Osm íránských fotbalových reprezentantek jsou prý muži

David Janeczek
1. 10. 2015 11:37
Za ženský fotbalový tým z Íránu údajně nastoupilo osm mužů, kteří prý čekají na operaci změny pohlaví.
Ženy v Íránu hrají zahalené hidžábem, což výrazně napomáhá potenciálním podvodníkům
Ženy v Íránu hrají zahalené hidžábem, což výrazně napomáhá potenciálním podvodníkům | Foto: ČTK

Teherán - Fotbalový svaz v Íránu čelí poněkud kurióznímu skandálu. Osm hráček ženského národního týmu jsou podle udání muži. Byť čekají na operaci změny pohlaví.

S obviněním přišel Mojtabi Šarífí, jeden z rozhodčích, který má blízko k íránskému fotbalovému svazu. Podle něj svaz o všem věděl, a muže v týmu dokonce kryl.

Dle dostupných zpráv proto ve středu íránský fotbalový svaz nařídil testování pohlaví celého národního týmu a některých elitních ligových hráček. Jména údajných "fotbalistek" mužského pohlaví ale nebyla odhalena.

Podobné problémy svaz řešil loni

Už v roce 2014 tamní fotbalový svaz nařídil namátkové kontroly poté, co vyšlo najevo, že čtyři reprezentantky byli muži, kteří čekali na operaci změny pohlaví. Nebo ženy, které trpěly poruchami sexuálního vývoje.

Zatímco právní řád šaría zakazuje homosexualitu a předmanželský sex, operace změny pohlaví jsou v zemi povoleny už od roku 1979. Změna pohlaví se provádí ve fázích a za pomoci hormonální terapie. Celý proces tak může trvat až dva roky.

Ženský fotbal v Íránu táhne

Fotbal je u íránských žen velmi populární, a to navzdory mnoha přísným náboženským pravidlům. Ženy ku příkladu nesmějí sledovat zápas mužských týmů přímo ze stadionu.

Nelehkou pozici žen v íránském fotbale dokresluje situace ze začátku září, kdy kapitánka národního týmu Niloufar Ardalanová nemohla odletět se zbytkem družstva do Malajsie, protože jí to manžel jednoduše zakázal.

"Jako opravdová muslimka jsem chtěla reprezentovat svou vlast. Do Malajsie jsem nechtěla cestovat jen tak pro zábavu. Přála bych si, aby příslušné orgány vytvořily opatření, která by sportovkyním pomáhala v podobných situacích," přeje si Ardalanová.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Stoupenci Navalného, jehož zdravotní stav se horší, svolali na středu masové demonstrace

Stoupenci vězněného ruského opozičního politika Alexeje Navalného svolali na 21. dubna demonstrace, které by podle nich mohly být největšími protesty v moderní historii Ruska. Chtějí tak přitáhnout pozornost ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu opozičního vůdce, uvedla v neděli agentura Reuters. Obavy o zdraví Navalného vyjádřila dnes Francie. Dcera Navalného vyzvala ruské úřady, aby k němu do věznice vpustily lékaře, kterého si on sám vybere.

Zdroj: ČTK
Další zprávy