14. Příbram 28 25:39 28
15. Zlín 28 23:42 26
16. Žižkov 27 26:37 22

Praha - Pražská Slavia si bude muset na oficiální oslavy titulu ještě chvíli počkat.

Rozhodli o tom fotbalisté Sparty, kteří v nedělním večerním zápase osmadvacátého kola Gambrinus ligy přetlačili na domácím hřišti Bohemians Praha 1:0.

Letenskému celku zajistil tříbodový zisk, stejně jako proti Baníku Ostrava, mladý útočník Václav Kadlec. Ten pět minut před koncem využil vysunutí střídajícího Pirosky a chladnokrevně překonal do té doby neprůstřelného gólmana Beláně.

Sparta měla od záčátku o co bojovat. Po odpoledním zaváhání Liberce si totiž mohla zajistit opětovný postup na druhé místo.

Trenér Jozef Chovanec proto v základní sestavě opomenul bezgólového útočníka Jana Holendu a dal od úvodních minut šanci mladíčkovi Václavu Kadlecovi.

Stále ještě šestnáctiletého forvarda ovšem v úvodních minutách zastínil jeho kolega Marek Kulič.

Ten se již v jedenácté minutě dostal nadějné příležitosti, ale po Zemanově přiťuknutí branku soupeře z bezprostřední blízkosti minul.

Sparta byla i v dalších okamžicích aktivnější, respektive hosté spíše působili bezzubým dojmem a bránili nerozhodný stav, který by jim zajišťoval jistotu záchrany v nejvyšší soutěži.

Letenští se snažili přetavit ve vedoucí branku i standardní situace, jenže když už si je vypracovali, tak je nedokázali přesně zahrát. Trenérské duo Kmoch - Hašek proto na lavičce jen nechápavě kroutilo hlavou.

Otevřít účet utkání mohl nakonec v sedmadvacáté minutě Ondřej Kušnír. Toho oslovil po Bergrově centru ke skórování Kucka, jenže mladý obránce nedokázal ani nadvakrát dopravit míč přes obětavého Beláně do sítě.

A když se to později nepovedlo ani Kadlecovi, jehož střela z úhlu nemířila ani do prostoru mezi třemi tyčemi, skončila první půle bezbrankovou remízou.

Kulič vypískán, Kadlec opět hrdinou

Stejný obraz hry pokračoval i ve druhé půli. Domácí měli i nadále poziční převahu, přesto se do vyložených příležitostí dostávali zřídkakdy.

Do jedné z mála se v osmapadesáté minutě hnal Marek Kulič, ale znovu ani netrefil hostující bránu.

A když sparťanský útočník vzápětí nezvládl ani triviální přihrávku, počastovaly ho nespokojené tribuny pískotem a nepřestaly do té doby, dokud nebyl zkušený forvard vystřídán Bonym Wilfriedem.

Více také: Bohemka slaví. Po roce se vrací do Gambrinus ligy

Zápas směřující k remíze se snažil odvrátit Patrik Berger. Záložník prověřil v dalších minutách hned dvakrát pozornost brankáře Beláně z hranice pokutového území, jenže ani jeden z jeho střeleckých pokusů v síti neskončil.

Bohemians začali s přibývajícím časem takticky kouskovat hru, čímž ještě vystupňovali všeobecné napětí, a když ještě střídající Andronic viděl za faul na Kušníra jen žlutou kartu, zlobil se Tomáš Řepka s celým domácím stadionem i na rozhodčího.

Sparta nepřestávála stupňovat svůj tlak. Blízko rozhodnutí byl Zeman ovšem, jeho pohotová rána skončila jen na tyči. Po dalším rohovém kopu vyskočil nejvýše zase Řepka, ale Beláň držel po mrštném skoku nadále čisté konto.

Hrdinou se tak v samotném závěru stal znovu mladičký žolík Václav Kadlec.

Pět minut před koncem vysunul po nedůrazném Obermajerově zákroku nového "spasitele" střídající Piroska a odchovanec Bohemians 1905 chladnokrevným zakončením odstartoval všeobecnou euforii.

Letenský celek se tak nyní vrátil na druhé místo, které zajišťuje postup do předkola Ligy mistrů.