Kosovo dalo Anglii tři góly, ta přesto vyhrála. Ronaldo se čtyřikrát trefil s Litvou

Sport ČTK Sport , ČTK
10. 9. 2019 23:02
Vypadalo to na jasnou výhru Angličanů, ale Kosovo nakonec dalo na ostrovech hned tři góly a prohráli v evropské fotbalové kvalifikaci 3:5. Portugalci si zastříleli v Litvě a vyhráli 5:1.
Jadon Sancho a Harry Kane slaví anglický gól v zápase kvalifikace ME 2020 s Kosovem | Foto: Reuters

Kosovo začalo v Southamptonu skvěle. Obránce Keane rozehrál přímo na Muriqiho, který posunul míč na Valona Berishu a ten otevřel skóre. Jenže poté si vzal slovo Sterling, který v osmé minutě srovnal hlavou. Útočník Manchesteru City, který v březnu nasázel Čechům hattrick, se v kvalifikaci trefil i ve čtvrtém duelu a celkově pošesté.

V 19. minutě Sterling ve středovém kruhu obehrál Rrahmaniho a přihrál Kaneovi, který se prosadil střelou z vápna. V 38. minutě Sancho odcentroval před branku a míč si do vlastní sítě srazil Vojvoda. O šest minut později se Sterling znovu ujal míče na polovině hřiště a po sprintu nahrál Sanchovi, který zařídil čtvrtý gól Albionu. V první minutě nastavení úvodní půle potom Sancho opět po Sterlingově přihrávce přidal další zásah.

Domácím nevyšel ani úvod druhého poločasu. V rozmezí 49. a 55. minuty snížil znovu Berisha a následně Muriqi. Anglie inkasovala tři branky před vlastními diváky poprvé od února 2012, kdy podlehla Nizozemsku 2:3. Uklidnění mohl svěřencům trenéra Garetha Southgatea dodat kapitán Kane, který však v 65. minutě z pokutového kopu neskóroval. O osm minut později nastřelil Sterling tyč.

Čtyřiatřicetiletý Ronaldo otevřel ve Vilniusu skóre z pokutového kopu. Stav 1:1 po úvodním poločase určil Andriuškevičius. Ve druhé pětačtyřicetiminutovce si však vzal slovo Ronaldo, jenž v rozmezí 62. a 76. minuty posunul Portugalce do třígólového trháku. Hvězda Juventusu zaznamenala v reprezentačním dresu osmý hattrick a druhý čtyřgólový zápas. Předtím se jí to podařilo v roce 2016 proti Andoře.

Ronaldovi chybí 16 branek k dorovnání rekordu Íránce Aliho Daeího, který je díky 109 trefám ve 149 duelech nejlepším mezinárodním kanonýrem všech dob.

Portugalci jsou ve skupině B druzí o pět bodů za Ukrajinou, oproti níž mají utkání k dobru. O bod za Portugalci jsou Srbové, kteří uspěli v Lucembursku 3:1.

Francie díky gólům Comana, Lengleta a Ben Yeddera porazila Andorru 3:0. Stejně jako v sobotu proti Albánii ani tentokrát Griezmann neproměnil penaltu. "Les Bleus" si ve skupině H díky lepšímu skóre udrželi první místo před Turky, kteří si z Moldavska odvezli výhru 4:0 a stejně jako Francouzi triumfovali v pátém ze šesti duelů. Dvakrát se trefil Tosun. O tři body pozadu je Island, který prohrál v Albánii 2:4.

Kvalifikace fotbalového mistrovství Evropy 2020:

Skupina A:

Southampton: Anglie - Kosovo 5:3 (5:1)

Branky: 44. a 45.+1 Sancho, 8. Sterling, 19. Kane, 38. vlastní Vojvoda - 1. a 49. V. Berisha, 55. Muriqi.

Skupina B:

Vilnius: Litva - Portugalsko 1:5 (1:1)

Branky: 28. Andriuškevičius - 7. z pen., 62., 65. a 76. Ronaldo, 90.+2 Carvalho.

Lucemburk: Lucembursko - Srbsko 1:3 (0:1)

Branky: 66. Turpel - 37. a 78. A. Mitrovič, 55. Radonjič.

Skupina H:

Kišiněv: Moldavsko - Turecko 0:4 (0:1)

Branky: 37. a 80. Tosun, 58. Turuc, 88. Yazici.

Elbasan: Albánie - Island 4:2 (1:0)

Branky: 32. Dermaku, 52. Hysaj, 78. Roshi, 83. Cikalleshi - 47. G. Sigurdsson, 58. K. Sigthórsson.

St. Denis: Francie - Andorra 3:0 (1:0)

Branky: 18. Coman, 52. Lenglet, 90.+1 Ben Yedder.

před 52 minutami

Útok na ropná zařízení je odvetou Jemenců za agresi Saúdů, tvrdí íránský prezident

Útok na saúdskoarabská ropná zařízení byl odplatou Jemenců za agresi Saúdské Arábie, uvedl íránský prezident Hasan Rúhání. Informovala o tom agentura Reuters. K víkendovému útoku se sice přihlásili jemenští povstalci, Rijád ale vyjádřil pochybnosti, že úder byl veden z Jemenu, a Spojené státy tvrdí, že za akcí je Teherán. "Jemenci uplatňují své zákonné právo na obranu… útoky byly odvetným opatřením za dlouholetou agresi vůči Jemenu," uvedl Rúhání na tiskové konferenci v Ankaře, kde dnes s prezidenty Turecka a Ruska Recepem Tayyipem Erdoganem a Vladimirem Putinem jednal o syrské krizi.

před 57 minutami

Volejbalisté dostali na ME lekci od polských mistrů světa

Při rozlučce s Rotterdamem od druhého setu nedostali šanci a prohráli 18:25, 12:25 a 15:25. O postup do osmifinále budou Češi po dni volna bojovat již v Amsterodamu proti domácímu Nizozemsku a Černé Hoře.

Poláci vyhráli poslední dva světové šampionáty, ale na evropskou medaili čekají od roku 2011, kdy získali ve Vídni bronz. Proti českému výběru si připsali třetí vítězství na tomto ME ze tří zápasů.

Svěřenci Michala Nekoly mají bilanci jedné výhry a dvou porážek, a pokud chtějí postoupit do play off, potřebují skončit v šestičlenné skupině do čtvrtého místa.