Osm íránských fotbalových reprezentantek jsou prý muži

David Janeczek
1. 10. 2015 11:37
Za ženský fotbalový tým z Íránu údajně nastoupilo osm mužů, kteří prý čekají na operaci změny pohlaví.
Ženy v Íránu hrají zahalené hidžábem, což výrazně napomáhá potenciálním podvodníkům
Ženy v Íránu hrají zahalené hidžábem, což výrazně napomáhá potenciálním podvodníkům | Foto: ČTK

Teherán - Fotbalový svaz v Íránu čelí poněkud kurióznímu skandálu. Osm hráček ženského národního týmu jsou podle udání muži. Byť čekají na operaci změny pohlaví.

S obviněním přišel Mojtabi Šarífí, jeden z rozhodčích, který má blízko k íránskému fotbalovému svazu. Podle něj svaz o všem věděl, a muže v týmu dokonce kryl.

Dle dostupných zpráv proto ve středu íránský fotbalový svaz nařídil testování pohlaví celého národního týmu a některých elitních ligových hráček. Jména údajných "fotbalistek" mužského pohlaví ale nebyla odhalena.

Podobné problémy svaz řešil loni

Už v roce 2014 tamní fotbalový svaz nařídil namátkové kontroly poté, co vyšlo najevo, že čtyři reprezentantky byli muži, kteří čekali na operaci změny pohlaví. Nebo ženy, které trpěly poruchami sexuálního vývoje.

Zatímco právní řád šaría zakazuje homosexualitu a předmanželský sex, operace změny pohlaví jsou v zemi povoleny už od roku 1979. Změna pohlaví se provádí ve fázích a za pomoci hormonální terapie. Celý proces tak může trvat až dva roky.

Ženský fotbal v Íránu táhne

Fotbal je u íránských žen velmi populární, a to navzdory mnoha přísným náboženským pravidlům. Ženy ku příkladu nesmějí sledovat zápas mužských týmů přímo ze stadionu.

Nelehkou pozici žen v íránském fotbale dokresluje situace ze začátku září, kdy kapitánka národního týmu Niloufar Ardalanová nemohla odletět se zbytkem družstva do Malajsie, protože jí to manžel jednoduše zakázal.

"Jako opravdová muslimka jsem chtěla reprezentovat svou vlast. Do Malajsie jsem nechtěla cestovat jen tak pro zábavu. Přála bych si, aby příslušné orgány vytvořily opatření, která by sportovkyním pomáhala v podobných situacích," přeje si Ardalanová.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Vyčerpaného Čecha na ferratě v Rakousku zachraňoval vrtulník

Protože v té době na vrchol stoupalo vícero lidí, takže by pěší pomoc byla obtížná, vyzvedl 34letého Čecha vrtulník, napsal portál nachrichten.at.

Čecha postihlo vyčerpání v dolní čtvrtině trasy, která je považována za jednu z nejhezčích v Rakousku a kterou ročně projde na 10 tisíc lidí. Portál rakouské oblasti Solná komora, kde se neštěstí událo, uvádí, že ferrata neboli zajištěná cesta není příliš obtížná, přesto však vyžaduje dobrou kondici. Pro výstup je vyžadována kompletní horolezecká výbava včetně helmy.

Na stejné zajištěné cestě se již v pátek dostala do problémů 31letá Slovenka, která těsně před koncem dostala do rukou i nohou křeče, takže nemohla zdolat závěrečnou stěnu. Kvůli soumraku k ženě nemohl vyletět vrtulník, proto záchranáři museli na vrchol vystoupit normální cestou a poté Slovenku pomocí kladky přes stěnu vytáhnout. Turistce následně pomohli do údolí, kde v noci na sobotu záchrannou operaci ukončili.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Tenistka Hibinová získala v Hirošimě obě trofeje

Japonská tenistka Nao Hibinová ovládla domácí turnaj WTA v Hirošimě. Krajanku Misaki Doiovou porazila 6:3 a 6:2, společně pak vyhrály čtyřhru. Finálový zápas dvouhry mezi dvěma Japonkami se na okruhu WTA dnes uskutečnil po 22 letech.

 

Obě finalistky byly nenasazené a figurují ve druhé stovce světového žebříčku. Čtyřiadvacetiletá Hibinová, 146. tenistka žebříčku, v Hirošimě získala druhou singlovou trofej v kariéře. První vybojovala v říjnu 2015 v Taškentu.

 

S Doiovou, 107. hráčkou světa, v deblovém finále přehrály americko-ruskou dvojici Christina McHaleová, Valeria Savinychová 3:6, 6:4 a 10:4.

 

Tenisový turnaj žen v Hirošimě (tvrdý povrch, dotace 250.000 dolarů):

Dvouhra - finále:

Hibinová - Doiová (obě Jap.) 6:3, 6:2.

Čtyřhra finále:

Hibinová, Doiová - McHaleová, Savinychová (USA/Rus.) 3:6, 6:4, 10:4.

Další zprávy