Osm íránských fotbalových reprezentantek jsou prý muži

David Janeczek
1. 10. 2015 11:37
Za ženský fotbalový tým z Íránu údajně nastoupilo osm mužů, kteří prý čekají na operaci změny pohlaví.
Ženy v Íránu hrají zahalené hidžábem, což výrazně napomáhá potenciálním podvodníkům
Ženy v Íránu hrají zahalené hidžábem, což výrazně napomáhá potenciálním podvodníkům | Foto: ČTK

Teherán - Fotbalový svaz v Íránu čelí poněkud kurióznímu skandálu. Osm hráček ženského národního týmu jsou podle udání muži. Byť čekají na operaci změny pohlaví.

S obviněním přišel Mojtabi Šarífí, jeden z rozhodčích, který má blízko k íránskému fotbalovému svazu. Podle něj svaz o všem věděl, a muže v týmu dokonce kryl.

Dle dostupných zpráv proto ve středu íránský fotbalový svaz nařídil testování pohlaví celého národního týmu a některých elitních ligových hráček. Jména údajných "fotbalistek" mužského pohlaví ale nebyla odhalena.

Podobné problémy svaz řešil loni

Už v roce 2014 tamní fotbalový svaz nařídil namátkové kontroly poté, co vyšlo najevo, že čtyři reprezentantky byli muži, kteří čekali na operaci změny pohlaví. Nebo ženy, které trpěly poruchami sexuálního vývoje.

Zatímco právní řád šaría zakazuje homosexualitu a předmanželský sex, operace změny pohlaví jsou v zemi povoleny už od roku 1979. Změna pohlaví se provádí ve fázích a za pomoci hormonální terapie. Celý proces tak může trvat až dva roky.

Ženský fotbal v Íránu táhne

Fotbal je u íránských žen velmi populární, a to navzdory mnoha přísným náboženským pravidlům. Ženy ku příkladu nesmějí sledovat zápas mužských týmů přímo ze stadionu.

Nelehkou pozici žen v íránském fotbale dokresluje situace ze začátku září, kdy kapitánka národního týmu Niloufar Ardalanová nemohla odletět se zbytkem družstva do Malajsie, protože jí to manžel jednoduše zakázal.

"Jako opravdová muslimka jsem chtěla reprezentovat svou vlast. Do Malajsie jsem nechtěla cestovat jen tak pro zábavu. Přála bych si, aby příslušné orgány vytvořily opatření, která by sportovkyním pomáhala v podobných situacích," přeje si Ardalanová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává ve střešovické nemocnici

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. ČTK to v neděli řekl Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Exprezident podle něj pokračuje v léčbě na urologické klinice. Klaus se do nemocnice vrátil ve čtvrtek na doléčení předchozích potíží, Macinka ve čtvrtek jeho setrvání v péči lékařů odhadl na několik dnů.

Klaus o předminulém víkendu podle deníku Právo strávil v nemocnici dvě noci. V úterý 14. září se ale do nemocnice vrátil, propuštěn z ní byl v pátek 17. září. Při odjezdu řekl novinářům, že měl velmi vysoký tlak a také žaludeční komplikace. Ze začátku se kvůli problémům s tlakem necítil dobře, později si volný čas krátil čtením časopisů. Lékaři mu předepsali léky, některé měl už podle svých slov předtím. V neděli pak do nemocnice přijel na kontrolu.

Do ÚVN byl znovu převezen ve čtvrtek. "Problém je ještě třeba doléčit. Je to nepříjemné, ale snad ne na dlouho," řekl Macinka ve čtvrtek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy