Fotbal v šoku, šéf Hašek po dvou letech rezignoval

Sport ČTK Sport, ČTK
26. 6. 2011 14:52
Hašek se chce vrátit k trénování do Al-Ahlí ve Spojených arabských emirátech
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Dosavadní šéf českého fotbalu Ivan Hašek rezignoval na funkci předsedy Fotbalové asociace České republiky.

Důvodem prý je skutečnost, že se povedlo za dobu jeho dvouleté vlády stabilizovat český fotbal natolik, aby se mohl vrátit ke své předchozí profesi trenéra v klubu Al Ahlí ve Spojených arabských emirátech. Vedení svazu dočasně převezme první místopředseda Dalibor Kučera, nový předseda by měl být zvolen 16. září.

"Role spasitele Haška je u konce. Věřte mi, že to pro mě není lehké rozhodnutí, ale tímto rezignuji na svou funkci," prohlásil Hašek při svém závěrečném projevu. "Vracím se tam, kam patřím - k trenéřině. Půjdu pomoci tam, odkud jsem před dvěma roky odešel, tedy do Al Ahlí," dodal.

Čtěte také:

Šejkové Cannavara po devíti zápasech vyhodili z Dubaje
ČMFS se přejmenoval na fotbalovou asociaci ČR
Přečtěte si rozhovor, který Hašek Aktuálně.cz před několika dny poskytl

Hušákův člověk končí. Proč Hašek emigroval do Emirátů?

Valná hromada v důsledku toho odsouhlasila, že nejpozději do tří měsíců bude svolána mimořádná valná hromada, na které se bude volit nový předseda. "Věřím, že jsem svou prací přispěl k tomu, že se bude volit v lepší atmosféře, než tomu bylo při mé (první) kandidatuře v roce 2005," dodal Hašek.

"Krátce po valné hromadě zasedl výkonný výbor a usnesl se, že mimořádná valná hromada se uskuteční 16. září," oznámil novinářům svazový mluvčí Jaroslav Kolář.

Haškovo místo je prý u hřiště

Hašek řekl, že o své maximálně dvouleté funkcionářské činnosti byl přesvědčen už v roce 2009 před svým zvolením.

Ivan Hašek v redakci Aktuálně.cz
Ivan Hašek v redakci Aktuálně.cz | Foto: Ondřej Besperát

"Nemohl jsem to říct nahlas, ale moje místo je u hřiště. Věděl jsem, že zde mám nedodělanou práci z roku 2005, ale musím jít svou cestou. Změny byly nastartovány a já věřím, že můj nástupce bude v mé práci pokračovat," prohlásil Hašek vzápětí na tiskové konferenci a omluvil se veřejnosti, že o svém rozhodnutí neinformoval dříve.

"Jako podraz to však neberu. Do funkcionářské role už v budoucnu kandidovat nehodlám," dodal.Haškovu funkci dočasně převezme první místopředseda Dalibor Kučera.

"Ještě ráno jsem vyvracel Ivanův odchod, proto mě ta zpráva hodně zasáhla. Zcela upřímně sděluji, že tuto abdikaci budu dlouho vstřebávat," prohlásil Kučera.

"Jsem přesvědčen, že fotbalové hnutí potřebuje osobu, která ho bude důstojně reprezentovat. Proto udělám vše pro to, aby v nejbližším možném volném termínu byla svolána mimořádná valná hromada," dodal.

K setrvání Haška nepřemluvili

Druhý místopředseda Jindřich Rajchl jako nejbližší spolupracovník prý věděl o Haškově rozhodnutí už od sobotního večera.

"Mluvili jsme spolu o tom dlouho a chtěl jsem ho přemluvit. Ale považuji za slušnost brát na zřetel jeho osobní přání, není majetkem českého fotbalu. Na druhou stranu o jeho rozhodnutí být funkcionářem jen dva roky jsem věděl už před zvolením do čela českého fotbalu," oznámil muž, o kterém se okamžitě začalo spekulovat jako o možném Haškově nástupci.

Sedmačtyřicetiletý Hašek je bývalým hráčem Sparty Praha, v 56 zápasech reprezentoval a v posledních letech působil jako trenér. Nejprve ve Spartě, trénoval také ve Štrasburku, v japonském Kóbe a v Al Ahlí ve SAE.

V roce 2005 poprvé neúspěšně kandidoval na post předsedy svazu, přednost tehdy dostal Pavel Mokrý. V roce 2009 však byl zvolen, když jednoznačně porazil protikandidáta Luďka Vinše.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Správní radu Agentury Evropské unie pro kosmický program povede Kobera z ministerstva dopravy

Správní radu nové Agentury EU pro kosmický program (EUSPA) povede Čech. Předsedou rady se stal dosavadní šéf odboru inteligentních dopravních systémů a kosmických aktivit ministerstva dopravy Václav Kobera. Agentura má na starosti veškeré vesmírné programy a aktivity EU, sídlo má v Praze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy