Slavii vyšel jen poločas. Fiorentině znovu nedala gól

Václav Rojík
27. 8. 2008 22:36
Slavia - Fiorentina 0:0, postupuje Fiorentina
Gólová šance v podání Alberta Gilardina (11, ACF Fiorentina). Vaniak míč perfektně vyrazil. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Může se stát zázrak, povzbuzovali se před odvetou třetího předkola Ligy mistrů fotbalisté Slavie. Jenže nestalo se, Pražané doma jen remizovali s Fiorentinou 0:0 a to bylo po porážce 0:2 z Itálie na postup málo.

Slavia dopadla podobně jako Sparta o den dříve a český fotbal tak bude letos bez účasti v nejprestižnější klubové soutěži.

Český mistr by si možná za výkon ve druhém poločase zasloužil alespoň vstřelit gól, ale čtvrtý celek posledního ročníku Serie A byl v součtu obou utkání jednoznačně lepší a postupuje zaslouženě.

Zápas jsme sledovali ŽIVĚ

Slávistický výkon z první půle navíc hodně připomínal trapné představení z Florencie z předčtrnácti dnů. Útočná dvojice Toleski, Necid se nedostala k jediné střele a nebýt famózního brankáře Vaniaka, mohli domácí klidně třikrát inkasovat.

A to hosté zrovna nezařadili od začátku zápasu nejvyšší rychlostní stupeň, ale i bez zraněného Adriana Mutua jasně dávali najevo, že technicky a takticky mají vysokou kvalitu.

Slávisty srážely hlavně nepřesnosti v kombinaci a v zakládání útoku a nabízeli tak Italům šance k rychlým útokům. Hráči Fiorentiny navíc aktivním přistupováním nutili soupeře k chybám.

Hned v první minutě protáhl zdálky Vaniaka Kuzmanovič a po dalším zmatku v šestnáctce domácích se málem do stoprocentní šance dostal Osvaldo.

Jediným světlým momentem týmu kouče Karla Jarolíma byl v první půli oblouček Krajčíka hlavou na Necida, který napnul pouze boční síť.

Pak už byli vidět jen hosté. Slávistický stadion ztichl v osmnácté minutě, kdy se po kolmici do vápna dostal do stoprocentní šance Gilardino. Naštěstí pro domácí Vaniak jeho pokus vyrazil.

Z následného rohu se v šestnáctce odrazil míč ke zcela volnému Santanovi a zaváhání obrany znovu hasil skvělým zákrokem Vaniak.

Po půlhodině hry přišel opět hvězdný moment slávistického brankáře. Nejprve vyrazil Felipeho střelu na břevno a pak skvěle pokryl i následnou dorážku ze skrumáže.

Slavia začala hrát až ve druhé půli

Po přestávce výrazně oživil hru domácích příchod Šenkeříka se Šventem. Začalo se hrát ze strany na stranu a slávisté začali více kousat. První  slibnou šanci měl na kopačce Černý.

Efektní přihrávka Marka Suchého (17, SK Slavia Praha).
Efektní přihrávka Marka Suchého (17, SK Slavia Praha). | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

V ideální střelecké pozici z dvanácti metrů měl čas na střelu, která mu však vůbec nesedla. Následně si pak Krajčík pořádně oddychl, když unikajícího Gilardina zastavil v šestnáctce až na poslední chvíli.

Slávisté si vytvářeli místy územní tlak, ale ve vzduchu pořád visela hrozba rychlého kontru do otevřenější obrany.

Podobnou šanci jako chvíli před tím Černý spálil i Belaid, když střelu ze střední vzdálenosti poslal dva metry nad branku.

Po hodině hry to zkusil zpoza šestnáctky z voleje znovu Černý, jenže našel jen připraveného brankáře Freye.

Slávisty i přes zlepšenou hru často srážely nepřesnosti ve finální fázi a navíc se jim pořádně ulevilo, když se svými šancemi špatně naložili v závěru zápasu Jovetič se Santanou.

Necelých patnáct tisícovek fanoušků na stadionu v Edenu hnalo své miláčky vpřed, ale nakonec to nestačilo ani na gól. Na Ligu mistrů si budou muset počkat minimálně rok.