Íránský fotbalista nesmí půl roku hrát, protože nosil kalhoty se Spongebobem

David Janeczek David Janeczek
8. 6. 2016 22:08
Íránský fotbalový brankář Sosha Makani nesmí půl roku nastoupit v tamní fotbalové lize, protože byl vyfocen ve žlutých kalhotách s kreslenou postavičkou Spongeboba.
Spongebob
Spongebob | Foto: ČTK

Praha - Devětadvacetiletý íránský fotbalový brankář Sosha Makani, který nastupuje v tamním Perepolis FC nesmí příštích šest měsíců nastoupit v domácí soutěži. Důvod je poněkud zvláštní. Tamní svaz ho suspendoval, protože byl vyfocen v kalhotách s kreslenou postavičkou Spongebobem.

Výbor tamního fotbalového svazu, jenž má na starosti dobré jméno íránské fotbalové ligy, usnesl, že žluté kalhoty jsou pro reprezentanta fotbalového klubu Persepolis nevhodné.

Účastníkovi mistrovství světa 2014 v Brazílii Makanimu uškodilo také to, že krom kalhot s kreslenou postavičkou Spongeboba měl na sobě i tričko s anglickým nápisem. Íránské úřady jsou velmi citlivé, jak se tamní veřejné osoby prezentují na veřejnosti a zvláště si dávají pozor na jejich výstupy na sociálních sítích. 

Podle íránských médií se Makani nezúčastnil kárného řízení, aby podal vysvětlení, proč zvolil outfit plný odkazů na západní kulturu. A podle slov jednoho z členů íránského svazu se úřad rozhodl pro tvrdý trest, protože Makaniho volba oblečení může mít dopad na íránskou společnost.

Íránci se na twitteru postavili s notnou dávkou sarkasmu za suspendovaného brankáře. Podle jednoho z uživatelů měl Makani štěstí, že nebyl vyfocen ve spodním prádle s kreslenou postavičkou, protože v takovém případě by dostal okamžitý trest smrt. Další zase říká, že Makaniho outfit byl hrozný, ale každý člověk by se měl rozhodnout sám, co si obleče.

Komentátor internetových stránek Asriran zase kritizoval íránský svaz, protože zatímco FIFA vyšetřuje korupci ve fotbale, domácí svaz řeší oblečení a účesy fotbalistů.

Makani už byl dříve popotahován místními úřady a dokonce na začátku roku uvězněn, protože na sociálních sítích zveřejnil fotografie s ženami, které na sobě neměly hidžáb.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy