Kvalifikace EURO 2020 • Skupina A • 20:45

Černá Hora - Česko

Černá Hora
0:3
0:0
Česko
54. Souček (Jankto)
58. Masopust (Jankto)
90+5. Darida (P)

Vítejte u online přenosu z kvalifikačního utkání na EURO 2020 mezi Černou Horou a Českem. Zápas začíná v úterý 10. 9. ve 20:45 a živě jej vysílá kanál ČT Sport.

Černá Hora se ve skupině A nachází na čtvrté pozici a za ní je pouze poslední Bulharsko. Černohorci dosud v kvalifikaci na EURO 2020 nevyhráli ani jeden zápas, pouze dvakrát prohráli a dvakrát remizovali. Své dva body zapsali za plichty 1:1 s Kosovem a právě s Bulharskem. Českému týmu podlehl celek z Balkánu jednoznačně 0:3. Dvě ze tří branek, které dosud Černohorci v kvalifikaci vstřelili, obstaral Stefan Mugoša.

Foto: Aktuálně.cz

Česko si posledním kvalifikačním zápasem pořádně zkomplikovalo svoji pozici. Přestože nad Kosovem vedlo 1:0, zaznamenalo nakonec porážku 1:2 a v tabulce je momentálně až na třetí příčce se šesti body. Ty získali naši reprezentanti za výhru 2:1 nad Bulharskem a 3:0 nad svým dnešním soupeřem. Na postupovou druhou příčku, kterou momentálně hájí právě Kosovo, tak česká reprezentace aktuálně ztrácí dva body. Nejproduktivnějším hráčem týmu je útočník Patrik Schick, který v kvalifikaci zaznamenal už čtyři branky.

Foto: Aktuálně.cz

Sestava Černé Hory

Petković - Marušić, Lagator, Tomašević, Radunović - Vukčević (C), Hočko - Boljević, Kosović, Vešović - Mugoša.

Náhradníci: Miljatović, Dragojević - Sekulić, Bakić, M. Janković, Beqiraj, Savićević, Jovović, Šćekić, B. Janković, Kojašević.

Sestava Česka

Jak je z pohledu na sestavu české reprezentace patrné, trenér Jaroslav Šilhavý sáhl oproti poslednímu zápasu jen k jediné změně. Na pravé straně obrany nahradila Pavla Kadeřábka Vladimír Coufal. Jinak se základní jedenáctka oproti zápasu proti Kosovu nikterak nemění. 

Pokud dnes Češi zvítězí, mají velmi dobrou šanci, že se v tabulce posunou na druhé místo. Kosovo, které je aktuálně druhé, dnes totiž nastupuje proti nejsilnějšímu celku skupiny A, tedy Anglii. Utkání se navíc odehraje na St. Mary's Stadium, takže doma budou hráči Albionu, kteří jsou jasnými favority. Zápas startuje rovněž ve 20:45. 

Kromě dvou dříve zmíněných zápasů ze skupiny A se dnes hraje ještě pět dalších kvalifikačních duelů. Ve skupině B se utká Litva s Portugalskem a Lucembursko se Srbskem. Skupina H přinese souboje Albánie s Islandem a Francie s Andorrou a Moldavska s Tureckem. Všechna utkání začínají shodně ve 20:45.

Česko hrálo proti Černé Hoře zatím třikrát a dosud od tohoto soupeře neinkasovalo! Všechny vzájemné zápasy vyhrálo a celkové skóre činí 6:0. Naposledy, jak už bylo zmíněno, Češi vyhráli v kvalifikaci na domácí půdě 3:0. 

"Přemýšleli jsme o více změnách, ve finále jsme se rozhodli jen pro tuto jednu. Chceme být nebezpeční po stranách a chceme využít klubovou součinnost Vladimíra Coufala a Lukáše Masopusta," prozradil trenér Jaroslav Šilhavý v rozhovoru pro Českou televizi. 

Oba týmy jsou na hrací ploše, zazní státní hymny obou celků. 

1.

Utkání právě začalo. 

1.

Ze hry uplynulo jen asi dvacet vteřin a Češi už zahrozili! Z pravé strany přilétl do šestnáctky centr, ale domácí obrana nakonec odvrátila míč na rohový kop. 

1.

Míč po rohu se odrazil až za pokutové území, odkud to zkusil Coufal. Balón však jen vysoko přeplachtil branku, a Petković tak bude vykopávat. 

3.

Boljević na pravé straně čekal na kolmici, jenže míč byl příliš dlouhý. Jako první tak u něj byl hostující hráč, který v klidu rozehrává. 

5.

Do zajímavé pozice si chtěl seběhnout Schick, jenže neuhlídal svoje postavení a ocitl se v ofsajdu. 

6.

Po souboji s Králem skončil na trávníku jeden z domácích fotbalistů, se kterým to nevypadá příliš dobře. Podle všeho se jedná o nějaký svalový problém, ovšem Král je v tom nevinně, v souboji se soupeře skoro nedotkl. 

8.

K přímému kopu od pravé pomezní čáry se postavil Jakub Jankto a po jeho rozehrávce bylo před brankou Černé Hory hodně divoko! Většina našich hráčů ale byla zády k brance, a tak nedokázala s potřebnou razancí poslat míč na branku. Poslední pokus měl Tomáš Souček, ten však nemířil přesně a navíc trefil míč jen hodně slabě. 

11.

Coufal na levé straně výborně přečetl hru a ve vysoké rychlosti vletěl do kombinace soupeře. Chybující hráč nakonec ale svoje zaváhání napravil a dobrým skluzem Coufala zastavil. 

11.

Až úplně od tyčky se Češi snažili poslat míč do ohně před branku, jenže obrana Černé Hory s problémy odkopla balón. Ten si ovšem na hranici vápna sebral Vladimír Darida, jehož prudkou střelu obětavě zblokoval jeden z Černohorců. Češi jsou i dál nebezpeční. 

13.

Míč od rohového praporku skončil přesně na hlavě Vukčeviće, který rychle odvrátil do bezpečí. 

14.

Bořil si snažil seběhnout na centr za obranu, jenže Boljević jej v poslední chvíli dostihl a míč odvrátil na roh. 

14.

Darida to zkusil dobrých pět metrů před šestnáctkou a míč poslal vysoko nad branku do sektoru českých příznivců. 

16.

Masopust dostal parádní centr do volného prostoru v pokutovém území, ale nesmyslně přihrál do země nikoho! Kdyby zkusil střelu, mohl Petkovićovi nadělat pořádné problémy. 

18.

Marek Suchý byl až příliš přátelský a rozhodčí mu za objetí soupeře píská faul. 

19.

Prudký míč do běhu směřoval na Mugošu, nakonec ale skončil až v rukavicích brankáře Vaclíka. 

21.

Mugoša ve vzdušném souboji prudce zasáhl Masopusta rukou. Sudí proto přerušuje hru, ta se nyní začíná hodně kouskovat. 

22.

Deni Hočko trefil centr pravačkou téměř ideálně a domácí mohli jít do vedení! Míč už mířil do bližšího rohu branky, ale Tomáš Vaclík výborně zasáhl a přizvedl balón na roh!

24.

A domácí dál vystrkují růžky. Tentokrát si v běžeckém souboji poradil Boljević s Králem a poté odcentroval. Míč ale skončil jen bezpečně v zámezí. 

26.

Jankto se na levé straně hezky uvolnil a v nouzi dokonce dokázal odcentrovat. Masopust však dostal balón hodně na dlouhou nohu a v podstatě neměl šanci, že by se vytočil ke střele. 

28.

Patrik Schick dostal od Masopusta dobrý centr za obranu, jenže v osobním souboji tělo na tělo se k míči neprodral. 

29.

Radunović chtěl vyslat vpřed Vešoviće, jenže se do míče moc opřel a balón končí až u Tomáše Vaclíka. 

30.

Domácí si vzadu neporozuměli a Petković rozehrál jen do autu. Češi tak můžou pokračovat v útočné kombinaci. 

32.

Alex Král na polovině hřiště vybojoval míč a mohl poslat vpřed Schicka. Přihrál však hodně nepřesně. 

32.

Mugoša si ze středu předkopl míč na pravou stranu šestnáctky a posléze vypálil po zemi. Tomáš Vaclík však výborně zasáhl nohou a zneškodnil další nebezpečnou šanci Černohorců. 

34.

Radunović nabral neskutečnou rychlost a nechal za sebou všechny české hráče. V pokutovém území pak ale celou akci zpomalil a poté už napálil jen Suchého. 

34.

Česká obrana je nyní hodně propustná! Další střela přišla z pravé strany, jenže tentokrát ji svým tělem zastavil Čelůstka. 

35.

S rohovým kopem soupeře si naši věděli rady a poslali míč pryč z vlastního pokutového území. 

36.

Masopust chtěl Součka pobídnout k vyběhnutí za obranu, v okamžik přihrávky však záložník Slavie už mířil na úplně opačnou stranu. 

37.

Alex Král chtěl hlavičkovat hodně nízko nad zemí a dostal kolenem od soupeře. Kontakt však nebyl nikterak velký, a tak Král bez větších potíží pokračuje ve hře. 

38.

Za postranní čarou se začíná rozcvičovat Jakub Brabec. Že by se chystala změna v české obraně?

38.

Tomáš Souček byl na středu šestnáctky úplně volný a dostal se k hlavičce, jenže dobře kopnutý roh Vladimíra Daridy poslal jen daleko vedle černohorské brány!

40.

Boljević si nebezpečně sbíhal za obranu hostí, ovšem pomezní rozhodčí si dobře všiml jeho ofsajdového postavení. 

42.

Hru nyní tvoří hlavně domácí hráči. Vukčević si tentokrát došel pro faul u půlící čáry. 

43.

Souček tentokrát fauloval Tomaševiće. Domácí se tak opět posunuli o něco blíže k naší brance. 

43.

Z levé strany zamířil do pokutového území českého týmu centr, ten však zaplul bezpečně do rukavic připraveného Vaclíka. 

44.

Jankto vypálil nečekaně a Petković vypadal hodně překvapeně. Až v poslední chvíli se rozhodl, že skákavý balón vyrazí na rohový kop. 

44.

Darida vyslal další dobrý roh, ale ani tentokrát z něj jeho spoluhráči gól nevytěžili. Souček se opět dostal k hlavičce a na zadní tyči si sbíhali ještě dva jeho spoluhráči. Janktova zpětná přihrávka pak už nikoho v bílém nenašla. 

45.

Vladimír Darida si před pokutovým územím připravil míč a parádní ránou zasáhl břevno! Teď už bylo vedení opravdu blízko! 

45+1.

Nastavuje se jedna minuta. 

45+1.

První poločas skončil. 

V první půli se skóre neměnilo. Češi začali hodně aktivně a v úvodních minutách byli lepším týmem, žádnou větší šanci, která by vyloženě volala po gólu, si však nevytvořili. Postupem času se dostávali více do hry i domácí fotbalisté, kteří se dostali hned do několika zajímavých možností. Tu vůbec největší však výborně zlikvidoval brankář Vaclík. V závěru poločasu mohl poslat Česko do vedení Vladimír Darida, orazítkoval však jen břevno. 

Druhý zápas skupiny A má podle očekávání jasný průběh. Přestože Kosovo vedlo už v první minutě 1:0, po úvodním poločase má Anglie jednoznačný náskok 5:1! Výborný zápas hraje Raheem Sterling, který vstřelil jednu branku a na další tři přihrál.

46.

Je tu avizované střídání. Marka Suchého střídá Jakub Brabec. 

46.

Začal druhý poločas. 

46.

Mugoša obešel jednoho ze soupeřů a posléze si došel k Čelůstkovi pro faul.

47.

Schick odvedl dobrou defenzivní práci a odhlavičkoval míč po Boljevićově přímém kopu. 

49.

Češi se momentálně drží na míči, ale nedaří se jim projít přes hustě poskládanou obranu Černohorců. 

51.

Masopust šel do osobního souboje, jenže ten vůbec neustál! Domácí se tak dostali k míči a rychle přešli vpřed. V rozhodující chvíli však ve středu vápna nebyl nikdo v červeném, kdo by zasáhl prudký centr. 

52.

Boljević nebezpečně centroval na rozeběhnutého Mugošu, Vaclík však situaci výborně přečetl a doběhl si pro míč! 

53.

Risto Radunović (MNE) podrazil Masopusta a dostává žlutou kartu. Češi navíc rozehrávají standardku od pravé pomezní čáry. 

54.

Česko dává gól! Jakub Jankto rozehrál přímý kop z pravé strany velmi dobře a ještě lépe si počínal v šestnáctce Tomáš Souček! Středopolař Slavie si výborně naskočil na centr a hlavičkou usměrnil míč do sítě.

56.

Mugoša chtěl rychle odpovědět, jenže ze střední vzdálenosti vypálil jen příliš vysoko.

58.

Česko dává gól! Po další standardní situaci hosté rychle navyšují svoje vedení. Jakub Jankto rozehrál rohový kop, který se odrazil až na hranici šestnáctky k Lukáši Masopustovi. Ten už na nic nečekal, práskl do míče a balón uklidil do brány. 

63.

Černohorci ale rozhodně nic nevzdávají. Tentokrát se snaží ohrozit Vaclíka útokem po levé straně. 

64.

Mugoša se dostal ve vápně k míči a po zpracování se dokonce vytočil ke střele. Míč ovšem zamířil jen hodně vysoko nad zařízení. 

65.

Další roh vypadal hodně podobně jako předchozí gólová situace! Tentokrát však zakončoval z hranice vápna Darida a domácí měli veliké štěstí v neštěstí. V pokutovém území totiž právě padal k zemi Vukčević, kterého míč zasáhl. 

66.

A s domácím kapitánem to nevypadá dobře. Ošetřující členové realizačního týmu, kteří k němu přiběhli, signalizují ke střídačce, že je potřeba střídat. 

68.

Nikola Vukčević pro dnešek skutečně dohrál, na hřiště přichází Marko Bakić. Kapitánskou pásku pak převezme Žarko Tomašević. 

69.

Na trávníku se začíná poněkud přitvrzovat. Po ostrém souboji s Bořilem zůstal na trávníku ležet Kosović a posléze pro změnu do Daridy zajel jeden z Černohorců. 

71.

Alex Král předvedl krásnou otočku kolem soupeře, ta mu ale k ničemu nebyla. Ještě předtím mu byl totiž odpískán faul. 

72.

Jakub Jankto po odpískání zakopl míč, jenže rozhodčí nyní signalizuje, že on hru nepřerušoval. Hvizd tak přišel pravděpodobně z tribuny. 

73.

Risto Radunovič střídá, místo něj přichází Fatos Bećiraj. Ve stejnou chvíli končí také Nebojša Kosović, kterého nahradí Vukan Savićević. 

75.

Adam Marušić (MNE) dohrál souboj s Janktem už úplně mimo hru a za svoje počínání dostává žlutou kartu. Za vzájemný souboj je však potrestán i Jakub Jankto (CZE). 

77.

Střídá i Jaroslav Šilhavý. Lukáše Masopusta, střelce druhé branky, nahradí na zeleném pažitu Jan Kopic. 

79.

Král zkoušel projít po pravé straně, ale přes Hočka neprošel. Hosté však budou vhazovat. 

