Irové a Slováci slavili tři body

ČTK, SportPlus
24. 3. 2007 20:56
Dublin - Fotbalisté Irska odešli spokojenější z ostrovního derby s Walesem, když díky brance záložníka Stephena Irelanda zvítězili 1:0.
Irský fotbalista Stephen Ireland (v zeleném) obchází welšského gólmana Daniel Coynea v kvalifikačním zápase o Euro 2008. | Foto: Reuters

Slováci si poradili s nebezpečným Kyprem 3:1, byť na jeho půdě prohráli poločas 0:1.

Od začátku utkání měli herní převahu domácí, ovšem do první velké šance se dostal Velšan Craig Bellamy, který obešel obránce a čelil již jen brankáři Shayi Givenovi. Ten však rychle vyběhl a šanci útočníka Liverpoolu zmařil. Následně si příležitosti vypracovali Irové.

• Kvalifikace přitvrzuje, hrozí se nosítky
    Prognózu expertů BettingCentra čtěte ZDE

Robbie Keane se svou střelou neuspěl, ale v 39. minutě narážečkou uvolnil Irelanda, který šel sám na brankáře, obešel ho a z úhlu trefil prázdnou branku. Stejný hráč zachránil Irsko v únorovém zápase se San Marinem, když v nastavení vystřelil výhru 2:1.

Wales v čele s hvězdou Manchesteru United Ryanem Giggsem se ve druhé půli snažil o vyrovnání, ovšem pozorná obrana Irska hostující hráče do žádné šance nepustila. Naopak Irové mohli své vedení ještě zvýšit, ale střídající Doyle trefil pouze spojnici tyče a břevna.

Slováky spasil druhý poločas

Slováci vstoupili do utkání ve vlažném tempu, a tak více ze hry měli hráči Kypru. Hosté se do hry dostali až krátce před půlí především díky aktivnímu Dušanu Šventovi.

Hráč Slavie se při své první nebezpečné akci dožadoval penalty, ovšem záhy utekl obraně ještě jednou a brankář Morfis ho  musel faulovat, za což dostal červenou kartu. Oslabený Kypr však Slovákyzaskočil, když ještě do poločasu vstřelil vedoucí branku Aloneftis, který využil brejku po ztrátě míče Roberta Vitteka.

Střelec Norimberku však svou chybu napravil deset minut po změně stran, když se trefil přesně k tyči po přihrávce Igora Žofčáka. Ten se podepsal také pod vítěznou branku, kterou vstřelil po jeho centru Škrtel.

Pro Žofčáka to byla již šestá asistence za sebou. Tu další však již připravil Ján Kozák, který lobem uvolnil skórujícího Martina Jakubka.

Skupina D:
Dublin: Irsko - Wales 1:0 (1:0)
Branka: 39. Ireland. Rozhodčí: Hauge (Nor.). Diváci: 75.300.
Irsko: Given - O'Shea, McShane, Dunne, Finnan - Douglas (80. Hunt), Carsley, Ireland (59. Doyle), Kilbane - Duff, Keane (89. McGready).
Wales: Coyne - Ricketts, J. Collins, Evans, Bale (74. D. Collins) - Nyatanga, Ledley (46. Fletcher), Robinson (90.+2 Easter), Davies - Giggs, Bellamy.

Nikósie: Kypr - Slovensko 1:3 (1:0)
Branky: 45. Aloneftis - 54. Vittek, 67. Škrtel, 77. Jakubko. Rozhodčí: Lehner (Rak.). ČK: 41. Morfis (Kypr). Diváci: 6200.
Kypr: Morfis - Satsias, Lambru, Luka, Teodotu (43. Jorgalidis) - Michael, Charalambidis, Garpozis (66. Charalambus), Makridis (58. Elia) - Jasemakis, Aloneftis.
Slovensko: Čontofalský - Šinglár (46. Žofčák), Škrtel, Ďurica, Greško - Krajčík, Borbély, Sapara (68. Kozák) - Vittek, Jakubko (80. Šesták), Švento.