokud bude klub pokračovat v nákupech, jakým byl například Martin Abraham.
Kypr a Bělorusko místo Česka
Oba čeští reprezentanti v předkole Ligy mistrů nastoupili proti objektivně silnějším klubům, jak co se týče jmen na soupisce, tak finančního zázemí.
Zatímco vyřazení Fiorentiny se ukázalo být zcela mimo schopnosti a možnosti českého mistra, Sparta měla proti řeckému Panathinaikosu šanci, kterou však kvůli chabé produktivitě v útoku a jisté dávce smůly nevyužila.
Hráči i fanoušci se ale znovu podívali pravdě do očí a zjistili, že co se týče nasazení, rychlosti a techniky, je evropský nadprůměr úplně jinde než české elita.
Ta navíc jako by přešlapovala na místě, zatímco konkurence v Evropě rapidně roste a mezi špičku se začínají prodírat i dříve podceňované týmy například z Kypru či Běloruska. To potvrzuje i opakovaný výrok trenéra a bývalého internacionála Ivana Haška, podle něhož se český fotbal už tři roky nevyvíjí kupředu.
Čtěte také: Liga mistrů na Kypru i v Bělorusku. Senzace je dokonána
Neúspěchy na evropské scéně mají velmi negativní dopad na celý český fotbal.
Loni si Slavia přišla jen na výhrách v Lize mistrů na 160 milionů korun, k nimž ještě přibyly podíly z výnosů za prodeje vysílacích práv a také následné příjmy za dvojzápas s Tottenhamem v Poháru UEFA.
Degradace Gambrinus ligy pokračuje
O tyto peníze domácí fotbal minimálně v této sezoně přijde. Sparta a Slavia tak budou šetřit na případném posílení svých mužstev, čímž samozřejmě budou trpět i ostatní kluby coby potencionální prodejci svých talentů.
Čtěte více: Necid míří do CSKA. Slavia vydělá jak na Poborském
Po vyřazení z Champions League se Sparta se Slavií rozhodly prodat i své nejcennější hráče, tedy Michala Kadlece s Tomášem Necidem, což je další z kroků, které degradují Gambrinus ligu na přestupní stanici pro vyhasínající hvězdy, neperspektivní veterány či mladíky, které ještě manažeři nestačili nikam prodat.
Šance na zvýšení úrovně ligy se tak spíše zmenšují. Český klubový koeficient je čím dál nižší, a to se velmi brzy může začít projevovat i na reprezentaci, což je momentálně - i přes neúspěch na poslední MS a Euru - jediný v Evropě i ve světě stále ještě plně konkurenceschopný domácí fotbalový artikl.