Spor o vlčí mák. Britové chtějí uctít památku válečných veteránů, FIFA je proti a hrozí pokutou

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
3. 11. 2016 16:02
Mezinárodní fotbalová federace FIFA zakázala anglické a skotské reprezentaci uctít během vzájemného střetnutí 11. listopadu ve Wembley památku válečných veteránů obléknutím černé pásky se symbolem vlčího máku. Obě asociace ale oznámily, že zákaz poruší i za cenu vysoké pokuty.
West Bromwich Albion uctil památku obětí válečných konfliktů už o víkendu v Premier League
West Bromwich Albion uctil památku obětí válečných konfliktů už o víkendu v Premier League | Foto: Reuters

Londýn – Je to symbol, který má být vzpomínkou na ty, kteří bojovali za mír a svobodu, místo toho zažehl další konflikt. Květy vlčího máku, které jsou spjaty s 11. listopadem, Dnem válečných veteránů, v tomto období tradičně zdobí dresy hráčů britských fotbalových klubů. Jenže letos vychází památeční den na reprezentační duel Anglie a Skotska a FIFA nechce žádnému z výběrů dovolit, aby si pro tento duel ve Wembley červená kvítka také natiskly.

Mezinárodní fotbalová federace se ohání pravidlem, podle kterého nesmí mít hráči v mezinárodních zápasech na dresech "politické, náboženské či komerční sdělení". Za porušení tohoto bodu hrozí asociacím vysoká finanční pokuta.

"Vlčí mák je symbol vzpomínky, nesouvisí s ničím, co FIFA v pravidlech uvádí, ani se neváže k žádné konkrétní historické události," vysvětluje ve svém prohlášení anglická Fotbalová asociace (FA).

11. listopad sice připomíná konec první světové války, ale Den válečných veteránů uctívá památku všech hrdinů světových konfliktů v historii. I proto hrozba ze strany FIFA vyvolala v Británii velkou nevoli funkcionářů i samotných anglických a skotských hráčů. Ti prý podle BBC hodlají příští pátek nastoupit s černými páskami na rukou, na kterých bude květ vlčího máku, i když ve vzduchu visí sankce.

"Věříme, že FIFA přihlédne k precedentu z roku 2011 a uzná, že tak FA jedná s úmyslem uctít památku těch, kteří v historii přinesli oběť za to, že můžeme za Anglii hrát," naráží na situaci z listopadu 2011, kdy hrála Anglie přátelský zápas se Španělskem, FIFA tehdy udělila Albionu výjimku a fotbalisté navlékli pásky s květem. Ovšem až za výrazné přímluvy tehdejšího premiéra Davida Camerona a prince Charlese.

Jenže teď jde o kvalifikační zápas na MS 2018, navíc se vyměnilo vedení FIFA a to nové nesouhlasí. "Někdy, když chcete být příliš politicky korektní, můžete jít zbytečně proti tradicím," vyjádřil se na to konto například trenér Arsenalu Arséne Wenger.

Svérázný nápad dostal bývalý anglický obránce Danny Mills, který si správně všiml, že se nařízení FIFA týká jen dresů. "Možná by si hráči mohli na ruce nechat udělat omyvatelné tetování. Během hymny si mohou dát ruku na srdce a květy budou dobře vidět," uvedla někdejší opora Leedsu nebo Manchesteru United.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Sudetští Němci na sjezdu udělí cenu českému exministrovi kultury Hermanovi

Sudetoněmecké krajanské sdružení (SL) na červencovém sjezdu v Mnichově udělí bývalému českému ministrovi kultury Danielu Hermanovi nejvyšší vyznamenání, kterým je Evropská cena Karla IV. Ve středu to oznámilo krajanské sdružení, které zastupuje zájmy sudetských Němců odsunutých po druhé světové válce z Československa a jejich potomků. Mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt v prohlášení označil Hermana za člověka, který pomáhá ostatní spojovat a usmiřovat.

Nejvyšší představitel sudetských Němců Posselt uvedl, že Herman je mimořádným křesťanským stavitelem mostů a usmiřovatelem. Cenu si Herman převezme v sobotu 17. července.

Herman navštívil sudetoněmecký sjezd v roce 2016 jako první člen české vlády. V tehdejším projevu, ve kterém sudetské Němce pozdravil oslovením milí krajané, připomněl nacistické zločiny i násilnosti Čechů při poválečném odsunu německy mluvícího obyvatelstva. Vyjádřil také lítost nad těmito událostmi. Sjezdu se Herman zúčastnil také v roce 2019, který byl kvůli pandemii nemoci covid-19 zatím poslední. Tehdy byl jedním z řečníků, kteří gratulovali dlouholeté šéfce Izraelitské kulturní obce v Mnichově a Horním Bavorsku Charlotte Knoblochové k Evropské ceně Karla IV.

Zdroj: ČTK
Další zprávy