Konečně: Slavia v Evropě zabrala, potopila Bělehrad

20. 8. 2009 21:51
Slavia Praha - CZ Bělehrad 3:0
Zdeněk Šenkeřík se raduje ze své branky do sítě CZ Bělehrad
Zdeněk Šenkeřík se raduje ze své branky do sítě CZ Bělehrad | Foto: Jan Langer

Praha - Konečně! Skoro dva roky trvalo, než se fotbalisté pražské Slavie dočkali výhry na evropské scéně.

Po ostudném vyřazení z předkola Ligy mistrů si spravili chuť ve čtvrtek, kdy porazili Crvenu Zvezdu Bělehrad jasně 3:0.

Znamená to, že český mistr pojede k odvetě do Srbska s velkým náskokem a postup do základní skupiny Evropské ligy je hodně blízko.

Utkání rozhodl dvěma góly Šenkeřík, výsledek pečetil střídající Vlček.

Slávisté si tak na konci zápasu mohli užít zasloužené ovace od fanoušků a po dlouhé době se Edenem rozlehl bujarý chorál "Ať žije Slavie."

Zápas jsme sledovali on-line ZDE

Byli u toho ovšem jen nejvěrnější fanoušci českého mistra, kterých přišlo zhruba dvanáct tisíc. Jen tak mimochodem, podobná návštěva přišla do Edenu vloni i na nepříliš atraktivní duely s Kladnem či Zlínem.

Přesto byla atmosféra ze strany domácích příznivců výborná.

Trenér domácího celku Karel Jarolím posadil na lavičku kapitána Vlčka a pásku předal Jaroslavu Černému. Opět míchal se sestavou, do obrany vrátil Čelůstku, ačkoliv byl za podobná rozhodnutí v poslední době kritizován.

Zápas začal překvapivým a pořádným tlakem hostů. Už po dvou minutách rozvlnil síť Lekič a někteří fanoušci Bělehradu už už zvedali ruce. Míč ale spadl jen do boční sítě. Těsně vedle mířil za pár vteřin také Bogdanovič.

Po šesti minutách zahrozila i Slavia. Na letící balon od Čelůstky si parádně naběhl Hloušek, jenže bývalý hráč Jablonce střílel pouze do rukavic brankáře Pavloviče.

Šenkeřík po tlaku rozjásal Eden

Hra se poté uklidnila. Ne snad proto, že by opadlo tempo, ale spíše se fotbal začal trochu kouskovat. Po dramatickém úvodu ubylo šancí, ale nadějné akce - zvláště Slavie - byly k vidění i dál.

Jako třeba když po šestnácti minutách nebezpečně pálil Ragued nebo když se k balonu ve vápně dostal Šenkeřík a jeho pokus skončil u stínícího beka. Domácí měli sice převahu, jenže museli si dávat pozor i na zadní vrátka.

Po půlhodině zavinil zmatek ve slávistické obraně kapitán Lazetič, brankář Hanuš se štěstím odražený balon lapil do náruče. Na druhé straně pak vyloženou šanci spálil Volešák, jenž po centru Belaida hlavičkoval těsně vedle tyče.

Čtěte více: Teplice po infarktovém závěru prohrály s Hapoelem 1:2

Slavia ubránila čisté konto
Slavia ubránila čisté konto | Foto: Jan Langer

Slávisté se přece jen ještě v prvním poločase dočkali první branky.

Eden rozjásal autor hattricku z utkání proti Bohemians Praha Zdeněk Šenkeřík, jehož v 34. minutě našel po centru z levé strany Hloušek a osmadvacetiletý forvard se trefil hlavou přesně.

Autor úvodní branky poté při nevinné situaci inkasoval úder do hlavy ve vápně, leč belgický rozhodčí Allaerts penaltu neodpískal.

Eden se zlobil i chvíli nato, kdy mohl po faulu Saviče postupovat Hloušek, tentokráte však rozhodčí pískl a z následné standardní situace nic nebylo.

Možná i tento moment mohl za to, že ze zbytku první půle byla okopávaná místo fotbalu. Hráči se kromě jednoho nadějného brejku Slavie káceli k zemi, protestovali u sudího a Ninkov do něj jednou dokonce úmyslně střelil míč. Trestu unikl.

Šenkeřík prolomil defenzivu hostů

Rovněž po pauze se v Edenu hrál napínavý zápas a většinou se o to starali domácí.

Hned zavřeli bělehradský tým na jeho polovině a hosté povětšinou odkopávali míče. Už se na to asi nemohli fanoušci Crveny Zvezdy dívat, a tak těsně poté, co Černý kopl rohový kop, přilétla k jeho nohám světlice od hostujících fanoušků.

Také na tribunách ovšem vládli slávisté. Hnali své mužstvo dopředu a odměnou jim byl míč v síti gólmana Pavloviče.

Zmatky v tragické obraně srbského celku potrestal svým druhým gólem Šenkeřík. Trefil se ovšem po hodně krkolomné situaci, kterou asi bude hostující trenér Petrovič svým bekům dlouho vyčítat.

První střela slávistického útočníka doputovala k Černému, po němž se míč dostal k Hlouškovi, jenž si ve vápně všiml lépe postaveného Šenkeříka a ten se ranou po zemi nemýlil - 2:0.

Střídající Vlček pečetil výhru

Hosty nejenže inkasovaná branka neprobudila, naopak je poslala ke dnu.

Do konce zbývalo 25 minut a rozjetí fotbalisté Slavie dál útočili. Hned z další akce zkoušel vystřelit při chuti hrající obránce Suchý, pak po rohu pálil Černý, také on však mířil nad bránu.

Vytoužený náskok domácí nejen udrželi, ale ještě navýšili.

Postaral se o to střídající Stanislav Vlček, který v 81. minutě potvrdil roli nejzkušenějšího hráče v červenobílém dresu. Pokus Černého brankář Pavlovič vyrazil před sebe, kam naběhl právě Vlček a potřetí rozvlnil síť.

Ačkoliv slávisté do posledních vteřin bojovali o další gól, výsledek nezměnili. Přesto mohou být spokojeni.

Slavia Praha - Crvena Zvezda Bělehrad 3:0 (1:0)
34. a 65. Šenkeřík, 81. Vlček.
Rozhodčí: Allaerts - Huens, Dens (všichni Belg.). ŽK: Šenkeřík - Ninkov. Diváci: 12.625.
Slavia: Hanuš - Čelůstka (62. Krajčík), Suchý, Vomáčka, Hubáček - Belaid, Volešák, Ragued, J. Černý - Šenkeřík (72. Vlček), Hloušek (88. Janda). Trenér: K. Jarolím.
Crvena Zvezda: Pavlovič - Ninkov, Savič, Tutorič, Vilotič - Lazetič, Issah (70. Ignjatijevič), Savio, Bogdanovič (90.+1 Nikolič), Srečkovič (46. Perovič) - Lekič. Trenér: Petrovič.