Haškova regiznace: Zbabělý odchod falešného mesiáše

ČTK ČTK
27. 6. 2011 9:45
Český tisk Haška za rezignaci ostře kritizuje
Foto: Jakub Šafránek

Praha - Kritické ohlasy se hrnou na hlavu Ivana Haška, jenž v neděli rezignoval na post předsedy fotbalového svazu, krátce předtím na valné hromadě přejmenovaného na Fotbalovou asociaci České republiky.

Český tisk o změně v čele největšího občanského sdružení informuje na předních stranách a titulky výmluvně ukazují, že s pochopením se Haškův odchod nesetkal.

Média ho nařkla ze zbabělosti; upozorňují, že od čištění fotbalu utekl předčasně a byl falešným mesiášem.

Čtěte také:
Šéf českého fotbalu Ivan Hašek rezignoval
Haškův rok: Od průšvihu s Litvou po běsnění v Jihlavě
Hušákův člověk končí. Proč Hašek emigruje do Emirátů?

Tisk se shoduje na tom, že ačkoliv se o Haškově odchodu spekulovalo kvůli nedávným informacím v arabském tisku, stejně byla jeho rezignace obrovským překvapením.

"Utekl od čištění fotbalu. Nevzdám to, říkal Hašek. Teď směšně odchází," hodnotí jeho rezignaci MF Dnes, podle které "muž, který zvedal fotbalu kredit, ho nyní totálně zesměšnil".

"Způsob rezignace je podivný," shoduje se výkonný výbor

Upozorňuje, že překvapeni byli i jeho spolupracovníci z výkonného výboru.

"Způsob rezignace je podivný, nerozumím mu," řekl nově zvolený místopředseda svazu Dušan Svoboda a údiv přiznal i jeho někdejší spoluhráč Karel Poborský, podle kterého je nástupce v nedohlednu.

"Nenacházím pro to žádná slova ani pochopení," řekl Hospodářským novinám staronový člen výkonného výboru František Hrdlička.

Přesto slova pochopení měl. "Lidsky ho ale chápu, protože všichni tihle kluci, co trénují, se k tomu vždycky chtějí vrátit. A hrát nebo trénovat je jednodušší než být funkcionářem. Lidsky mu rozumím, ale profesně si myslím, že to mělo být trochu jinak připravené," doplnil zkušený teplický činovník.

Je za odchodem pád Hušáka s Chvalovským?

Média dávají rezignaci někdy také do souvislosti s pádem Aleše Hušáka a Sazky, protože se spekulovalo, že s jeho zákulisní podporou Hašek před dvěma lety kandidoval.

"Těžko soudit, zda jsou za Haškovým odchodem i jiné důvody než dětinsky nepotlačitelná touha po trénování. Třeba nedostatek razance i vůle k vytvoření loajálního týmu nebo nedávný pád mocného spojence Aleše Hušáka z čela společnosti Sazka," míní MF Dnes.

Napojení připomínají také Hospodářské noviny.

"Hašek už nikdy nikomu nevyvrátí, že byl loutkou v rukou dvou mocných impresáriů. Aleš Hušák ale už nekontroluje Sazku a její miliardy. A František Chvalovský, bývalý šéf fotbalu, si nejspíš už zítra u soudu poslechne rozsudek v kauze úvěrového podvodu."

"Státní zástupce pro něj chce deset let vězení. Jejich marioneta osiřela. A spadla pod jeviště," dodal list v komentáři s titulkem Útěk falešného mesiáše Haška.

Zbabělec tahal při volbě delegáty za nos

Deník Sport je v kritice nejtvrdší. "Skončil jako zbabělec," oznamuje odchod fotbalového vládce a v komentáři "Podraz generála" autor tvrdí, že se někdejší úspěšný reprezentant zachoval jako dareba.

"A to dokonce opakovaně. Proč? Především tahal delegáty za nos. S klamem se do šéfovské funkce už dokonce nechal zvolit. Až teď totiž bez uzardění přiznal, že s plánem odejít po dvou letech již v červnu 2009 rovnou kandidoval."

"Těžko by tehdy získal dostatek hlasů - proto svůj úmysl volitelům zatajil," uvádí Sport a také připomíná souvislost s nedávným Hušákovým pádem v čele Sazky.

Lidové noviny Haškovi vyčítají především to, jak svůj konec načasoval.

"Jen měl Hašek dát sbohem víc promyšleně. Předčasný odchod oznámený z minuty na minutu působí zbaběle a uvrhnul fotbalové prostředí do nejistoty. K čemu ho potom Hašek dva roky stabilizoval? To je otázka, která zůstane už zřejmě bez odpovědi," napsaly Lidové noviny.

Podle nich rychlý ústup z výsluní poškozuje hodnocení celé doby Haškova předsednictví. "Poslední vývoj přinesl jasné poučení. Dalšího spasitele český fotbal znovu hledat nebude. Mohl by se spálit jako v případě Haška," uzavřel autor v komentáři LN.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy