Jen bod. Sparta si v Izraeli postup ještě nezajistila

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
8. 11. 2012 22:55
Fotbalisté Sparty uhráli na půdě Kirjatu Šmona remízu 1:1, která jim ještě nedala jistotu postupu do jarního pokračování Evropské ligy.
Leonard Kweuke se v Izraeli gólově prosadil.
Leonard Kweuke se v Izraeli gólově prosadil. | Foto: CPA - Eduard Erben

Kirjat Šmona - Fotbalisté pražské Sparty pouze remizovali na půdě izraelského Hapoelu Kirjat Šmona 1:1 a nezajistili si tak ještě postup do jarní fáze Evropské ligy.

Přitom Letenských nahrál do karet výsledek druhého duelu skupiny, ve kterém Bilbao na domácí půdě prohrálo s Lyonem 2:3, a v případě vítězství by tak svěřenci kouče Lavičky doprovodili suverénní Francouze do osmifinále soutěže.

Za Spartu se trefil parádně ve 24. minutě Kamerunec Kweuke, který ale pouze odpovídal na vedoucí branku domácích z kopačky Tasevskiho.

Sparta zaspala úvod zápasu

Zatímco Západočechům dosavadní lídr skupiny nepomohl do jarního pokračování druhé nejprestižnější pohárové soutěže Evropy, Spartě hrálo do karet vše.

Teda až na úvod zápasu, kdy ve středu pole chyboval Holek, další tři jeho spoluhráči jen sledovali počínání Tasevskiho a ten si vedl báječně - dal gól. "Jsem si té chyby vědom, ovlivnila celé utkání. Chtěl jsem dát míč dozadu na Ondru (Švejdíka), bohužel tu slabou přihrávku jejich útočník vystihl," kál po zápase do mikrofonu České televize "hříšník" Holek.

A měl pravdu, sparťané skutečně působili zhruba patnáct minut hodně zaskočeně a domácí i nadále před "našlapaným" stadionem kousali rychlými kontry, jenže druhou branku přidat nedokázali.

Kweuke vstřelil parádní gól

A jak to tak bývá, přišel trest. V 18. minutě se ještě Kweuke hlavou zastřeloval, o šest minut už neměl Amos šanci. Holek odčinil svou chybu, vybojoval ve středu pole míč, Kweuke se otočil k brance, odstavil si obránce a ze třiceti metrů poslal za domácí gólmana dělovou kouli, po které se Amos ani nesnažil natahovat.

Hosty branka probudila, tlačili se více a více do zakončení, jenže Hušbauer ani Zápotočný si z úhlu na brankáře izraelského klubu nepřišli.

Jestliže první půle musela fanoušky fotbalu bavit, ve druhé to i přes pozápasová prohlášení sparťanů o chuti a vůli vyhrát byla nebetyčná nuda. S bodem jako kdyby byli spokojeni domácí, ale i hosté.

Pro jistý postup musí porazit Lyon

Snad jedinou vážnější akcí byla ostrá hlavička Zápotočného z hranice vápna, kterou ale Amos vyboxoval. Na výsledku 1:1 se tak už nic nezměnilo ani přes čtyřminutové nastavení.

Sparťané tak mají ve skupině I na kontě sedm bodů a k jistotě postupu musí na rozdíl od Plzně v příštím kole vyhrát.

S již jistým postupujícím - Lyonem - to ale pro svěřence kouče Lavičky i přes výhodu domácího prostředí nebude vůbec snadný úkol.

Utkání skupiny I 4. kola základních skupin fotbalové Evropské ligy:

Hapoel Kirjat Šmona - AC Sparta Praha 1:1 (1:1)

Branky: 3. Tasevski - 24. Kweuke. Rozhodčí: Kulbakov - Getikov, Žuk (všichni Běl.). ŽK: Tasevski - Kweuke. Diváci: 1000.

Šmona: Amos - Levi, Hasama (58. Vahaba), Cohen, Matovič - Sallalich, Einbinder, Gerzicich, Gazal (61. Abuhazira) - Tasevski, Lencse (82. Rochet). Trenér: Bachar.

Sparta: Vaclík - Zápotočný, Švejdík, Jarošík, Hybš - Holek - Kadeřábek (73. Skalák), Hušbauer, Matějovský, Krejčí (63. Přikryl) - Kweuke (79. Balaj). Trenér: Lavička.

1. Lyon 4 4 0 0 11:7 12
2. Sparta Praha 4 2 1 1 8:5 7
3. Hapoel Kirjat Šmona 4 0 2 2 6:9 2
4. Bilbao 4 0 1 3 5:9 1