Osm íránských fotbalových reprezentantek jsou prý muži

David Janeczek
1. 10. 2015 11:37
Za ženský fotbalový tým z Íránu údajně nastoupilo osm mužů, kteří prý čekají na operaci změny pohlaví.
Ženy v Íránu hrají zahalené hidžábem, což výrazně napomáhá potenciálním podvodníkům
Ženy v Íránu hrají zahalené hidžábem, což výrazně napomáhá potenciálním podvodníkům | Foto: ČTK

Teherán - Fotbalový svaz v Íránu čelí poněkud kurióznímu skandálu. Osm hráček ženského národního týmu jsou podle udání muži. Byť čekají na operaci změny pohlaví.

S obviněním přišel Mojtabi Šarífí, jeden z rozhodčích, který má blízko k íránskému fotbalovému svazu. Podle něj svaz o všem věděl, a muže v týmu dokonce kryl.

Dle dostupných zpráv proto ve středu íránský fotbalový svaz nařídil testování pohlaví celého národního týmu a některých elitních ligových hráček. Jména údajných "fotbalistek" mužského pohlaví ale nebyla odhalena.

Podobné problémy svaz řešil loni

Už v roce 2014 tamní fotbalový svaz nařídil namátkové kontroly poté, co vyšlo najevo, že čtyři reprezentantky byli muži, kteří čekali na operaci změny pohlaví. Nebo ženy, které trpěly poruchami sexuálního vývoje.

Zatímco právní řád šaría zakazuje homosexualitu a předmanželský sex, operace změny pohlaví jsou v zemi povoleny už od roku 1979. Změna pohlaví se provádí ve fázích a za pomoci hormonální terapie. Celý proces tak může trvat až dva roky.

Ženský fotbal v Íránu táhne

Fotbal je u íránských žen velmi populární, a to navzdory mnoha přísným náboženským pravidlům. Ženy ku příkladu nesmějí sledovat zápas mužských týmů přímo ze stadionu.

Nelehkou pozici žen v íránském fotbale dokresluje situace ze začátku září, kdy kapitánka národního týmu Niloufar Ardalanová nemohla odletět se zbytkem družstva do Malajsie, protože jí to manžel jednoduše zakázal.

"Jako opravdová muslimka jsem chtěla reprezentovat svou vlast. Do Malajsie jsem nechtěla cestovat jen tak pro zábavu. Přála bych si, aby příslušné orgány vytvořily opatření, která by sportovkyním pomáhala v podobných situacích," přeje si Ardalanová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Teroristé Islámského státu se snaží osvobodit spolubojovníky, s Kurdy bojují čtvrtým dnem

V severovýchodní Sýrii v neděli již čtvrtým dnem pokračovaly boje mezi kurdskými jednotkami, které podporují USA, a radikály z teroristické organizace Islámský stát. Asi stovka teroristů ve čtvrtek večer zaútočila v Hasace na věznici a snažila se z ní osvobodit své spolubojovníky. Podle exilové Syrské organizace pro liská práva od začátku útoku přišlo o život nejméně 84 členů Islámského státu a 45 členů kurdských sil, včetně vězeňských dozorců. Agentura AFP informovala také o sedmi zabitých civilistech.

Ve věznici, na kterou teroristé zaútočili, je podle Syrské organizace pro liská práva 3500 osob podezřelých z členství v Islámském státu, včetně několika vůdců této teroristické organizace. Média tento útok radikálů označují za nejrozsáhlejší od územní porážky Islámského státu v Sýrii před třemi lety.

Kurdským složkám se podle Syrské organizace pro liská práva podařilo dopadnout stovky uprchlých radikálů, ale někteří jsou stále na útěku. Kurdské síly zároveň věznici obklíčily a bojují o přilehlou čtvrť. Kvůli násilnostem z oblasti uprchlo mnoha civilistů.

Mezinárodní koalice vedená Spojenými státy koalice dnes uvedla, že jednotkám pod vedením Kurdů za přispění koaličních zpravodajských informací a náletů podařilo hrozbu potlačit. Několik desítek radikálů se však podle agentury AP zabarikádovalo v severním křídle věznice a přilehlých budovách, odkud na kurdské oddíly dál střílejí.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V bavorských Alpách našli tělo mrtvého Čecha, zemřel zřejmě nešťastnou náhodou

Lyžař našel v sobotu na hoře Wendelstein v bavorských Alpách tělo 41letého muže. Podle bavorské policie je mrtvým český občan, který dlouhodobě žil v hornobavorském okrese Starnberg. Vyšetřovatelé předpokládají, že zemřel nešťastnou náhodou.

Lyžař tělo muže objevil na severním svahu hory Wendelstein, která leží jihovýchodně od Mnichova a ční do výšky 1838 metrů nad mořem. Příčinou mužovy smrti byla podle policie nejspíš nešťastná náhoda. Stopy cizího zavinění se nenašly. Přesná příčina úmrtí ale není jasná. Vyšetřovatelé proto hledají případné svědky neštěstí.

Tělo muže museli podle policie do údolí dostat "za velmi nepříznivých podmínek" speciálně vycvičení horští záchranáři. Na akci se jich podílely přes tři desítky.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tchaj-wan ohlásil další velké narušení své vzdušné obranné zóny Čínou

Tchaj-wan v neděli ohlásil největší narušení své vzdušné obranné zóny ze strany Číny od října, uvedla agentura Reuters. Do blízkosti ostrova se podle tchajwanského ministerstva obrany vydalo 39 čínských letounů. Tchaj-pej jako varování vyslala do vzduchu stíhačky a pro monitorování čínských strojů nasadila systémy raketové obrany.

Tchaj-wan si na přelety čínských vojenských strojů poblíž ostrova stěžuje opakovaně již přes rok. Čínská letadla se často vydávají do blízkosti Prataských ostrovů, strategické lokality v Jihočínském moři, na kterou si Tchaj-wan činí nárok. Čínské stroje se podle tchajwanského ministerstva pohybovaly v okolí Prataských ostrovů i v neděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy