Hušákův člověk končí. Proč Hašek emigruje do Emirátů?

Miloslav Lubas
27. 6. 2011 9:00
Analýza Aktuálně.cz: Co je za rezignací Ivana Haška?
Ivan Hašek v redakci Aktuálně.cz
Ivan Hašek v redakci Aktuálně.cz | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Šéf fotbalového svazu Ivan Hašek v neděli po dvou letech nečekaně odstoupil. Za šokujícím útěkem od rozdělané práce na renesanci skomírajícího českého fotbalu mohou být věci, o nichž se nikdy nikdo nic nedozví.

Ale...

Zkuste s Aktuálně.cz popřemýšlet nad fakty, které mohou odkrýt tajemství Haškovy emigrace z rozhádané sportovní české kotliny do pohádkové pohody u arabských šejků.

Čtěte také:
Šéf českého fotbalu Ivan Hašek rezignoval
Haškův rok: Od průšvihu s Litvou po běsnění v Jihlavě
Haškova regiznace: Zbabělý odchod falešného mesiáše

Hašek do poslední chvíli držel ´basu´ se šéfem Sazky Alešem Hušákem. Spolu s předsedou hokejového svazu Tomášem Králem se nepřidal k ostatním svazům, usilujícím o revoluci v ČSTV a ve financování českého sportu. ČSTV se v okresech kompletně stará o nákladnou fotbalovou administrativu.

Pád Sazky a Hušáka připravil Haška o mocného spojence v boji o peníze pro fotbal. Do čela svazu se Hašek dostal před dvěma lety a od jeho nástupu do funkce si jeho příznivci slibovali - mimo jiné - více peněz pro fotbal.

"Hašek je ale do fotbalu nepřinesl," řekl Aktuálně.cz důvěryhodný zdroj, odborník, seznámený s financováním českého sportu. Nepřeje si být jmenován z obchodních důvodů.

Místopředseda ČMFS Miroslav Kříž, zvolený do vedení svazu v roce 2009 stejně jako Hašek, vystřídal bossy z předešlé éry, zodpovědné za obstarávání peněz pro fotbal. V květnu 2010 však Kříž zmizel beze stopy; údajně se potácel ve stomilionových dluzích.

Hašek prý s fotbalovou ekonomikou dopředu nepohnul

Haškovou dvouletou vládu provázely existenční problémy Sazky a z nich pramenící úbytek peněz. "Žádné větší nové zdroje Haškovo vedení nezískalo," upozornil zdroj.

Foto: Jakub Šafránek

V Česku chybí peníze především na mládež, není z čeho platit žákovské a dorostenecké trenéry ve venkovských klubech. Jako řešení finanční nouze zvolil ČMFS vybírání členských příspěvků, což však mezi mnoha malými kluby vyvolalo nevoli.

Proč by měli hráči, trenéři a funkcionáři posílat na ČMFS peníze, když je můžou nechat přímo v klubech? Jakou budeme mít kontrolu nad přerozdělováním peněz z členských příspěvků, ptali se po zveřejnění plánů ČMFS na vybírání členských příspěvků zástupci oddílů.

Haškovo zvolení do funkce předsedy ČMFS vzbudilo naděje na vyčištění fotbalu od korupce. "První liga je po dvou letech určitě čistější, ale v nižších soutěžích má korupce stále obrovské rozměry," prohlásil zdroj.

Korupce je ve fotbale i tam, kde se hraje o zlaté vidle

Při rozhovoru s Aktuálně.cz před čtrnácti dny Hašek prohlásil, že si není jistý, jestli uplácení vymizí z fotbalu za jednu nebo dvě generace. "Korupce je i v okresní třetí třídě. A létají tam tisíce korun," dodal zdroj.

Podle něj není Hašek manažer, který dokáže praštit pěstí do stolu a začít dělat v českém fotbale rázně pořádek. "Jedná a mluví jako právník," konstatoval zdroj. Hašek vystudoval během své fotbalové kariéry ve Spartě Právnickou fakultu Univerzity Karlovy.

Když se ho Aktuálně.cz před čtrnácti dny ptalo na dluhy, které považuje například reprezentační sedmnáctky Josef Csaplár za největší problém tuzemského profesionálního fotbalu, Hašek odpověděl opravdu tak, jako by nebyl předsedou ČMFS, ale zkušeným právníkem: "Dluhy tíží celou společnost a fotbal je jen jejím odrazem."

Na otázku, co říká korupční kauze Olomouc - Bohemians Praha, řekl: "Je to věc disciplinární komise a já jí stoprocentně věřím." Předsedu disciplinárky dělá dlouholetý právník ´Hušákovy´ Sazky Jiří Golda.

Na repre áčko se moc koukat nedá

Haškovo období na čele ČMFS spojují fanoušci s neúspěchy reprezentačního A-týmu. Haškovi jako předsedovi ČMFS se nepodařilo na poslední chvíli zachránit postup na MS v Jižní Africe 2010 a v kvalifikaci na ME 2012 tým létá ode zdi ke zdi.

A hrozí, že přes průměrná evropská mužstva Skotsko a Litvu nepostoupí ani do baráže o Euro. Haškovým kritikům vadí, že trenérem národního týmu jmenoval svého kamaráda ze Sparty Michala Bílka.

"Haškovi se odchodem do Spojených arabských emirátů uleví. Kvůli své ´měkké´ povaze dokázal v českém fotbale změnit k lepšímu jen málo. A v poslední době ztrácel i podporu regionů," poznamenal zdroj.

Hašek se po rezignaci na místo předsedy ČMFS zbaví i jednoho nikoliv nevýznamného břemene. Jako jeden z sportovních top-funkcionářů věrných ČSTV obdržel funkci předsedy představenstva akciové společnosti Ski Pec pod Sněžkou, jež patří ČSTV.
Ski Pec má v současné době ekonomické problémy. "Hašek problematice lyžařských areálů vůbec nerozumí," řekl  Aktuálně.cz bývalý zaměstnanec.

Haškovým největším úspěchem jsou výsledky mládežnických reprezentací. Na ME do 17, 19 a 21 let hrály nebo ještě budou hrát všechny tři mládežnické výběry. Žádná jiná země v Evropě takové zastoupení neměla.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy