Olomouc - Fotbalisté Sigmy Olomouc mají díky své účasti ve finále Česká pošta Cupu solidní šanci dostat se do pohárové Evropy. Zároveň je to ovšem klub, který byl v této sezoně potrestán za korupci.
A UEFA už v několika případech takové týmy do svých soutěží nepustila. Zdá se, že Sigmě to nehrozí.
O fotbalu čtěte více:
- Korupční kauza Sigmy a Bohemians jde znovu k soudu
- Žádná Liga mistrů: Fenerbahce vyloučil vlastní svaz
- Titul, Liga mistrů i Evropská liga: Kdo všechno je ve hře?
Rozhodující slovo by měla mít národní asociace. A její šéf Miroslav Pelta pro deník Aktuálně.cz řekl: "Myslím, že v tuhle chvíli nehrozí, že by UEFA Sigmu do svých soutěží nepustila."
Podle informací našeho deníku by každopádně celý případ měl dnes řešit výkonný výbor Fotbalové asociace ČR.
Fenerbahce nebo Volos slyšely: Ne!
Ty případy jsou celkem čerstvé. Turecký Trabzonspor s Ondřejem Čelůstkou v sestavě si loni zahrál Ligu mistrů díky tomu, že do ní UEFA a turecký svaz nepustili Fenerbahce. To kvůli tamní úplatkářské aféře.
Podobným případem byl v Evropské lize řecký klub Olympiakos Volos.
Ani Sigma Olomouc nemá čistý tretní rejstřík. Za aféru spojenou se zápasem proti Bohemians Praha vyměřila disciplinárka Hanákům čtyřmilionovou pokutu a sebrala jim 9 bodů z tabulky.
Brankář Petr Drobisz, který měl soupeřící straně údajně předávat úplatek, dostal osmnáctiměsíční distanc. A pokutu 200 000 korun.
Olomoucký Gajda: Předseda řekl, ať jsme v klidu
Nabízí se tedy úvaha, jestli Sigmu Olomouc, v případě jejího postupu do pohárové Evropy, nečeká podobný osud jako Fenerbahce nebo Volos.
"To byly úplně odlišné případy," míní ředitel olomouckého klubu Jaromír Gajda. "Předseda svazu i licenční manažer nás ujistili, že můžeme být klidní. Pokud si to kluci na hřišti uhrají, tak evropský pohár kopat budou."
A zdá se, že má pravdu. "UEFA na takové případy nemá žádnou jasně danou legislativu. Dá na doporučení národních asociací," říká Petr Fousek, český expert na předpisy UEFA a FIFA.
Rozhodující slovo tedy, zdá se, bude mít Fotbalová asociace ČR. A té šéfuje Miroslav Pelta. "Mé osobní stanovisko je takové, že Sigmě v téhle chvíli nehrozí nebezpečí, že by ji UEFA do svých soutěží nepustila." říká předseda.
Upozorňuje na to, že soudní řízení v této věci ještě není ukončeno.
Případ stále řeší soudy, státní zástupce se odvolal
Na první instanci soud nikoho z obviněných nepotrestal, neboť neuměl prokázat jejich vinu. Soudce však v závěrečné řeči konstatoval, že ke korupci ve spojitosti se zápasem Olomouc-Bohemians Praha došlo. Státní zástupce se odvolal a případ se přesouvá ke Krajskému soudu v Ostravě (pobočka Olomouc).
"Musím si ještě pořádně přečíst verdikt té naší disciplinární komise, nejsem si jistý, jestli se tam mluví přímo o korupci," přemítá Miroslav Pelta.
Podle tiskové zprávy vydané po příslušném zsaedání disciplinárky trestala Goldova komise Olomouc za nekalé ovlivňování zápasu a porušování řádů.
UEFA používá pro "cinklé" zápasy termín "fixing matches" - a do této kolonky by se klasifikace olomouckého případu jistě vešla.
Plzeňské finále nabízí Hanákům místenku do Evropy
Olomoucké teď čekají dva zápasy v řadě proti pražské Spartě. Už dnes večer proti ní vyběhnou na Letné v ligovém mači, ve kterém zkusí získat ještě nějaký ten bodík pro větší klid v sestupovém pásmu.
Ve středu se pak v Plzni oba týmy utkají o Pohár České pošty. Pokud Sigma finále vyhraje, má nárok na postup do 3. předkola Evropské ligy.
Pokud by vyhrála Sparta, museli by Hanáci čekat na to, jak dopadne ligová soutěž. Pokud by v ní Letenští navzdory současné ztrátě ještě dokázali triumfovat, na Hanáky by právo startu v Evropské lize přešlo i skrze pozici poraženého finalisty.
V případě, že Sparta vyhraje pohár, ale v lize skončí na druhé či třetí příčce, bude mít ovšem Olomouc smůlu. V takovém případě by před ní dostal přednost čtvrtý celek konečné ligové tabulky.
Z korupčního cejchu Olomouce by mohla těžit Boleslav
Na ní nyní trůní FK Mladá Boleslav. V případě, že by výše popsané varianty přeci jen poslaly místenku do pohárové Evropy na Hanou, mohli by mít teoreticky právě Středočeši největší zájem na tom, aby byla uplatněna podobná sankce jako v případech Fenerbahce nebo Volosu.
"Já to tady nemám s nikým prodiskutované, ale cílem před sezonou určitě byl postup do evropských pohárů, takže já myslím, že bychom to v takovém případě jako klub rozporovali," vyjádřil se pro deník Aktuálně.cz nejprve Jiří Koros, mluvčí mladoboleslavského klubu.
Pak se ovšem reportér Aktuálně.cz spojil i s Jaromírem Šeterlem, generálním ředitelem FK Mladá Boleslav. A ten stanovisko klubu prezentoval jinak: "Vůbec jsme se tady o tom nebavili, ale myslím, že bychom byli zajedno v tom, že takovou věch bychom nerozporovali. Ať poháry kope ten, kdo si je uhraje sportovní cestou. Nechtěli bychom těžit z cizího neštěstí."
Šeterle: Těžit z cizího neštěstí? To ne
Na otázku, zda odhalenou a potrestanou korupci vnímá jako cizí neštěstí, odvětil: "Ten zápas s Bohemians Praha se odehrál už před několika lety. V Olomouci už teď působí jiní lidé, proč by měli trpět za něco, co způsobili ti, co už v jejich klubu nejsou?"
Stanovisko muže, který by měl v této věci za Mladou Boleslav poslední slovo, tedy prezidenta klubu Josefa Dufka, se bohužel získat nepodařilo.