Gandalf českého fotbalu slaví 75. Připomeňte si jeho kariéru

Karel Brückner ve čtvrtek oslaví své 75. narozeniny. Podívejte se na jeho kariéru obrazem.
Karel Brückner, to je ve fotbalovém světě pojem. I když už koučování přenechal mladším, stále je považován za jednoho z největších odborníků fotbalové taktiky českého původu. To se dá říci i v den jeho 75. narozenin.
Většina úspěchů trenérského mága, přezdívaného podle vzezření "Gandalf" (či Klekí Petra), se váže k mateřskému klubu Sigma Olomouc a především reprezentaci. V ní jako blyštivý drahokam září povedený turnaj Euro 2004 v Portugalsku.
Fenomenální jízda, kterou odstartoval neskutečný obrat v utkání s Nizozemskem, skončila až v semifinále turnaje. Na této fotce vidíte, jak právě po zápase s Nizozemci Brückner slaví s motorem svého týmu Pavlem Nedvědem výhru 3:2.
Český tým na povedeném turnaji zastavilo až ultradefenzivní Řecko, které rozhodlo "stříbrným" gólem na konci první části prodloužení. Souboj trenérských mágů tehdy vyhrál Otto Rehagel, jenž nakonec s Řeky na portugalském turnaji senzačně slavil titul.
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Sport ČTK Reuters Sport, ČTK, Reuters
13. 11. 2014 11:28
Trenérská legenda české fotbalové reprezentace Karel Brückner slaví 75. narozeniny.
 

Právě se děje

před 21 minutami

Po odstávce znovu začal vyrábět druhý blok Dukovan

V Jaderné elektrárně Dukovany začal v noci na úterý po dvouměsíční přestávce znovu dodávat elektřinu druhý blok. První parní turbína v něm byla připojená 27 minut před pondělní půlnocí, druhá úterý ve 04:11.Vyrábí tak tři ze čtyř dukovanských bloků. Plánovaná odstávka bloku číslo jedna spojená s výměnou části paliva za čerstvé, kontrolami a servisem zařízení, začala 13. listopadu, potrvá do konce roku.

Elektrárna Dukovany má celkový instalovaný výkon 2040 megawattů. Kvůli pravidelné výměně části paliva už letos stály její bloky číslo tři a čtyři. Druhý dukovanský blok odpojili energetici od sítě 25. září. "Odstávka byla v důsledku platnosti ochranných opatření proti šíření koronaviru i omezených kapacit v době vrcholící vlny pandemie velmi náročná," uvedl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Turecký novinář dostal 17 let vězení, podle soudu zveřejnil tajné informace

Istanbulský soud vynesl trest 17 let vězení pro investigativního novináře Mehmeta Baransua, jehož odsoudil za zveřejnění tajných státních informací. Informoval o tom opoziční server Ahval. Baransu je ve vězení od roku 2015 a psal pro deník Taraf, který před čtyřmi lety turecký režim zakázal.

Baransu byl odsouzen za "zveřejnění informací, které měly zůstat tajné z důvodů bezpečnosti či domácích a zahraničních polických zájmů státu". Kauza se týká článku, který vyšel v listopadu 2013 v deníku Taraf pod názvem "Rozhodnutí skoncovat s Gülenem padlo na zasedání národní bezpečnostní rady (MGK) v roce 2004". Podle článku tak začala vláda pronásledovat Gülenovo hnutí rok poté, co se stal Recep Tayyip Erdogan premiérem.

Fethullah Gülen a jeho hnutí, jež si říká Hizmet (Služba), bývalo začátkem tohoto století spojencem nynějšího prezidenta Erdogana a jeho nyní vládní strany AKP. Posléze se ale oba muži názorově rozešli a Erdoganův režim označil Gülenovo hnutí v roce 2014 za teroristickou organizaci FETÖ (Fethullahova teroristická organizace).

Zdroj: ČTK
Další zprávy