Kosovo vítá Angličany jako bratry, reaguje tím na rasismus. Nápisy doplňuje vlčí mák

mar mar
17. 11. 2019 14:15
V posledním zápase kvalifikace už o nic nepůjde. Ze skupiny A postupují na fotbalové Euro Angličané a Češi. Pro Kosovo je přesto zápas na jeho území proti Albionu obrovským svátkem.
Ulice Prištiny před zápasem Kosovo - Anglie, kvalifikace o Euro 2020. | Foto: Reuters

Anglické reprezentanty a fanoušky překvapila atmosféra v hlavním městě nejmladšího evropského státu, ti na sociálních sítích nadšeně sdílejí své dojmy z Prištiny.

"Byl jsem s anglickým nároďákem ve více než třiceti zemích a nikde se nám nedostalo takového uvítání," řekl pro britskou ambasádu Matt ze svazu anglických fotbalových fanoušků.

Před nedělním utkáním bulváry Prištiny lemují anglické a kosovské vlajky, z oken visí transparenty, které v angličtině vítají hostující tým a jeho fanoušky nápisy "Vítejte, bratři" a "Respekt".

Kosovo tím reaguje na incidenty z kvalifikačních zápasů v Bulharsku a sousední Černé Hoře, které provázely rasistické projevy vůči anglickým hráčům. V Prištině dělají všechno pro to, aby se reprezentace Albionu cítila komfortně.

 "Místní jsou fantastičtí, dostalo se nám velké pohostinnosti, ale taky vidíme, jak moc nás chtějí porazit," usmíval se na předzápasové tiskové konferenci trenér Anglie Gareth Southgate.

Díky čtvrteční výhře 2:1 v Plzni si česká reprezentace zajistila postup na Euro 2020 právě na úkor Kosova. Pro Dardanët, jak se kosovské reprezentaci přezdívá, je tak poslední možností, jak se kvalifikovat, jarní fáze Ligy národů. Utkání s Anglií je z pohledu hlavní kvalifikace už jen povinnou formalitou.

Jenže v Kosovu je hlad po fotbale obrovský. Domácí liga toho fanouškům příliš nenabízí, a tak je utkání proti anglickým hvězdám neobvyklým svátkem.

Nečekaný zájem o lístky dokonce vedl ke kolapsu serverů s prodejem vstupenek. Místní asociace evidovala přes 300 tisíc žádostí na stadion Fadila Vokrriho, který má kapacitu pouze 13 500 míst. Systém pro příjem žádostí při nečekaném náporu dokonce havaroval.

Nápisy "Respekt" a "Vítejte, bratři" často doplňuje i symbol vlčího máku, který má uctít válečné veterány a jehož oficiální použití během mezinárodních zápasů FIFA v minulosti trestala pokutami. Oháněla se přitom pravidlem, které zakazuje hráčům mít na dresech "politické, náboženské či komerční sdělení".

Kosovo vlčím mákem zároveň odkazuje na operaci NATO Spojenecká síla z roku 1999. Události z doby před více než 20 lety připomíná i fotografiemi, na kterých britští vojáci hrají fotbal s obyvateli Kosova.

Za použití symbolu byly v minulosti potrestány právě fotbalové asociace Anglie a Skotska během vzájemného přátelského zápasu v roce 2016. Vlčí mák anglické týmy tradičně nosí v období okolo Dne válečných veteránů (11. listopad).

 

Právě se děje

Další zprávy