Pelta se v boji o křeslo šéfa fotbalu opírá o J&T a PPF

Luděk Mádl Luděk Mádl
10. 11. 2011 14:00
Synot Tip přispěje fotbalu šesti miliony korun. Odmítá, že to zařídil jablonecký boss
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Miroslav Pelta, jeden z kandidátů na pozici předsedy fotbalového svazu, kterou v létě uvolnil Ivan Hašek, řekl Aktuálně.cz, že jeho kandidaturu podporují silné finanční skupiny J&T a PPF. Přihlásil se také k tomu, že u Iva Valenty, vlastníka holdingu Synot, zařídil granty pro výkonnostní fotbal.

Synot Tip potvrdil, že moravskému fotbalu přispěje šesti miliony korun. Odmítl však jakoukoli vazbu na Peltu. J&T se k podpoře Pelty hlásí, PPF situaci nekomentuje.

Čtěte více o fotbalovém zákulisí:

"Jednám s dr. Křetínským (šéfem Sparty) a Alešem Řebíčkem (majitelem Slavie), kteří mají vliv na český byznys. Jsem v kontaktu i s panem Zieglerem, generálním ředitelem Sazky," říká Pelta. Ziegler v Sazce zastupuje Kellnerův PPF. "Skupina PPF mi vyjádřila podporu," říká Pelta.

Petr Málek, mluvčí J&T, odkázal Aktuálně.cz v této věci k osobě Daniela Křetínského, šéfa EPH a Sparty, s tím, že fotbalové záležitosti řeší skupina přes něj. "Mohu potvrdit, že ve volbách předsedy FAČR vlastník Sparty, tedy skupina J&T, plně podporuje pana Peltu," vzkázal Daniel Křetínský.

"Skupina PPF nekomentuje události ve sportu a volby představitelů sportovních či zájmových organizací," nepotvrdil, ani nevyvrátil Peltova slova mluvčí PPF Alexej Bechtin.

Pelta: Zařídil jsem to s Valentou

"S nadací pana Valenty a jeho Synot Tipu jsem projednal, že bychom vypsali granty na podporu okresů a krajů, prostě neprofesionálního fotbalu," sdělil Aktuálně.cz Pelta.

Synot Tip potvrdil, že nikoli prostřednictvím nadace, ale z vlastních zdrojů přispěje fotbalu 6 milionů korun. S tím, že jde o prostředky pro moravský (!) fotbal a že vše probíhá ve spolupráci s Fotbalovou asociací ČR, jejíž funkcionáři granty klubům, které se o ně přihlásí, budou rozdělovat.

"Pan Pelta ale na uvolnění těchto finančních prostředků na podporu mládežnického fotbalu neměl žádný vliv," uvedla Magda Pekařová, mluvčí Synot Tipu.

Valenta: Kdo povede fotbal, mě nezajímá

Zakladatel holdingu Ivo Valenta odmítl, že by ve volbách podporoval Peltu či jiného kandidáta. "Podpora fotbalu patří ke strategii společnosti Synot Tip. Já jako soukromá osoba se však o dění v této oblasti již 7 let absolutně nezajímám. Nechci o fotbalu nic slyšet a je mi úplně jedno, kdo bude v čele kterékoli sportovní organizace," sdělil miliardář pro Aktuálně.cz.

Vztah Ivo Valenty k fotbalu se zkomplikoval, když se klub 1. FC Synot, který patřil do jeho holdingu, zapletl do korupční aféry.

Pelta každopádně ve svém vyjádření pro Aktuálně.cz zapomněl zdůraznit, že se jedná o prostředky určené výhradně pro moravský fotbal. A právě 6 miliony korun od Synot Tipu se v zákulisí vysvětluje velká voličská podpora, jíž se Pelta údajně těší právě na Moravě.

Kubíček: Že by peníze za hlasy?

"Absolutně nechápu, proč si Morava není schopna postavit vlastního kandidáta. A místo toho podporuje Peltu, jehož přítel Košťál chtěl před několika lety moravskou komoru zrušit," přemítá Jiří Kubíček, bývalý moravský místopředseda svazu. "Jestli se bude rozdělovat šest milionů, tak třeba mnohé napadne, že ty granty dostanou jen ti, kteří budou Peltu volit. To už jsme ve fotbale jednou měli, že si delegáti fotili své označené hlasovací lístky ještě předtím, než je hodili do urny, aby mohli prokázat, koho volili..."

Kučera: Granty dostanou úplně všichni

Současný moravský místopředseda Dalibor Kučera podobné spekulace razantně odmítá. "Ty granty totiž dostanou všichni, kteří si o ně zažádají. A pokud jsou finančně jen trochu gramotní, tak to udělají všechny kluby, okresy i kraje na Moravě." Klíč k tomu, jak se prostředky budou dělit, prý dosud nebyl stanoven.

Kučera každopádně přiznává Peltovi zásluhu, odmítanou Synot Tipem. "Já jsem o té věci jednal už od ledna, ale nutno dodat, že přímluva pana Pelty u Synot Tipu byla rozhodující," říká Dalibor Kučera.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Pražská ČSSD navrhla, aby kandidátku v hlavním městě vedla Maláčová

Předsednictvo pražské ČSSD požádalo celostátní vedení strany, aby v čele kandidátky v hlavním městě v letošních sněmovních volbách byla ministryně práce a místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová, sdělil předseda pražské sociální demokracie Petr Pavlík. Postup, podle kterého o vedoucí místo kandidátky přijde bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), je podle něj však v rozporu s řádem přípravy voleb. Na úpravu kandidátky upozornil server Seznam Zprávy.

Podle pondělního usnesení pražské ČSSD, které bylo podle Pavlíka schváleno o jeden hlas, by se měl kromě Maláčové na druhém místě kandidátky objevit bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický a na pátém místě někdejší ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. Nikoho z nich však nenavrhla žádná z pražských organizací do 18. března, dokdy na to měly čas, řekl Pavlík. "Vůbec neprošli primárními volbami, je to v rozporu s řádem přípravy voleb," sdělil Pavlík ČTK.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Opozice přestane blokovat zákon o Dukovanech, přístup ruským a čínským firmám znemožní Senát

Opoziční strany koalic Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN) a Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) přestanou ve sněmovně blokovat návrh zákona o opatřeních k přechodu Česka k nízkouhlíkové energetice, takzvaný zákon lex Dukovany. Podle dohody s vládou k němu Senát připojí pozměňovací návrh, který zamezí ruským a čínským firmám účastnit se tendru na výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Novinářům to v úterý ve sněmovně řekl místopředseda STAN Petr Gazdík.

Třetí čtení návrhu bylo ve sněmovně zahájeno na začátku února, několikrát bylo ale přerušeno. Důvodem byla mimo jiné právě snaha části opozice zakotvit v zákoně bezpečnostní pojistky k výstavbě nového bloku proti ruským a čínským firmám. Gazdík v úterý uvedl, že opoziční strany se shodly s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO) na tom, že záruky do předpisu doplní Senát.

Zdroj: ČTK
Další zprávy