Jednadvacítka obnažuje lesk a bídu českého fotbalu

Miloslav Lubas
7. 6. 2011 6:00
Jední se topí v blahobytu, druzí neviděli výplatu

Jablonec nad Nisou - Jedni se topili v zahraničních týmech v blahobytu, druzí neviděli v domácích klubech dlouhé měsíce výplaty.

Tak rozdílné byly osudy hráčů české jednadvacítky, která se na červnovém mistrovství Evropy v Dánsku popere o medaile a o olympiádu v Londýně 2011.

Jeden z největších talentů tuzemské kopané, brankář Viktorie Žižkov Tomáš Vaclík, dostal lednovou výplatu v polovině dubna. Pak jen zálohy a prémie za získané body.

Čtěte také:
Lvíčata čeká ME na druhou. Kořistí je i olympiáda
Na soustředění jednadvacítky před ME pojede i Kadlec

„Měl jsem našetřeno z dřívějška, tak jsem to zvládnul. Ale někteří kluci od nás ze Žižkova se dostali do problémů," řekl novinářům Vaclík na srazu jednadvacítky v Jablonci nad Nisou.

Viktorie postoupila nyní z druhé ligy do první a majitel klubu podle Vaclíka ´svým´ fotbalistům slíbil, že jim mzdy dorovná. První liga prý láká sponzory víc než druhá.

Přátelé v nouzi jsou ze Žižkova, Slavie a Baníku

Vaclík považuje za velký výkon, že se ´chudý´ Žižkov se probojoval do nejvyšší soutěže. „V Jihlavě, která byla naším největším soupeřem v boji o druhé místo, hráči neměli takové starosti s penězi jako my," vysvětlil.

V jednadvacítce našel Vaclík ´přátele v nouzi´. V kádru jsou slávisté Milan Černý a Ondřej Čelůstka. Kvůli obrovským dluhům po bývalých majitelích klubu bojovali skoro celé jaro o záchranu v první lize zadarmo.

Teprve poté, co Slavii koupila společnost Natland uviděli první dlužné výplaty a zbytek obdrží do konce června. Pražskou partu ´finanční nejistoty´ doplňuje v týmu lvíčat ostravský Radim Řezník.

„V Baníku se výplaty taky opožďovaly, i když ne tolik jako u nás a ve Slavii," uvedl Vaclík.

Anderlecht a Kaiserslautern, to je pro talenty jistota

Na druhé straně barikády stojí v jednadvacítce především dvě české kolonie - v Anderlechtu Brusel a v 1. FC Kaiserslautern. „V Německu chodí výplaty přesně na den," prohlásil Jan Morávek. V Kaiserslauternu hostuje ze Schalke. Přišel tam z Bohemians 1905.

Milan Černý měl v zimě nakročeno do ruského Rostova.
Milan Černý měl v zimě nakročeno do ruského Rostova. | Foto: ČTK

V Anderlechtu působí Ondřej Mazuch, Jan Lecjaks a Lukáš Mareček. „Ale kluky chápu. Pamatuju časy v Bohemce, kdy jsme na výplaty taky čekali déle. Ale nikdy ne třeba tři měsíce," poznamenal Morávek.

V Kaiserslauternu hostuje ze Slavie další opora jednadvacítky, Adam Hloušek. Letos v zimě tam odešel na hostování ze Slavie, a ušetřil si velké nervy. V Německu mu chodily na konto peníze pravidelně a bez prodlevy - na rozdíl od Milana Černého, jemuž přestup do ruského Rostova zmařily letos v zimě zdravotní problémy.

Černý se proto na jaře ekonomicky trápil ve Slavii, zmítané až do poloviny května finanční krizí.

Němeček radí hráčům, ať jsou na peníze opatrní

Podle československého fotbalového internacionála Václava Němečka odcházejí mladí hráči do zahraničí i kvůli tomu, že se tam nemusí bát o své příjmy. Na rozdíl od tuzemska.

Jan Morávek.
Jan Morávek. | Foto: Bohemians

„Tedy alespoň v Německu, Belgii a v dalších kultivovaných zemích," podotkl Němeček. „Pokud zůstanou doma, záleží na tom, jak si zařídí osobní život. Je špatné, když jim někdo zkušený neporadí, a vezmou si třeba hypotéku na dům nebo drahé auto na leasing," řekl Němeček.

Finanční krize ve špatně hospodařících klubech pak dostane do velkých potíží také fotbalisty. Trenér úspěšné reprezentační sedmnáctky a fotbalový odborník Josef Csaplár považuje za nutné, aby si profesionální kluby udělaly v Česku pořádek samy u sebe i mezi sebou.

A dokázaly se zbavit dluhů a fungovat bez nich. „S kluky v jednadvacítce jsme si o problémech s výplatami promluvili, ale teď řešíme úplně jiné věci," shrnul Vaclík. Ony jiné věci jsou soupeři ve čtvrtfinálové skupině mistrovství Evropy - Ukrajina, Španělsko a Anglie.

 

Právě se děje

Další zprávy