Norský ústup ze slávy snad nemá konce. Strůjce islandského zázraku převzal tým bez žádné ctižádosti

David Janeczek David Janeczek
10. 6. 2017 7:04
San Marino proti Norsku zažilo úspěch desetiletí. Kam až se propadne kdysi hrdé fotbalové Norsko a pozvedne norskou reprezentaci strůjce islandského zázraku?
Kouč norského národního týmu Lars Lagerback
Kouč norského národního týmu Lars Lagerback | Foto: ČTK

Praha - Fotbalisté Norska jsou ze všech evropských kvalifikačních skupin o postup na mistrovství světa v Rusku možná největším zklamáním. V pěti zápasech porazili pouze San Marino.

A to ještě s fotbalovým trpaslíkem do 77. minuty remizovali 1:1. Navíc San Marino vstřelilo proti Norsku branku na venkovním hřišti poprvé od roku 2001. Radost po Stefanelliho gólu neznala mezí. 

Norové na konci devadesátých let hráli osmifinále mistrovství světa, kde dokonce nesmírně urputnou hrou zdolali Brazilce. Naposled se však velkého turnaje zúčastnili na Euru 2000, kde zase přehráli Španělsko.

Ústup severského týmu dokonale ilustrovala nepovedená baráž na loňský evropský šampionát, kde se představilo hned 24 týmů ze starého kontinentu, tedy téměř polovina reprezentací z Evropy.

Jenže zatímco česká reprezentace a další evropské týmy druhého sledu před každou kvalifikací cílí k postupu na závěrečný turnaj, tak Norsko došlo až do fáze fotbalové rezignace. "Kouč Per-Mathias Hogmo nemá před kvalifikací o mistrovství světa žádné objektivní cíle," vydala Norská fotbalová asociace prohlášení na začátku probíhající kvalifikace. 

Norové nemohli najít nového kouče

Přestože kouč Hogmo nebyl pod téměř žádným tlakem, neunesl vývoj kvalifikace a po pražské porážce od českého týmu raději sám odstoupil. "Mám nadále velkou důvěru v tým a hráče. Nakonec jsem ale dospěl k názoru, že tlak na mužstvo a také na realizační tým je příliš velký a že bude správné, když odstoupím," vyprávěl tehdy kouč, pod kterým spadlo Norsko v žebříčku FIFA nejníže v historii.

Momentálně se Norsko nachází na 87. místě žebříčku mezi Gabonem a Qatarem. V Evropě jsou na tom lépe třeba i Faerské ostrovy. Nory může alespoň trochu těšit, že je sousední Finsko na tom ještě hůře.

O tom, že ve vlajkové lodi norského fotbalu není něco v pořádku, mohla fotbalová veřejnost vytušit i z jednání s potenciálními trenéry na post reprezentačního kouče. Norové byli bez trenéra od poloviny loňského listopadu, nového kouče angažovali až na začátku února. 

Hogmovo místo nejprve odmítl legendární norský útočník a jeden z nejlepších žolíků fotbalové historie Ole Gunnar Solskjaer. Místo spasitele norského fotbalu přijal až necelé dva měsíce před dalším reprezentačním srazem zkušený strůjce islandského zázraku Lars Lagerback

Islandský hrdina stojí před další výzvou

"Je to výzva, která mě opravdu motivuje. Dosavadní výsledky Norska v kvalifikaci nebyly dobré, ale v týmu vidím potenciál. Když to dokázal Island, může se to podařit i s Norskem. Kvalifikační skupinu už asi nevyhrajeme, ale druhé místo a play off o MS jsou stále možné," vyprávěl po příchodu k norskému národnímu týmu Lagerback. 

Jenže asi ani ti největší optimisté nemohli čekat, že se zkušeným Švédem přijdou okamžité výsledky. V březnu ještě mohli Norové vykřesat postupovou naději v Severním Irsku. Po prohře 0:2 zůstali Lagerbackovi svěřenci na třech bodech a postupu už mohou jen snít. 

Přesto si Norové nemohou dovolit vypustit zbytek kvalifikace. Pokud by pokračovali v podobných výkonech, skončili by v pátém výkonnostním koši pro losování další kvalifikace o Euro 2020. 

"Norsko rozhodně nemá horší hráče než Island. Teď už bude boj o potup složitý, ale nepochybuji o tom, že v kvalifikaci o mistrovství Evropy 2020 můžeme bojovat o postup," prohlásil Lagerbäck před zápasem s Českem, které chce za každou cenu porazit. 

 

Právě se děje

Další zprávy