Slavia do karantény nemusí, v úterý chce hrát. Koronavirem onemocněl hráč juniorky

ČTK ČTK, jšk
Aktualizováno 19. 5. 2020 20:53
Jeden z fotbalistů Slavie měl pozitivní test na koronavirus. Celý tým na základě rozhodnutí pražské hygienické stanice do karantény nemusí, do čtvrtka mají hráči z preventivních důvodů klidový režim.
Slávisté v ligovém zápase proti Opavě, ilustrační obrázek.
Slávisté v ligovém zápase proti Opavě, ilustrační obrázek. | Foto: Milan Kammermayer

Šéf ligového lídra a úřadujícího mistra Jaroslav Tvrdík na twitteru uvedl, že v pátek čeká Pražany první kontrolní test a v pondělí se podrobí druhému.

Jde o druhý případ nákazy koronavirem v první fotbalové lize. Jednoho nakaženého hráče má také Mladá Boleslav, s níž se má Slavia utkat v úterý při návratu do restartované sezony nejvyšší soutěže. Tvrdík chce hrát, pokud testy vyjdou negativně, podle něj by mužstvo už v pátek odpoledne mohlo trénovat.

Mladoboleslavští fotbalisté dnes absolvovali další test a všichni měli negativní výsledek. ČTK to sdělila mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová. V karanténě tak zůstává pouze hráč s pozitivním testem z první vlny.

Identitu pozitivně testovaných fotbalistů Ligová fotbalová asociace (LFA) ani klub neoznámily, ale test na přítomnost viru způsobujícího onemocnění covid-19 vyšel podle informací Aktuálně.cz pozitivně u jednoho z fotbalistů juniorského týmu Slavie.

V případě pozitivních případů rozhoduje o dalším postupu krajská hygienická stanice. "V rámci daného případu provedla hygienická stanice detailní epidemiologické šetření, z jehož dosavadních výsledků neplyne nutnost nařízení karanténních opatření pro ostatní hráče (Slavie)," uvedl tiskový mluvčí pražské hygienické stanice Zbyněk Boublík v prohlášení, které zaslal ČTK.

Pražané přerušili trénink hlavně z preventivních důvodů. "Aktuálně je v rámci předběžné opatrnosti s klubem domluven do čtvrtka tohoto týdne klidový režim pro všechny hráče. Dále rovněž zvýšený zdravotně-preventivní dohled, spočívající v navazující trojfázové sérii testů všech hráčů, vždy v několikadenních časových odstupech, zatím s časovým horizontem do 1. června," dodal Boublík.

LFA informovala, že od pátku do pondělí bylo v kompletním prvním kole na koronavirus otestováno 1442 osob z 32 klubů první a druhé ligy. Pozitivní byli pouze hráči z Boleslavi a Slavie a ani jeden z nich neměl příznaky nemoci covid-19.

Svěřenci trenéra Jindřicha Trpišovského měli dnes odpoledne sehrát s druholigovou Jihlavou první přípravný zápas před obnovením ročníku, utkání ale zrušili. V klidovém režimu bude celý klub z Edenu.

"V domácím prostředí do pátku zůstávají i všichni kluboví zaměstnanci. Stejně tak dochází ke zrušení činnosti části slávistické mládeže, která se připravuje v areálu v Edenu. Dojde také k opětovné dezinfekci klubových prostor," uvedl tiskový mluvčí Slavie Michal Býček.

Liga se má po více než dvouměsíční pauze rozběhnout v sobotu dohrávkou 23. kola mezi Teplicemi a Libercem. Duely 25. kola jsou na programu v úterý a ve středu.

Fotbalisté musejí z nařízení ministerstva zdravotnictví před začátkem soutěže absolvovat dva testy v rozmezí pěti až šesti dnů. Výsledky druhého testu musejí být k dispozici 24 hodin před zápasem. Třetí test hráči a realizační týmy všech klubů podstoupí mezi základní částí a nadstavbou.

První a druhá liga byly kvůli pandemii koronaviru přerušeny před polovinou března. Minulé úterý rozhodlo ligové grémium o prodloužení sezony přes 30. červen. Utkání se mají hrát bez diváků.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy