Haškův comeback? Ne, fotbal mu útěk do Dubaje neodpustí

Luděk Mádl Luděk Mádl
9. 11. 2011 5:00
Znalci zákulisí se shodnou, že dveře do vedení svazu má Hašek zavřené
Foto: ČTK

Praha - Kalendář ukazoval 26. červen, když Ivan Hašek šokoval český fotbal oznámením, že v polovině funkčního období opouští pozici předsedy Fotbalové asociace ČR a míří za trenérským angažmá do Dubaje. Utekly čtyři měsíce a pár dní.

Ivan Hašek už o angažmá v Al Ahlí přišel a český fotbal dosud jeho nástupce nezvolil. Pokud ale někoho napadne, že by se Hašek mohl do pozice šéfa českého fotbalu vrátit, pak se hrubě mýlí.

Úprkem do Dubaje totiž za sebou do značné míry spálil mosty. "Něco takového mu lidi z fotbalu jen tak neodpustí," podotýká Jiří Kubíček, bývalý místopředseda svazu, který před dvěma lety odvedl pro Haška v jeho volební kampani na Moravě neskutečné penzum práce.

Čtěte více:

"Já se považuji za Ivanova přítele, ale ten nečekaný odchod do Dubaje, to byla opravdu věc, kterou českému fotbalu dělat neměl. I proto, že to vytvořilo současnou situaci, kdy zase máme obrovský problém zvolit nového předsedu," zlobí se dodnes na Haška i Dalibor Kučera, Kubíčkův nástupce v pozici moravského místopředsedy.

"Tím, jak odešel, spoustu lidí naštval. Já se hodně bavím s bývalými fotbalisty nebo s trenéry a v tomhle se dost shodnou," přikyvuje Ladislav Vízek, legenda reprezentace a pražské Dukly.

Kučera: Hašek už funkcionařit nechce

První pokus zvolit Haškova nástupce skončil blamáží, druhý se chystá na 17. listopadu.

I kdyby Hašek teoreticky pojal bláznivou myšlenku, že by se do křesla předsedy asociace chtěl vrátit, nebylo by to legislativně možné. "Uzávěrka pro kandidáty už proběhla. Ano, valná hromada může všechno, tedy i změnit stanovy v tomto bodě. Ale to se opravdu bavíme jen teoreticky. Já jsem totiž přesvědčen, že Ivan Hašek už svou funkcionářskou kariéru uzavřel. Že už se chce do budoucna věnovat výhradně trénování," říká Dalibor Kučera.

Haškův guru Hušák už ztratil moc

Kromě toho, že si úprkem do Dubaje pokazil uvnitř fotbalového hnutí svoji pověst, je tu ale ještě jeden významný důvod, proč už Hašek českému fotbalu šéfovat nebude. Ačkoli ve funkci stále opakoval, že není ničí loutkou, bylo zjevné, že za ním stáli dva tehdy důležití muži: generální ředitel Sazky Aleš Hušák a někdejší šéf fotbalové asociace František Chvalovský.

Ze své pozice šéfa fotbalu Hašek do poslední chvíle bránil Hušákovu pozici ve zkrachovalé Sazce. Společně s dalšími bossy ČSTV vytrvale odmítali všechny nabídky zájemců o převzetí Sazky ke spolupráci. Až nakonec sport nedostal nic. Když se pak po Hušákově definitivním pádu Haška zeptali, zda svým jednáním nepochybil a český sport nepoškodil, vymluvil se na to, že měl "nedostatek informací".

Druhý Haškův patron, tedy Chvalovský, dostal u soudu první instance desetiletý trest odnětí svobody za úvěrový podvod. Mimochodem, pár dní před Haškovou rezignací na pozici šéfa českého fotbalu.

Nevolte Peltu, vzkazoval prý z Dubaje

Hašek už se tedy nemá o co opřít, nemá odkud přivést do fotbalu peníze. To ale neznamená, že se ho ze zákulisí nepokouší ovlivňovat. "Obvolával z Dubaje důležité lidi, aby předsedou nevolili Peltu, ale Rajchla. Teď když se zdá, že Rajchlovy šance klesají na minimum, možná Hašek zezadu podpoří Paclíka," míní zdroj Aktuálně.cz, který se dlouhá léta pohybuje v českém profi-fotbalu.

Animozita, která provázela výměnu košťálovsko-peltovského vedení na Strahově Haškovými lidmi, dosud zjevně nevyprchala.

A co takhle reprezentační trenér?

Otázka zní, do jaké míry by mohla ovlivnit jinou Haškovu možnou aspiraci. Jako trenér reprezentačního týmu už se ve finiši kvalifikace o MS 2010 prezentoval. Tehdy neuspěl, nicméně jeho ctižádost ho určitě bude k národnímu týmu opět vábit. A když ne nyní, časem určitě.

Ovšem jedno je jisté. Roční plat kolem 1,5 milionu dolarů, běžný pro trenéry v arabských klubech typu Al Ahlí, mu česká asociace určitě nikdy nenabídne.

 

 

Právě se děje

Další zprávy