80.

Jankto zahrál na polovině rukou, a tak je česká akce přerušena dříve, než pořádně začala. 

81.

Jan Bořil šel důrazně po míči a Boljeviće zezadu doslova podkosil. Není proto žádný div, že rozhodčí hru přerušuje. 

82.

Boljević rozeběhl nebezpečnou akci, jenže v rozhodující chvíli mu dal Mugoša míč zpátky hodně špatně. Střela černohorské jednadvacítky tak skončila v natažených rukách Tomáše Vaclíka.

82.

Za svoje počínání na polovině hřiště dostává žlutou kartu Tomáš Souček (CZE).

83.

Vladimír Darida vybojoval faul jen kousek před pokutovým územím soupeře! To je pro Česko dobrá pozice. 

84.

Vladimír Darida vypálil z přímého kopu hodně dobře, jenže Petković se vrhl do vzduchu a míč, který mířil pod horní tyč, vyrazil na roh! 

86.

Bećiraj šel do osobního souboje s Brabcem, ale český stoper si poradil velmi dobře. 

87.

Podruhé zazněl hvizd z tribuny ve chvíli, kdy byli Češi v zajímavé pozici. A nutno podotknout, že domácímu příznivci to podruhé vyšlo, hosté totiž přerušili svoji akci. 

89.

Schick v hlavičkovém souboji doslova zválcoval Marušiće. Hra je tak opět přerušena a rozehrávat budou Černohorci. Těm se však rychle krátí čas. 

89.

Vešović si došel pro faul a je z toho zajímavá pozice pro domácí. Ti budou rozehrávat standardku z levé strany. 

90.

Nízký centr však zasáhl jen hráče v bílém. Češi se okamžitě pokusili rozeběhnout protiútok, který byl však zastavený hned na polovině hřiště. 

90+1.

Nastavují se čtyři minuty. 

90+2

Michael Krmenčík střídá na hřišti Patrika Schicka. 

90+2.

Krmenčík se pustil do osobního souboje s Marušićem, ale přestože je ještě čerstvý, tak svého soka nepřetlačil. 

90+3.

Dlouhý míč končí až u Vaclíka, který balón v klidu vezme do rukavic a pomalu rozehraje. 

90+4.

Alex Král si došel pro faul v pokutovém území! Češi budou kopat penaltu! 

90+5.

Česko dává gól! Vladimír Darida si poradil s penaltou zkušeně a utkání ukončil třetí brankou svého týmu. 

90+4.

Utkání skončilo.

Je konec, Češi vítězí a díky tříbodovému zisku se posunou na druhé místo kvalifikační skupiny A! Česká reprezentace po rozpačité první části výborně vstoupila do druhé půle a dvěma slepenými brankami se dostala do pohodlné pozice. V poslední nastavené minutě pak vybojoval Alex Král penaltu, s níž si zkušeně poradil Vladimír Darida. Česko tak i podruhé v kvalifikaci porazilo Černou Horu 3:0 a připisuje si důležité body. 

Já se s vámi pro dnešek loučím a budu se těšit u další online reportáže. Na shledanou. 

Právě se děje

před 7 minutami

Stát letos vybere méně u daně z příjmu lidí i firem, výběr DPH stoupne

V letošním roce by příjmy státu u některých daní měly klesnout. Jde například o daň z příjmu fyzických osob i právnických nebo spotřební daně z minerálních olejů. Naopak více stát vybere u daně z přidané hodnoty (DPH) nebo i na sociálním a zdravotním pojištění. V dalších letech by příjmy státu z daní i ze sociálního pojištění měly růst, a to i například právě u daně z příjmu fyzických osob ovlivněné letošním zrušením superhrubé mzdy. V lednových odhadech přitom ministerstvo financí počítalo s poklesem příjmů z této daně i v roce 2022. Vyplývá to z přehledu, který ministerstvo financí zveřejnilo na internetu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy