Kladivo na chuligány. Vstupenky budou jen na jméno

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
10. 11. 2010 7:30
Fotbalová liga nové nařízení zavede od příští sezony
Maskované setkání. Na fotbalové fanoušky dohlíželo v Praze na 500 policistů. Celou situaci navíc ze vzduchu monitoroval policejní vrtulník a v terénu byl také antikonfliktní tým.
Maskované setkání. Na fotbalové fanoušky dohlíželo v Praze na 500 policistů. Celou situaci navíc ze vzduchu monitoroval policejní vrtulník a v terénu byl také antikonfliktní tým. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Fanoušci Baníku Ostrava dlouho marně bojují proti 'vstupenkám na jméno', tedy nařízení, které od nové sezony zavedlo v platnost vedení ostravského klubu.

Nejenže se jim svým bojkotem nařízení zrušit nepodařilo, po potyčkách s policií před stadionem na Bazalech během sobotního zápasu s Plzní se Českomoravský fotbalový svaz rozhodl od příští sezony toto 'pravidlo' zavést na všech ligových stadionech.

Vedení ČMFS se k tomuto kroku rozhodlo poté, co jeho předseda Ivan Hašek jednal s ministrem vnitra Radkem Johnem a ředitelem pořádkové policie Petrem Sehnoutkou.

Čtěte také:
Horváth: Slzák znám. Kluci si s ním hráli ve škole
Plzeň vyhrála v Ostravě, nezastavil ji ani slzný plyn
Chátra, která "je" s Baníčkem

To ovšem není jediné opatření, které chce ČMFS od příští sezony zavést do praxe.

Klubové kamery budou fanoušky sledovat už při cestě na zápasy a John požádá ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila, aby přímo na stadionech byli mobilní soudy a soudci. Ti by ihned trestali příznivce, kteří by porušili zákony.

Zprávu přinesly televize Nova a Česká televize a potvrdil ji mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák.

John: Extremisty musíme dostat ze stadionů úplně

Haškovou prioritou je zrychlené soudní řízení při rizikových utkáních přímo na stadionech.

"Jako to praktikuje třeba Sparta. Svaz by to velmi přivítal jako nástroj proti výtržnostem. Samozřejmě jsem si vědom, že je potřeba to projednat ještě s ministerstvem spravedlnosti," řekl ČTK předseda ČMFS.

Vzhůru na Eden. Lidská řeka ohraničená břehy černých uniforem prošla Vršovickou ulicí od nádraží ke stadionu.
Vzhůru na Eden. Lidská řeka ohraničená břehy černých uniforem prošla Vršovickou ulicí od nádraží ke stadionu. | Foto: Ondřej Besperát

"Počet problematických zápasů, kdy je nutný zásah policie, se snížil, ale naše úsilí musí pokračovat, dokud výtržníky, kteří se rekrutují hlavně z řad extremistů, nedostaneme ze stadionů úplně.

Myslím, že zákaz vstupu na utkání po dobu až deseti let je dostatečná hrozba, která fanoušky odradí od výtržností. Je důležité, aby se tyto tresty tvrdě a důsledně uplatňovaly ve větší míře než dosud," uveld John v tiskové zprávě.

Reagoval tak na události, které se děly při sobotním zápase v Ostravě. Policie po nich zadržela 12 fanoušků Baníku a čtyři z nich obvinila z útoku na veřejné činitele. 

Podle televize Nova vyprovokovali sobotní výtržnosti pravděpodobně pravicoví extremisté, kteří se podle Johna nyní přesunuli mezi fotbalové chuligány.

Novák se nechal slyšet, že ministerstvo vnitra vytvoří materiál nazvaný "Zpráva o situaci v oblasti diváckého násilí, dopadu koncepce v praxi a návrzích dalších opatření", který dostane vláda do konce listopadu.

Baník zavedl nařízení už od této sezony

Nařízení o vstupenkách na jméno vzniklo v české nejvyšší soutěži před dvěma lety právě z toho důvodu, aby byl zamezen vstup na stadion právě známým fanouškovským 'firmám' Baníku.

Nejdříve ho vůči fanouškům Baníku zavedla pražská Slavia, poté se k ní připojila Sparta a nakonec ho oba týmy zavedly proti fanouškům soupeře v derby.

Baník se však jako první tým uchýlil letos v létě (po incidentech svých fanoušků v posledním kole minulé sezony v Příbrami) k tomu, že nařízení se vstupenkami na jméno, resp. vydávání fanouškovských karet zavedl pro vlastní fanoušky na Bazalech.

 

Právě se děje

Další zprávy