Finančně se zabezpečit v zahraniční lize je snahou většiny dobrých hráčů. Mnozí dobré angažmá neseženou, ti co podepsali smlouvy často neuspějí.
O přestupech a práci s mladými talenty jsme hovořili s Tomášem Klečkou, manažerem společnosti NEHODA SPORT a.s., která zastupuje mimo jiné Pavla Nedvěda a Zdeňka Grygeru.
Kdy se dočkáme nějakého velkého přestupu z Gambrinus ligy do Anglie?
Může to být v obou přestupních termínech. Ale protože je liga na ostrovech v plném proudu, myslím si, že větší šance je až v létě. Loni odešli do Anglie především mladí hráči - Pekhart a Štěch. Nevylučuji, že je budou následovat další. Z Gambrinus ligy má reálnou šanci Tomáš Sivok ze Sparty, ale tomu komplikují život zranění.
Hodně hráčů odchází do Ruska a Turecka, proč?
Ruské i turecké kluby mají relativně dost peněz a umí vytvořit zajímavé podmínky nejen hráčům z východní Evropy, ale i Brazilcům a ostatním.
Říká se, že naše soutěže jsou doslova vybrakované. Dá se tedy najít nějaký perspektivní talent?
Loňský rok byl pro český fotbal úspěšný v juniorských kategoriích, získali jsme dvě medaile z ME, zajistili si účast na letošním šampionátu jednadvacítek. Není pochyb o tom, že vyrůstají nové hvězdy. Sedmnáctiletý talent Tomáš Necid se Slavie má nakročeno do velkého fotbalu. Nejlepší střelec evropského šampionátu a zároveň už rozhoduje utkání v Gambrinus lize. Na přestupovém trhu byli vždy rození střelci tím nejcennějším zbožím.
Mohou trenéři v Gambrinus lize, kde jsou pod velkým výsledkovým tlakem, pracovat dlouhodobě s talentovanými hráči?
Nejsem si zcela jistý, zda jsou trenéři u nás pod nějakým tlakem ve srovnání s evropskou špičkou. Je to jedna z cest, jak dlouhodobě zajistit fungování ekonomiky klubů. Vychovat mladé hráče, dát jim šanci a prodat je. Spíše se domnívám, že to bude nezbytná nutnost takto postupovat u většiny klubů. Pochopitelně budou výjimky, pokud si český klub vybojuje účast v Lize mistrů, nemůže spoléhat jen na talenty.
Hodně rodičů vkládá naděje do svých mladých fotbalistů, co by jste jim poradil?
Aby neuspěchali odchod do zahraničí a zároveň nezapomínali na vzdělávání svých kluků. Přestupy v mládežnickém věku jsou obrovské riziko a ani příjmy v prvních letech nezaopatří nikoho na celý život. Je důležité se umět prosadit v mládežnických reprezentacích a získávat zkušenosti v Gambrinus lize. Někdo přechod z dorostu k dospělým zvládne téměř okamžitě, u některých to může třeba dva tři roky trvat.