Lvíčata čeká ME na druhou. Kořistí je i olympiáda

Sport Sport, Miloslav Lubas
6. 6. 2011 15:01
Český tým si brousí zuby na Londýn 2012
Česká jednadvacítka: nová naděje pro český fotbal.
Česká jednadvacítka: nová naděje pro český fotbal. | Foto: Lukáš Drštička

Jablonec nad Nisou - Mistrovství Evropy na druhou. Tak berou čeští fotbaloví reprezentanti do 21 let šampionát, který začne v sobotu v Dánsku. První tři týmy se totiž probojují na letní olympiádu 2012 v Londýně.

„Olympiádu vnímáme jako bonus. Jako hodně silný bonus," řekl Aktuálně.cz Jan Morávek. Prožil úspěšné jaro v bundesligovém 1. FC Kaiserslautern.

ČMFS vypsal za postup do Londýna speciální prémii.

„Není to žádná závratná částka. A kluky peníze zajímají mnohem méně než účast na olympiádě," upozornil trenér jednadvacítky Jakub Dovalil.

Čtěte také:

Lvíčata a Euro: zrodili se noví Brücknerovi hoši?
Na soustředění jednadvacítky před ME pojede i Kadlec

„Je to příležitost, která se naskytne jednou za kariéru. Turnaj se navíc hraje v Anglii, kde lidé fotbalem žijí," dodal Morávek. „A naši fanoušci by to za námi měli blízko."

Recept na únavu: Les, přehrada, kreativita

Jednadvacítka se na klíčové bitvy v Dánsku chystá v idylickém prostředí u přehrady v Jablonci nad Nisou. V okolí hotelu Břízky vyhání trenér Dovalil s asistenty Koubou a Suchopárkem ze svých svěřenců únavu po dlouhé sezóně.

„Připravujeme se dvoufázově, ale odlišně než obvykle, aby si hráči psychicky odpočinuli," uvedl Dovalil. „Jeden trénink jsme třeba spojili s koupáním v přehradě a snažíme se, aby hráči do tréninků hodně zapojili svou kreativitu."

´Lvíčata´ hledají po dlouhé sezóně energii mimo jiné při výbězích po lesních cestách. A při bagu se branky počítají jinak než tak, že míč jenom přejde brankovou čáru.

Vaclík oželel oslavy s Viktorkou

Jako poslední se k národnímu týmu připojil žižkovský brankář Tomáš Vaclík - po sobotním vítězném utkání Viktorie Žižkov v Mostě, po němž jeho tým postoupil do první ligy.

Tomáš Vaclík, opora jednadvacítky i Viktorie Žižkov.
Tomáš Vaclík, opora jednadvacítky i Viktorie Žižkov. | Foto: ČTK

Přišel o třídenní ´pařbu´ se svými spoluhráči. Nelituje ale. „Hodně kluků by oslavy vyměnilo za to, kdyby místo nich jeli na euro do Dánska jako já," svěřil se Vaclík.

Vaclík patřil v kvalifikaci na ME do 21 let v Dánsku mezi opory. Česko přešlo ve skupině přes Německo a v baráži si poradilo 3:0 a 2:0 s Řeky.

Vaclík upoutal svými výkony skauty domácích i zahraničních klubů, nové angažmá ale neřeší, ačkoliv mu Žižkov stejně jako ostatní svým hráčům dluží výplaty za většinu letošního roku.

Nechce se před mistrovstvím Evropy rozptylovat přemýšlením o přestupu. „Domluvil jsem se svým manažerem Zdeňkem Nehodou, že mi nebude dávat žádné informace tom, jaké kluby by mě chtěly," konstatoval Vaclík. „Chci se soustředit jen na turnaj v Dánsku."

V čem je česká naděje? Umíme bránit. A vždycky dáme gól

Předseda ČMFS Ivan Hašek prý fotbalovým ´mladým puškám´ prozradil, že je považuje v současné době za vlajkovou loď českého fotbalu a v Dánsku jim hodně věří.

Kadlec přeci jen do Dánska odletí?

Na jabloneckém soustředění se uzdravil i zraněný Kadlec a do Dánska pravděpodobně odcestuje. Pokud vydrží Kadlec zápasou zátěž v úterní přípravě v Mladé Boleslavi, nedostane se do třiadvacetičlenného kádru Čmovš.

V neděli čeká na mistrovství Evropy Čechy první soupeř - Ukrajina.

V baráži si poradila s extrémně silnými Nizozemci. Pak se reprezentace střetne se Španělskem a s Anglií. „Ukrajinci jsou dopředu hodně silní, ale v obraně mají mezery," podotkl Vaclík.

„My sázíme na disciplínu a na taktiku a na rychlý přechod do útoku. Umíme dávat góly, v důležitých utkáních jsme vždycky nějaký vstřelili."

Barvy Ukrajiny hájí mladíci z velkoklubů Dynamo Kyjev a Šachťor Doněck, za Anglii a Španělsko nastupují borci se zkušenostmi ze dvou nejlepších soutěží světa - Premier League a La Ligy.

Důležitý bude tým, ne individuality

„Myslím, že proti nim můžeme uspět jako mužstvo, které potáhne za jeden provaz. Oni budou asi hrát víc na sebe, jako individuality," řekl Vaclík.

Na Lvíčata spoléhá i šéf českého fotbalu Ivan Hašek.
Na Lvíčata spoléhá i šéf českého fotbalu Ivan Hašek. | Foto: Jakub Šafránek

Triumfální jízda jednadvacítky kvalifikací a baráží přinesla před mistrovstvím Evropy velké očekávání fanoušků.

„Výsledky nás posunuly do role favoritů," shrnul Dovalil. „Na jména vypadají Španělsko a Anglie možná lépe než my, ale to nerozhoduje"

Také Dovalil věří týmové duchu jednadvacítky. „Vždycky, když se naše dospělá i mládežnická reprezentace na velkém turnaji prosadila, tak ne díky nějaké obrovské individualitě," vysvětlil. „Také mistrovství Evropy v Dánsku bude o srdci našeho mustva a o ochotě udělat něco pro Českou republiku."

 

Právě se děje

Další zprávy