Klub baletek? Baník je pro smích a krize nekončí

Martin Jůzek
18. 5. 2009 12:00
Baník má na jaře na svém kontě stále jen jednu výhru
Podobné děkovačky fanouškům skončily s odchodem Václava Svěrkoše
Podobné děkovačky fanouškům skončily s odchodem Václava Svěrkoše | Foto: Ondřej Besperát

České Budějovice - Měli prohánět Slavii a bojovat o titul. Měli prohánět další ambiciózní týmy jako Mladou Boleslav, Spartu a Liberec. Měli se dostat do evropských pohárů.

Ovšem to by nesměl klub pustit do zahraničí dvě výrazné opory: Václava Svěrkoše a Tomáše Galáska. Oba patřili k tahounům týmu a mohli se chlubit reprezentačními zkušenostmi i startem na evropském šampionátu.

Jakmile odešli, snům - stejně jako sportovním úspěchům - byl konec.

Čtěte dále: Slavia ještě neslaví. Spartu opět spasil ´žolík´ Kadlec

Nevíte, o koho jde? Přece o fotbalisty Baníku Ostrava, kteří se stále nemohou vymanit z pořádně hluboké krize. Vždyť slezský klub vyhrál na jaře jediný zápas! A to nastoupil s domácím pohárem do čtrnácti duelů.

Asi něco podobného zažili na Bazalech snad v sezoně 2005/2006, kdy nevyhráli ani jedno z devíti utkání po sobě. Snad srovnatelné tápání se potom datuje do roku 2000, kdy se z vítězství neradovali ve dvanácti střetnutích.

Těžko říct, kdy byla současná mizérie Baníku největší. Jisté je pouze to, že ještě neskončila. V neděli totiž ostravští hráči neuspěli ani v Českých Budějovicích, kde prohráli 2:3.

"Jsme už pro smích," řekl po dalším neúspěchu záložník Tomáš Mičola, který zaznamenal obě branky hostů.

Každý si musí sáhnout do svědomí

Baníku nepomohlo ani to, že se dostal do vedení.

Domácí tým třemi brankami otočil skóre a po vydřené výhře se mohl radovat ze tří bodů, které mu definitivně zajistily záchranu v elitní soutěži.

Nemít za sebou vydařený podzim, musel by se o udržení strachovat i nyní devátý tým, jemuž nepomohla trenérská výměna.

Pod vedením Karla Večeři i manažera Vernera Ličky získali jen pět bodů! I nyní poslední Žižkov uhrál na jaře o dost víc bodů (11).

Výkony ostravských fotbalistů nevylepšila ani pokuta, kdy se hráči složili divákům na vstupné. A v létě se kromě nového kouče očekává řez kádrem. Bude zapotřebí.

Čtěte také: Liberec titul nezíská. Kladno se přiblížilo záchraně

"Jsme jako baletky," sypal si popel na hlavu Mičola, podle něhož tým nedodržuje taktické pokyny.

Vůbec se Baníku nedaří v defenzivní činnosti a i kvůli deseti inkasovaným brankám prohrál popáté za sebou. "Je to vina nás všech, když si musí sáhnout do svědomí. Nejde to házet jen na obránce, celkově to je špatné," dodal Mičola.

Hráče snad mohlo těšit jen to, že zápas neviděl žádný fanoušek hostů. Ačkoliv do jihočeského města přicestovala zhruba padesátka fanoušků, všichni zůstali jen před stadionem.

Klub z Budějovic avizoval, že vstupenky se prodávají jen dopředu a na jméno. Ostravští příznivci ale zase protestovali proti přemrštěným cenám lístků, které stály více než do jiných sektorů - 190 korun.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 3 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy